Betlémy vystavují v lomnickém muzeu již popatnácté

03.12.2016 11:32:05 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Betlémy vystavují v lomnickém muzeu již popatnácté

Podobně jako v minulých letech budou moci ve vánočním čase návštěvníci muzea v Lomnici nad Popelkou od 3. prosince 2016 do 6. ledna 2017 zhlédnout další ročník výstavy betlémů, ať už z muzejních zdrojů, tak i vypůjčených z partnerských institucí a od soukromých osob.

„Rádi bychom chtěli zároveň touto cestou oslovit širokou veřejnost s prosbou o zapůjčení betlémů na tuto akci, samozřejmě na základě sepsání výpůjční smlouvy. Všem, kteří nás takto podpoří a potěší další spoluobčany, předem děkujeme za vstřícnost," upozornil ředitel muzea Jan Drahoňovský.

Specialitou letošního ročníku bude rozsáhlý prodej různého vánočního zboží od pohlednic, vánočních dekorací, novodobých betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek a vánočních sucharů. Výstavu obohatí i nově získané a restaurované historické obrazy s náboženskými motivy. Svoji premiéru bude mít i zcela nový papírový vystřihovací betlém autorů akad. mal. Jiřího Škopka a jeho dcery Markéty, který si zájemci mohou zakoupit a sami sestavit.

Další ročník výstavy betlémů v lomnickém muzeu<br />Autor: Archiv Městské muzeum Lomnice n. P. „Výstava bude zpřístupněna v předvečer druhého adventu, v sobotu 3. prosince od 9 hodin v rámci očekávaného příjezdu Mikuláše na lomnické Husovo náměstí. Tento den, opět jako vloni, a to především pro dětské návštěvníky, bude připravena možnost zdobení perníčků včetně zakoupení čerstvých zákusků. Zpřístupněna bude samozřejmě i stylově zařízená muzejní kavárna, kde se návštěvníci mohou občerstvit, případně zahřát u medoviny či jiného teplého nápoje," dodal Jan Drahoňovský.

Součástí bohaté etnografické sbírky lomnického muzea je i zajímavá kolekce čtyř desítek dochovaných místních historických betlémů dokumentující betlémářskou tradici tohoto regionu na rozhraní Podkrkonoší a Českého ráje. Nejstarší dochovaný betlém z Lomnicka je dílo neznámého tvůrce, jenž je součástí barokního oltáře cechu ševcovského z roku 1794. Skládá se ze tří, řezbou bohatě zdobených prosklených skříněk. V největší prostřední leží na peřince dvanácti centimetrová postava Ježíška z vosku a v pozadí na skále se tyčí město. Zachovalo se i několik figurek oveček.

O něco mladší je velký skříňkový betlém, pocházející ale ze západních Čech. Členitou krajinu zdobí lasturky a drcené sklo. Do kategorie starších betlémů se řadí i dílo Antonína Maška z roku 1859 - skříňkový betlém v barokním pojetí s barevnými kulisami připomínajícími až pohádkovou krajinu. Krajinu tentokrát reálnou, a to Jičínska (se zříceninami hradů Kumburk a Bradlec, kopcem Zebín a horou Tábor), tvoří pozadí dalšího betlému neznámého autora. Vzhledem k celkovému uspořádání a kvalitě řezby bylo asi jeho hlavním záměrem akcentovat spíše pozadí.

K raritám bezesporu patří i skříňkový betlém učitele Josefa Hlaváče z Košova, z roku 1919, jehož krajina je celá vytvořena z minerálů a drahých kamenů ze zdejších lokalit. Doktor Vladimír Vaclík, bývalý prezident Spolku českých betlémářů, jej považoval za nejstarší dochovaný takto vytvořený betlém v bývalém Československu. Vedle několika papírových domků a pěkně malovaného orientálního pozadí jsou zde jen malé tištěné papírové figurky Svaté rodiny, Tří králů a pastýře s ovečkou.

Muzeum vlastní i rodinný betlém bývalého ombudsmana Otakara Motejla, který měl na Lomnicku rodového kořeny. Dále též kolekci několika betlémů z produkce pilného betlémáře pana Františka Mikule z Hoření Lomnice (dar rodiny Lacinových), jehož budovy z tvrzeného papíru a lepenky omalované v pestrém pojetí mají osobitý nezaměnitelný rukopis. Na přelomu 30. - 40. let 20. století ve městě žil a působil Jaroslav Metelka pocházející z významného betlémářského rodu Metelků z Krkonoš, jenž v Lomnici prokazatelně zanechal minimálně dva stavěcí betlémy kostelního typu. Jeden z nich muzeum nedávno získalo do svých sbírek (dar rodiny Jandových).

Další ročník výstavy betlémů v lomnickém muzeu<br />Autor: Archiv Městské muzeum Lomnice n. P. Dalším proslulým tehdejším místním betlémářem, který je svým dílem v muzeu zastoupen, byl Jaroslav Buchar, vyrábějící betlémy v hradních zříceninách, jenž sám zhotovoval, a to včetně vlastních figurek. Dále také bývalý kostelník a hrobník Josef Hraba, autor vystaveného statického betlému tradičního podkrkonošského typu, tzn. v levé části je zobrazeno stylizované město Jeruzalém, v pravé venkovská horská krajina s dřevěnkami typickými pro tento kout Čech. Figurky jsou však kralické (dar paní Heleny Sýkorové). Obdobné uspořádání má i betlém Jaroslava Stránského z Tuhaně. Za pozornost též stojí největší skříňový betlém (170 x 100 cm) s horskou krajinou osazenou velkým množstvím menších kralických figurek a budov stejné provenience. Na spodní části jesliček je čitelně napsáno „Chvojka" - snad příjmení tvůrce. Pozadí tvoří historická dálina v orientálním stylu, boční části domaloval současný místní výtvarník Daniel Jiřička - Geremus.

Samostatnou kapitolu tvoří dva současné statické betlémy větších rozměrů dlouhodobě muzeu zapůjčené. Figurky a chlév prvního z nich vytvořil zdatný řezbář, pan farář František Kocman z Rovenska pod Troskami, a to ve stylu tyrolských mistrů řezbářů. Hradby s budovami postupně zhotovuje pan Josef Kyselo z nedalekých Jinolic. Oltářní betlém o rozměrech 2 x 1 m obsahuje na tři desítky postav, některé až 30 cm vysoké, provedené až s filigránskou přesností a jemnou modelací řezby. Zajímavostí tohoto betlému je, že místo hudebníků se v něm nacházejí tři hrající andělíčci. Pozadí tvoří dálina na plátně neznámého staršího malíře s motivem města Jeruzalém.

Autorem druhého, avšak polychromovaného betlému je šumavský řezbář Karel Tittl z Velhartic. Dominujícím prvkem tohoto díla je bohatá architektura v kombinaci orientálních i evropských prvků. V kolekci figur převládá velké množství zvířat.

„Odrazem pokračující betlémářské tradice na Lomnicku je snaha muzejních pracovníků každoročně pořádat vánoční výstavy betlémů v adventním čase konané v místním městském muzeu a galerii, kde se také nachází celoročně přístupná stálá expozice historických betlémů. Již nyní tedy srdečně zveme všechny příznivce betlémářství na 15. ročník vánoční výstavy, která bude jistě milým zpestřením závěru letošního roku," doplnil na závěr Jan Drahoňovský.

Maruška Špačková bude zpívat mezi betlémy v lomnickém muzeu

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy 

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů Kronika dějin českého národa je plná nezapomenutelných příběhů, zrcadlí se v nich pravá česká nátura. Ta se stala předlohou nového cyklu České mincovny nazvaného Příběhy naší historie. Po připomenutí dvojice Hanče a Vrbaty, svatého Václava, České filharmonie, Masarykově univerzitě Brno, Svazu junáků - skautů se šestou medailí stala Liberecká Zoo. V jedné trojské unci ryzího zlata se zrcadlí příběh liberecké Zoo se čtveřicí vzácných zvířat. V příštím roce bude Česká mincovna emitovat téma Rádio Svobodná Evropa, R.U.R a slovo robot a Loutka Spejbla. Více podrobností

Forenzní značení kol v Turnově pro letošní sezonu naposledy

Městská policie Turnov nabízí poslední možnost objednávky forenzního značení jízdních kol, a to v termínu 10. a 11. října 2019 vždy od 13.30 do 17.30. Počet objednávek bude omezený. Další možnost bude nejdříve v létě roku 2020! Zájemci v domluveném termínu přijdou na služebnu MP s vyčištěným kolem, občanským průkazem a doklady o koupi kola (v případě, že je mají). Označení jednoho jízdního kola trvá 20 minut, během kterých je majitel seznámen s principem značení a jsou vyplněny příslušné formuláře. Objednávky přijímají na telefonních číslech: 481 366 600, 723 389 122 i lince 156.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků desátého podzimního kola
Krajský přebor: Sedmihorky i Turnov berou výhry za tři body
Galerie V kotelně Jilemnice zahájí výstavu tří autorů
Semilský paroháč 2019 láká na pohádky, premiéry i Jaromíra Noska
Turnovské ženy nestačily v lize na Červený Kostelec

Nejčtenější články

10.10.: FOTO: Fanoušci traktorů si do Bozkova našli cestu i přes přeložení
13.10.: Přehled fotbalových výsledků desátého podzimního kola
11.10.: FOTO: Fanoušci se loučí celý pátek na Žofíně s Karlem Gottem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT