Betlémy v muzeu Lomnice nad Popelkou již poosmnácté

27.11.2019 10:00:06 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Betlémy v muzeu Lomnice nad Popelkou již poosmnácté

Rok s rokem se sešel a muzejníci v Lomnici opět pro své věrné návštěvníky připraví poslední výstavní akci sezony, kterou však prezentují rádi a s chutí - tradiční vánoční výstavu betlémů, a to jak ze svých sbírek, tak též jiných institucí či sbírek soukromých.

Z tohoto titulu přivítá lomnické muzeum eventuální možné krátkodobé zápůjčky exponátů historických, ale též současných tvůrců.

„Premiéru bude mít hned několik exponátů, které jste ještě neměli možnost zhlédnout. Například ukázky tvorby řezbářů a betlémářů z Orlických hor, především z Náchodska, a to konkrétně pánů Zdeňka Farského a Miroslava Balcara. Speciálně se mohou návštěvníci těšit na zbrusu nové, na zakázku vyrobené polychromované dílo prvního z uvedených autorů, nazvané Klanění pastýřů, inspirované historickými italskými renesančními tvůrci. Záměr se povedl realizovat díky finančním příspěvkům Vás, návštěvníků loňské výstavy, a nyní se tak máte možnost podívat na výsledek Vaší velkorysosti. Zmíněný betlém bude poté trvale vystaven na čestném místě ve stálé expozici betlémů k potěše současníků i budoucích generací. Dalším podobným počinem bude reliéfní betlém zhotovený novopackým řezbářem panem Ladislavem Dvorským," shrnul novinky ředitel lomnického muzea Jan Drahoňovský.

Z dalších představených řezbářů a jejich prací, ať už dnes již nežijících nebo dodnes tvořících, uvidíte práce pánů Maška, Metelku, Hrabu, Hlaváče, Cejnara, Šíra, Mühla, Patočku, Buchara, Dlouhého, Mikule, Stránského, Farského, Kocmana, Tittla, paní H. Divišovou, J. Dubskou, N. Kalouskovou atd. Betlémy zmíněných autorů jsou různé kvality, provedení, materiálů a stáří.

Po delším čase bude vystaven nejstarší lomnický trojskříňkový betlém na podstavci v barokním pojetí s bohatou vyřezávanou výzdobou cechu ševcovského z roku 1794 a polychromovaný betlém heřmanického řezbáře pana Františka Mühla nazvaný Betlém národů, který byl speciálně zhotoven pro Světovou výstavu betlémů v Hradci Králové konanou v roce 2003. Příslušníci jednotlivých národů jsou zde zastoupeni v jejich typických oděvech s nezaměnitelnými atributy. Chybět nebudou ani betlémky z perníku Zdeňky Munzarové z Třebihoště, z kukuřičného šustí a kůže paní Ireny Skalské z Prahy, z glazované keramiky z ateliéru Mirky Holánkové, z taveného taženého skla Hany Divišové, z paličkované krajky Blanky Křižkové z Lázní Bělohrad a další.

Samostatnou část výstavy bude tvořit kolekce dřevořezeb hudebního skladatele Jaroslava Krčka a jeho manželky Gábiny, včetně jimi vyrobených hudebních nástrojů.

Pořadatelé na základě kladných ohlasů návštěvníků v minulém ročníku připraví opět koutek se stylizovanou podkrkonošskou světničkou s ukázkami malovaného nábytku, včetně nově opravených kusů, které si muzejníci dají jako dárky pod stromeček, tvořící hlavní dominantu letošní vánoční výstavy.

„V loňském roce byla část výstavy věnována historickým tiskům s náboženskými motivy. Letošní ročník představí ukázku kolekce různých typů vyřezávaných krucifixů, nejstarších vyrobených v 18. století. Návštěvníci se budou moci opět zakoupit různé vánoční zboží od pohlednic, velkého výběru vystřihovacích betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek, perníčků a vánočních dekorací. Tato avizovaná nabídka se může stát vhodným tipem na vaše vánoční dárky, které si k nám můžete přijít vybrat," dodal Jan Drahoňovský

Výstava bude zpřístupněna v sobotu 30. listopadu v předvečer prvního adventu od 9 hodin v rámci očekávaného příjezdu Mikuláše na lomnické Husovo náměstí. Tento den, opět jako vloni, a to především pro dětské návštěvníky bude připravena možnost zdobení perníčků, včetně zakoupení čerstvých zákusků.

V pořadí již čtvrté Zpívání mezi betlémy chystají v lomnickém muzeu

Jako předvánoční dárek a zároveň poděkování příznivcům lomnického muzea je připraveno v pořadí již čtvrté Zpívání mezi betlémy v podání písničkářky z Českého ráje paní Marušky Špačkové, které se uskuteční ve středu 11. prosince od 17 hodin. Výstava bude zakončena tradičním Tříkrálovým koncertem jičínského souboru Fidle v neděli 5. ledna 2020 od 17 hodin.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku
V pořadí již čtvrté Zpívání mezi betlémy chystají v lomnickém muzeu
Mikulášské slavnosti v Lomnici opět doplní pohádky, výstavy a ohňostroj
Betlémy v muzeu Lomnice nad Popelkou již posedmnácté

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavření turnovské knihovny pro veřejnost

Od čtvrtka 22. 10. 2020 je turnovská knihovna včetně všech poboček do odvolání uzavřena dle nařízení vlády ČR ze dne 21. 10. 2020. Všechny naplánované akce na první polovinu listopadu se tímto ruší. Vypůjčené dokumenty nám zatím nevracejte. Od 22. 10. 2020 nebudou účtovat sankční poplatky. Knihovna se omlouvá za nepříjemnosti a děkuje za pochopení.

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Z poslední rozborů vody, provedených 14. října 2020, vyplývá, že pramen Boží voda v Turnově není pitný, naopak pramen pod Valdštejnem zůstává i nadále pitný.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mistr košíkář nesmí postrádat zručnost ani fantazii
V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích
HZS Libereckého kraje se připojil k 16 mobilním odběrovým týmům HZS
Podzimní výlety: na Skalní stezku reliéfů i do Oldřichovských bučin
V září probíhala kampaň na zviditelnění neslyšících Deafember

Nejčtenější články

22.10.: Informace z MMN obcím a veřejnosti
23.10.: V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích
21.10.: Vláda vyhlásila nová opatření: Omezen pohyb a uzavřené obchody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT