Bitva pod Hrubou Skálou má v Muzeu Českého ráje samostatnou výstavu

01.06.2015 09:09:54 | Autor: mcrt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Bitva pod Hrubou Skálou má v Muzeu Českého ráje samostatnou výstavu

Vydejte se na výlet po stopách největšího exponátu turnovského muzea a zároveň jedné z největších olejomaleb v Evropě! Po stopách obrazu tak velkého, že mu galerie, ve které je vystaven, musela být postavena na míru.

Jeho podivuhodnou historii představí hlavní letošní výstava muzea nazvaná Bitva pod Hrubou Skálou, která se bude konat právě v oné galerii pod dohledem svého hlavního exponátu. Už čtyři desetiletí je považován obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou za jednu z důležitých regionálních atrakcí. Ale kdy, jak a proč před vznikl? To jsou otázky, na které odpovídá výstava Bitva pod Hrubou Skálou, ale nejen na ně.

Už v době vzniku obrazu byl autor předlohy Mikoláš Aleš kritizován, že bitvu, která se měla odehrát v roce 1203 zasadil do éry starých Slovanů a Germánů oděných v kůžích, s mlaty, sekerami a bronzovými meči, zatímco raný středověk už byl dobou rytířů. Návštěvník si tak bude moci porovnat Alšův obraz s reálnými zbraněmi a zbrojí kolem roku 1200. Rytíř v kroužkové zbroji, na koni v životní velikosti, však nebude jedinou atrakcí výstavy.

V roce 1895, na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze, byl obraz Pobití Sasíků vystaven jako dioráma, s plastickým popředím, aby na diváka působila dokonalá prostorová iluze. O rekonstrukci této původní instalace se zde rovněž pokoušíme. I když „jen" v maketě, v měřítku 1 :10, výsledek je fascinující.  Než ale divák k této atrakci dospěje, okusí i něco z dávné atmosféry výstaviště národopisné výstavy, kterou tu připomene kaleidoskop dobových fotografií a vitrín s předměty, které v Praze 1895 reprezentovaly pojizerskou lidovou kulturu.

Důležitým doprovodem pak bude část expozice věnovaná takzvaným Rukopisům, falzům středověké české lyriky, v jejichž pravost se dlouho věřilo a které inspirovaly generace českých výtvarníků 19. století, především J. V. Myslbeka a dalších z tzv. generace národního divadla. Ostatně turnovský obraz Pobití Sasíků je jednou z několika ilustrací básně Beneš Heřmanov z Rukopisu královédvorského. Výstava Bitva pod Hrubou Skálou pořádaná ke 120. výročí Národopisné výstavy českoslovanské a existence jedné z největších evropských olejomaleb tak slibuje spoustu neobvyklých diváckých zážitků.   

Slavnostní zahájení výstavy se konalo ve čtvrtek 7. května od 16.30, výstava ovšem potrvá v galerii Muzea Českého ráje v Turnově do 18. října 2015.

Související články:

Na Dlaskově statku od jara najdete expozici Z jednoho kmene

FOTO: Výstava Zlaté ručičky Českého ráje uvítala první hosty

Poklady od pravěku po současnost najdete v Muzeu Českého ráje

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Noc v jabloneckém muzeu přináší bohatý program

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne oblíbená Muzejní noc! Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště a další doprovodný program. Podrobná pozvánka

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků
Jezdíme okolo - pozůstatky historického silničního značení na Lomnicku
Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
16.05.: Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
17.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT