Audit ve společnosti Silnice LK odkryl porušení zákona i nehospodárnost

12.11.2020 07:01:50 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Audit ve společnosti Silnice LK odkryl porušení zákona i nehospodárnost

Ani druhá dílčí zpráva o stavu akciové společnosti Silnice LK, kterou v úterý projednávali krajští radní, nepřinesla pozitivní informace o tom, jak zástupci původního představenstva společnosti hospodařili. Podle auditního šetření mimo jiné docházelo ke zkreslování účetních dat a účetních závěrek, k nákupu techniky v rozporu s platnou legislativou, nezákonnému nákupu pohonných hmot, nepředložení daňového přiznání za rok 2019 nebo neúměrným personálním nákladům pro některé zaměstnance.

„Čím více z auditu víme, tím více jsem rád, že jsem jej inicioval a nenechal se odradit některými názory, že Silnice LK hospodaří výborně," uvedl statutární náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták. „Audit nám ukazuje, jak špatně, a co hůř, navíc záměrně špatně, tehdejší vedení společnosti hospodařilo. Netransparentní výběrová řízení na pořizování a opravy techniky, nákup pohonných hmot, materiálu pro zimní a letní údržbu komunikací a v mnoha dalších oblastech můžeme najít zásadní pochybení původního vedení společnosti," doplnil Sviták.

„Předchozí vedení společnosti Silnice LK nejednalo při správě majetku a zabezpečení své podnikatelské činnosti s péčí řádného hospodáře a nepostupovalo v souladu se zájmy Libereckého kraje. I proto bylo v úterý 10. listopadu podáno trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci nákupu pohonných hmot a zvažujeme podání dalších trestních oznámení. Ve společnosti musí v budoucnu nutně dojít k zavedení účinného systému ekonomické kontroly, na jehož tvorbě už nyní pracujeme," řekl statutární náměstek Jan Sviták.

Rada Libereckého kraje projednávala v září tohoto roku první dílčí zprávu z „Analýzy efektivity hospodaření a potenciálů optimalizace a zefektivnění hospodaření a procesů Silnice LK, a.s. a auditu vybraných transakcí a smluvních vztahů". Její výstupy byly natolik závažné, že představenstvo společnosti navrhlo valné hromadě jejich rozpracování a zprávu o přijatých a navrhovaných nápravných opatřeních. Nejpozději do poloviny prosince bude zpracována poslední, třetí dílčí zpráva.

„Chtěl bych ubezpečit občany, že i přes tuto znepokojivou situaci je pod novým vedením společnost provozně i finančně stabilizovaná a bude samozřejmě fungovat zimní údržba silnic a další činnosti společnosti," uzavřel Sviták.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Společnost Silnice LK vybírá nového dodavatele pohonných hmot
Další autobusové zastávky v kraji mají nové označníky
Na zimní údržbu má kraj připraveny desítky milionů
Dílčí výsledky analýzy fungování společnosti Silnice LK jsou znepokojivé
Rada Libereckého kraje odvolala dva členy představenstva Silnice LK
Silnice LK prodávají auta, dodávky i nakladače v elektronické aukci
Silnice LK prodávají nepotřebný majetek formou veřejné aukce
Letošní zimní sezona byla třetí nejmírnější za uplynulých 15 let
Silnice LK testují nové teplotní senzory na krajských komunikacích
Silnice LK mají nově certifikaci v oblasti životního prostředí
Silničáři už mají v horách pohotovost, na zimu jsou připraveni
Nejen pro zimní údržbu pořídili na krajské silnice šest nových vozidel
Neobvyklým turistou po zasněžené silnici v Jizerkách byl velbloud

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Lucie Kvapilová z obce Pulečný má pohlednice jako koníček i povolání
Ministerstvo zdravotnictví upravilo centrální rezervační systém
Očkování v sociálních zařízeních v Libereckém kraji se již blíží ke konci
VIDEO: Jilemnický sněhový Krakonoš 2021
Zámek v Zahrádkách proslavili filmoví Básníci, dnes čeká na záchranu

Nejčtenější články

21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
22.01.: VIDEO: Jilemnický sněhový Krakonoš 2021
22.01.: Výstava semilského muzea se objeví v programu České televize

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT