Baimon je nová thajská spolužačka studentů GIO Semily

22.11.2019 10:45:50 | Autor: Stanislav Ulvr a Anna Marie Jelínková | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Baimon je nová thajská spolužačka studentů GIO Semily

Gymnázium Ivana Olbrachta v Semilech spolupracuje již několik let s neziskovou organizací AFS, která zprostředkovává výměnné studijní pobyty pro studenty z celého světa. Díky programům AFS navštěvovali semilské gymnázium například studenti z Francie, Venezuely nebo USA. Letos se v Semilech učí studentka z Thajska.

Zahraniční studenti vždy bydlí v hostitelské rodině, účastní se výuky ve škole a jejich pobyt je nejen velkým obohacením pro hodiny cizích jazyků, ale také jedinečnou příležitostí, jak se mohou studenti i učitelé dozvědět o kultuře, zvycích a tradicích dané země.

V minulém školním roce navštěvoval GIO Semily Lucas Brun z Francie a od září 2019 získali semilští gymnazisté opět novou zahraniční spolužačku - Napassawan Phundech zvanou Baimon z Thajska. Níže si můžete přečíst její postřehy a dojmy z prvních týdnů jeho pobytu v ČR, jak je pro vás zachytila Anna Marie Jelínková z kvinty.

Mohla by ses nám krátce představit?

Jmenuji se Napassawan Phundech a má přezdívka je Baimon. Je mi 17 let a pocházím z Thajska, přesněji z hlavního města Bangkok. Tento školní rok díky organizaci AFS trávím na Gymnáziu Ivana Olbrachta v Semilech.

Napassawan Phundech - Baimon<br />Autor: Archiv Napassawan PhundechProč si se rozhodla studovat v cizině?

Už odmala jsem přemýšlela o podobné příležitosti, protože mě vždy bavilo cestování, ale nikdy jsem neměla možnost podívat se do ciziny. Proto jsem si začala vyhledávat informace o AFS programu, díky kterému jsem teď tady.

Řekla bys nám něco o AFS?

AFS je ve zkratce organizace pro vzdělávání se v cizině. Ale dřív než se stanete výměnným studentem, musíte udělat zkoušku a napsat jim o sobě několik informací. Když projdeme zkouškou, musíme jet na AFS pobyt. Tam vás naučí základy z jazyku a řeknou vám vše, co potřebujete vědět.

AFS je podle mě velmi dobrá a spolehlivá organizace. Vždy mi se vším pomohli a nikdy mě nezklamali. Ráda bych řekla lidem, kteří se zajímají o studium v zahraničí, aby do toho šli, protože toho nebudou litovat.

Proč sis vybrala právě Českou republiku?

AFS mi poslalo spoustu zemí na výběr a Česká republika mě zaujala svým zvláštním jménem. Na začátku jsem Česko vůbec neznala, ale něco jsem si o této zemi vyhledala a hned mě ohromila. Cítila jsem, že Česko je ta pravá země pro mě a chtěla bych zde studovat i vysokou školu.

Jaké byly tvé první pocity po příjezdu?

Hned jako první při výstupu z letadla mi byla opravdu zima (smích), je tu jiné počasí než v Thajsku, ale na to jsem si už zvykla. Poté, když jsem jela autem z letiště a viděla poprvé Prahu, překvapilo mě jak malá, ale přitom velmi krásná je. Češi jsou milí a komunikativní, skoro vůbec se nestydí na rozdíl od Thajců. Byla jsem ale v šoku, když jsem slyšela češtinu, protože je tak složitá (smích), ale stejně se česky chci naučit. Když to shrnu, tak mám zatím z České republiky dobrý pocit.

Co se ti tu líbí, a co naopak ne?

Moc se mi líbí česká města a místní architektura, která je tolik odlišná od té Thajské. Ještě před příjezdem jsem měla velké obavy z místního jídla, které je úplně jiné než to, na které jsem byla zvyklá, ale postupně mi česká kuchyně začala chutnat snad víc než thajská a bude mi moc chybět. Líbí se mi, jak jsou tu všichni přátelští a snaží se mi vždy se vším pomoct, a moji přátelé ve škole jsou moc fajn a ráda s nimi trávím čas. Moje hostitelská rodina je úžasná a moc hezky se o mě stará. Jediné mínus zatím je, že spousta učitelů neumí anglicky, ale i přes to se vždy snaží se mnou komunikovat, jak to jen jde.

Potkaly tě tu zatím nějaké problémy?

Můj hlavní problém je určitě jazyk. Zatím ke komunikaci musím používat pouze angličtinu, ale myslím si, že se brzy v češtině zlepším. Také mi moc chybí moje rodina a přátelé v Thajsku, a tak jim často volám.

Jak bys popsala thajské školství? Liší se nějak od toho českého?

Myslím si, že v Thajsku se určitě víc zaměřují na znalosti, než na situace z reálného života. Líbí se mi, že se v České škole můžeme třeba učit venku. Do školy v Thajsku musím každý den nosit uniformu. Škola nám začíná v 8 a končí v 5 hodin skoro každý den. Já se zaměřuji na matematiku a přírodní vědy, takže se musím hodně učit. Studenti v Thajsku nemají moc volného času na své zájmy. Česká škola končí dříve, takže máte čas na aktivity, kterým se chcete věnovat. V Thajsku nemáte přestávky mezi hodinami, pouze pauzu na oběd

Překvapilo tě na České republice něco?

Nic mě tu nepřekvapilo, možná jen to, že tu lidé jí najednou spoustu jídla velmi rychle, to je vše. (smích)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Listopadové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Lucas Brun z Francie hodnotí rok na gymnáziu Ivana Olbrachta
Lucas Brun je nový francouzský spolužák studentů semilského gymnázia
Studenti semilského gymnázia mají nového zahraničního spolužáka
Semilským gymnáziem opět zněla americká angličtina
Semilské gymnázium navštěvoval v dubnu student z Mexika
Na studia jedině do České republiky a klidně až z Japonska

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Jablonci ocenili nejlepší orientační běžce za rok 2019

Slavnostní vyhlášení nejlepších orientačních sportovců roku 2019 se uskutečnilo v sobotu 23. listopadu v Jablonci nad Nisou. Vítězové byli vyhlášeni ve čtyřech disciplínách - pěším orientačním běhu, mountain bike orienteering neboli MTBO, v lyžařském orientačním běhu a trail-o čili orientační disciplíně zaměřená na čtení a správnou interpretaci map. V nejsledovanější kategorii, pěším orientačním běhu, zvítězil počtvrté v řadě Vojtěch Král z klubu SK Severka Šumperk, na druhém místě skončila Denisa Kosová z klubu OK 99 Hradec Králové. Více podrobností na Našem Jablonecku

Radkin Honzák bude v Semilech besedovat i zahajovat výstavu

Beseda Pevný bod v tekuté době s osobitým a oblíbeným psychiatrem MUDr. Radkinem Honzákem, který je autorem několika knih a aktivně se vyjadřuje k současnému společenskému dění se bude konat v semilském muzeu 6. prosince 2019 v 15 hodin a po ní proběhne v 17 hodin vernisáž obrazů Kateřiny Sidonové. Místo na sezení je možné rezervovat na adrese muzeum@muzeumsemily.cz. Na besedu je dobrovolné vstupné.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výrobní družstvo Granát Turnov oceněno mezi nejlepšími firmami
Andělé budou v turnovském divadle vyprávět čtyři vánoční příběhy
Sinoložka Zuzana Li bude v pořadu O literatuře povídat o Číně
Turnovské vánoční koncerty se konají každou adventní neděli
Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Nejčtenější články

05.12.: Andělský parní vlak opět potěší děti na trase z Jilemnice do Rokytnice
05.12.: Obrazem: Vánoční jarmark v semilském muzeu 2019
05.12.: V Turnově již připravují tradiční adventní trhy

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT