Betlémské světlo rozzářilo Semily

27.12.2011 14:10:53 | Autor: Jakub Kuršel | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Betlémské světlo rozzářilo Semily

Mihotající svíčka vítá zmrzlé zákazníky knihkupectví Hobit. Lidé vybavení lucernami či jinými svítilnami přicházejí v hojném počtu, aby si připálili od plamene Betlémského světla, jež bylo letos opět přivezeno skauty z jeskyně Narození Páně v Betlémě. Tradiční akt pořádaný na Štědrý den junáky ze střediska Varta zabloudil po roce znovu do Semil.

Petrolejka s betlémským plamenem dorazila do severočeského městečka 17. prosince rychlíkem z Pardubic. Hradečtí skauti za video dokumentace místní televize předali oheň semilským kolegům, kteří jej až do Štědrého dne střežili ve svých domovech.

Po týdnu hlídání a strachu ze zhasnutí plamene přichází 24. prosinec a s ním i tradiční roznášení Betlémského světla. Skauti a skautky od ranních hodin probouzejí rozespalé Semily a nabízejí občanům plamen z Betléma. Aktivní lidé si berou svítilny a na vyhrazených stanovištích si sami připalují.

Letos mají na výběr z pěti míst - skautské klubovny, archivu, knihkupectví U Kodoňů a Hobit a kostela doktora Farského. Největší ruch se soustředí v Hobitu, kde se zapomnětlivci kromě Betlémského světla shání i po posledních dárcích. „Každý rok chodí dvacet stálých lidí, někteří i dojíždí z jiných měst," popisuje majitelka obchodu Jitka Vavřinová. Zákazníkům nabízí i víno na zahřátí, aby jim poslední předvánoční koupi co nejvíce zpříjemnila.

Naopak v kostele doktora Farského mladé skautky čekají na davy zájemců marně. Za celé dopoledne do svatostánku zabloudí jen několik jednotlivců, jeden pán si kostel dokonce spletl s prodejnou svíček.

Nejvíce knotů tak zapálí samotní skauti, kteří s petrolejkou v ruce obcházejí Semily a přilehlé vesnice. Seznam vytipovaných domů se každým rokem zvyšuje, a tak mají práci až do poledne. Svůj netradiční vánoční program ale snáší statečně a s úsměvem na tváři roznášejí po městě světlo z Betléma.

„Světlo se roznáší, aby lidé věděli, že je tu někdo, kdo chce udělat něco i pro druhé," vysvětluje mladý skaut. Jiný pak vystihuje podstatu celého aktu. „Betlémské světlo je symbolem přátelství a naděje." Symbolem, který každý rok urazí tisíce kilometrů, aby se prostřednictvím skautů objevil v domovech ve všech koutech světa.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Domov důchodců ve Velkých Hamrech bude mít novou přístavbu

Celkem 8 011 320,35 korun navíc vyčlení Liberecký kraj na vybudování přístavby domova se zvláštním režimem při Domově důchodců Velké Hamry, p. o. Zvýší se tím o 41 míst kapacita dosavadních prostor. Celkové náklady projektu činí 73 milionů korun, dokončen by měl být nejpozději na sklonku roku 2022. Více podrobností

Horská služba Jizerské hory má nového náčelníka

Od 1. prosince 2020 se ujímá funkce náčelníka Horské služby v Jizerských horách padesátiletý David Savický. Od narození v roce 1970 je nerozlučně s pohořím spjat. Narodil se ve Frýdlantu, do pětatřiceti let žil v Novém Městě pod Smrkem a poté přesídlil do Oldřichova v Hájích. Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem, a to tělesnou výchovu a zeměpis. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hrad Svojkov: skála, pískovec a přítel Mistra Jana Husa
Krajští radní jmenovali nové členy komisí a zřídili jednu novou
Obrazem: Vánoční výzdoba na Jilemnicku 2020
Vysadili ovocné stromořadí Na pískách v Turnově
Dlouholetý starosta a senátor Jaroslav Zeman je novým členem SLK

Nejčtenější články

01.12.: Mikulášské slavnosti proběhly v Lomnici tentokrát bez diváků
02.12.: Obrazem: Vánoční výzdoba na Jilemnicku 2020
30.11.: VIDEO: Začátek adventního času 2020 v Turnově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT