Beseda v Náruči představila udržitelnou cestu látkování

29.10.2017 08:54:29 | Autor: Anna Šupíková | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov

Beseda v Náruči představila udržitelnou cestu látkování

Centrum pro rodinu Náruč pořádalo v rámci projektu Zdravé město Turnov a MA21 ve středu 25. října besedu s Veronikou Trkolovou, která vyrábí moderní látkové pleny a další potřeby nejen pro miminka.

Desítka maminek se svými dětmi se zúčastnila besedy, ve které bylo představeno látkování jako návrat k ekologii a k udržitelnosti. Po roce 1989 v České republice zažívaly papírové tzv. jednorázové dětské pleny veliký boom, který byl spojen s pohodlným a konzumním stylem života. Látkové pleny byly dlouhou dobu opředeny mnoha mýty a pověrami. Často poukazovaným negativem pratelných plen je jejich náročné používání. Moderní látkové pleny jsou čím dál méně náročné na čas. V posledních letech je také kladen větší důraz na zdravotní, sociální, ekologické, ale i ekonomické souvislosti.

Veronika Trkolová se díky osvětové kampani Týden opravdových plen vrhla na výrobu látkových plen a s postupem času rozšířila svůj sortiment i na další látkové produkty. Díky vlastní zkušenosti představila moderní látkové pleny v různých variacích, materiálech, ale hlavně se všemi souvislostmi. Zásadní výhodou látkování je zdraví dítěte. V jednorázové pleně je teplota až o 3°C vyšší než v látkové, což způsobuje různé zdravotní nepříjemnosti. Dalším aspektem používání látkových plen je snižování ekologického dopadu nerozložitelného odpadu, kterého vyprodukuje dítě s jednorázovými plenami až 1,5 tuny. Mezi pozitiva patří také ekonomičnost požívání opravdových plen. Pořizovací náklady na kus jsou sice vyšší, ale v dlouhodobém horizontu je až poloviční úspora.

V rámci besedy byl maminkám také představen další látkový sortiment. Kromě dětských látkových plen je možné využívat látkové přebalovací podložky nebo kojící vložky. Látkování se neomezuje pouze na dětské či mateřské zboží. K dispozici jsou na trhu také různé druhy ubrousků, odličovacích tamponů, ale i hygienických potřeb v podobě dámských vložek. Beseda umožnila přítomným maminkám další vhled do látkování a díky otevřené diskusi mohly maminky říci své obavy nebo sdílet společně tipy a rady.

Anna Šupíková, tisková mluvčí města Turnov a koordinátor Zdravého města a MA21 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Druhý ročník Dne zdraví v Turnově patřil stravování
Týden náhradního rodičovství má probudit zájem budoucích pěstounů
Když učení, tak bez mučení v Centru pro rodinu Náruč
Kdo jsou pěstouni? Co je pěstounská péče?

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krakonošovy letní podvečery pošestnácté ovládnou jilemnické náměstí
Do Tatobit opět míří osobnosti na Hvězdná setkání
Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu
Bratři Ebenové poprvé zahrají na Sedmihorském létě
Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
10.07.: Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
11.07.: Fotbalisté Bělé vyzvou starou gardu pražské Bohemky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT