110 let tradiční české hračky aneb Pojďme si hrát

05.09.2018 09:14:44 | Autor: mml | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

110 let tradiční české hračky aneb Pojďme si hrát

Ve dnech 16. září až 21. října proběhne v městském muzeu Lomnice nad Popelkou výstava nazvaná 110 let tradiční české hračky aneb Pojďme si hrát, která zmapuje historii firem Schowanek, Tofa a Detoa z Albrechtic.

Akce naváže na velmi úspěšnou výstavu z roku 2012, která samozřejmě byla a bude opět určena dětem všech věkových kategorií. Vernisáž se uskuteční v neděli 16. 9. v 10 hodin ve vstupní hale muzea. Úvodní slovo pronese sám majitel, ředitel firmy a senátor Poslanecké sněmovny ČR pan Jaroslav Zeman a v kulturní části programu vystoupí děti z Mateřské školky „Lvíček" pod vedením ředitelky Ludmily Zákoutské, dále paní učitelek Jany Chlumové a Pavly Drahoňovské. Jedná se o prodejní výstavu, a proto věříme, že rodiče využijí této možnosti k nákupu vhodného dárku pro své ratolesti ze širokého sortimentu nabízeného zboží.

Lomnickým novinám se dostalo příležitosti uskutečnit s panem Zemanem krátké interwiew a položit mu několik otázek.

Můžete nám ve stručnosti popsat historii vaší firmy?

Když zakladatel firmy Johann Schowanek z Pasek nad Jizerou začínal v roce 1906 stavět továrnu, netušil, že jeho výroba přežije ze všech jeho konkurentů nejdéle. Od roku 1908 firma přečkala všechna krizová období a pod značkami Schowanek, TOFA a DETOA funguje dodnes. Na počátku se zde vyráběly textilní cívky, soustružené zboží, dřevěné perličky (korálky), následovaly hračky a také pianinové a klavírové mechaniky pro hradecký PETROF. V dobách II. světové války se sortiment zcela změnil a brány továrny opouštěly letecké kulomety, přídavné nádrže pro letadla, modely lodí, letadel, tanků a ponorek. Firma prošla ve své 110leté historii rozpadem Rakouska-Uherska, I. a II. světovou válkou, znárodněním v roce 1945 i privatizací v roce 1993. DETOA stojí stále v Jiřetíně, uprostřed nádherné přírody Jizerských hor. V rámci možností postupně dochází k rekonstrukci celého areálu a modernizaci interiéru.

Co bylo pro vaši továrnu nejtěžší?

Určitě privatizační období 1991-1993. V té době v Československu zanikly stovky tradičních továren s úctyhodnou historií. TOFA Albrechtice měla v době privatizace více než 500 lidí a nebyla v dobré kondici. Navíc se zcela rozpadly trhy a tradiční obchodní vazby. Prostě vše bylo jinak a nic neplatilo. Vzpomeňme na osudy firem z okolí - SEBA Tanvald, KOLORA Semily, TOFA Semily, LIAZ Jablonec nebo TECHNOLEN Lomnice n. P..

Jak dlouho jste ve firmě a jaký výhled má DETOA nyní?

Ve firmě pracuji od roku 1984. Od privatizace v roce 1993 ji vedu. Dlouhá léta jsme spláceli úvěry. Jak jsem již zmínil, konečně modernizujeme a opravujeme areál. Sortiment zůstává obdobný, převládá výroba hraček, her, dřevěných korálí a vše doplňuje výroba pianinových a klavírových mechanik. Výroba se nedá zautomatizovat, převládá tradiční ruční práce. Děláme klasické řemeslo, které pochází od našich předků z Podkrkonoší a Jizerských hor. Přežili jsme největší tlaky ze strany čínských hraček a čínských klavírů. Myslím, že továrna vždy dávala v každém období slušnou obživu lidem z okolí. Doufám, že to bude platit i nadále a naše hračky budou přinášet radost dalším generacím.

Firmu vedete od roku 1993, je to již 25 let. Co považujete za svůj největší úspěch?Určitě to, že firma vše přežila a stále vyrábí stejný sortiment. Za úspěch také považuji naše muzeum a kreativní dílny. Ročně k nám zavítá 25-30 000 návštěvníků, kteří můžou vidět tradiční výrobu a dílny pro děti suplují absenci dílen ve školách. Děti by rády tvořily a něco vyráběly, ale musí dostat příležitost. A tu se jim u nás v DETOA snažíme dávat.

Vzhledem k tomu, že jsou vaše výrobky zaměřeny především na dětské zákazníky, mohou se rodiče spolehnout na jejich kvalitní ekologické parametry?

Všechny výrobky jsou vyráběny z kvalitního dřeva, které se těží v horských oblastech střední Evropy. Pro barvení se používají výhradně kvalitní, certifikované a ekologické barvy a laky, které vyhovují normě EN71 a nezatěžují životní prostředí. Protože jsou hračky určeny převážně nejmenším dětem, je technologickému procesu a kompletaci věnována zvlášť vysoká pozornost, která zaručuje stálou a vysokou kvalitu těchto výrobků.

Čeká nějaké překvapení návštěvníky lomnické výstavy?
Každý ze zájemců bude moci v rámci plánované lomnické výstavy navštívit i její kreativní dílničku, která bude, obrazně řečeno, převezena od nás z Albrechtic. Zde si budou moci zájemci vyrobit svoji vlastní hračku, zároveň se zapojit do soutěže o nejhezčí výrobek a vyhrát tak hodnotnou cenu.

Proč jste si vybral ke své výstavě právě Lomnici nad Popelkou?

Rozhodl jsem se tak hned ze dvou důvodů. Jednak se mně Vaše město líbí svojí činorodostí, ať už po stránce kulturní či sportovní, a hlavně proto, že místní muzejníci mě již před šesti lety oslovili s prosbou o realizaci zcela první veřejné prezentace naší firmy a podle reakcí z řad spokojených návštěvníků se jednalo o vítanou a úspěšnou akci. Tak proč ji nezopakovat, a to právě v době významného kulatého výročí?!

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Setkání starosty města Turnov s obyvateli ulice Mírová

V pondělí 3. února 2020 se od 16 hodin uskuteční setkání starosty města Turnova Tomáše Hockeho s obyvateli ulice Mírová na Daliměřicích. Ti poslali ke konci roku 2019 dopis, ve kterém radnici vyzývají k rekonstrukci ulice a chodníku.„ Požadavek na opravu Mírové ulice zazněl v lednu minulého roku na setkání s občany," sdělil starosta Tomáš Hocke. A doplnil, že je to i priorita zastupitelů města, kteří pro rekonstrukci této ulice hlasovali na únorovém zasedání zastupitelstva roku 2019 v rámci investičních priorit. Rekonstrukce této ulice se umístila na 22. místě z 29. v projektech do 10 milionů korun. Veřejné projednání problematiky proběhne v zasedací místnosti č. 215 v budově radnice, Antonína Dvořáka 335.

Grafická výzva pro nadějné grafiky

O letních prázdninách se v Městské galerii Vlastimila Rady Železný Brod uskuteční výstava s názvem Skleněný poklad. Výstava představí sortiment sklářských firem ze Železnobrodska. Prostory galerie se tedy zaplní nepřeberným množstvím šperků, figurek a dalších skleněných artefaktů. Jelikož půjde o neobyčejnou výstavu s tajemným názvem, rozhodli jsme se touto cestou vyzvat všechny grafiky, aby zapojili svoji fantazii a pro potřeby výstavy vytvořili plakát. Ten použijeme pro propagaci výstavy. Autor nejenže získá finanční odměnu, ale i možnost prezentovat svoji grafickou nápaditost. Plakát v grafických křivkách a tiskových datech nejlépe ve velikosti A2 můžete posílat na e-mail: kultura@zelbrod.cz nejpozději do 30. 4. 2020.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Syn nalezené seniorky v Semilech poděkoval hasičským kynologům
Prvními zápasy začal zimní turnaj v Lomnici nad Popelkou
Blíží se další ročník Soutěže Karla Hubáčka
Dalmach v Plzni vychytali domácí brankáři
Úpravy muzea v Turnově přinesou víc minerálů i fotogalerii Heckela

Nejčtenější články

26.01.: Kateřina Janatová: Sedí mi jet si vlastní tempo
25.01.: Obrazem: Závod žactva v biatlonu pořádali ve Vrchlabí
27.01.: Syn nalezené seniorky v Semilech poděkoval hasičským kynologům

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT