Bronzová tečka sdruženáře Jana Vytrvala za šampionátem juniorů

04.02.2018 16:02:48 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: SPORT | Obce: Liberecký kraj

Bronzová tečka sdruženáře Jana Vytrvala za šampionátem juniorů

Další vynikající vystoupení mají za sebou na juniorském mistrovství světa v klasickém lyžování mladí čeští sdruženáři. Ve švýcarském středisku Kandersteg i ve třetím závodě výrazně promluvili členové Dukly Liberec do medailové bitvy - a tentokrát znovu úspěšně. Jan Vytrval vybojoval v dramatickém finiši individuálního závodu HS106/5 km bronzovou medaili a Ondřej Pažout dojel do cíle šestý.

Družstvo v severské kombinaci se tak stalo na šampionátu jednoznačně nejúspěšnější součástí české lyžařské výpravy.

Svěřencům trenéra Marka Šablatury se v ideálních podmínkách vydařil opět skok na můstku HS106. Nebyly to sice dvě vedoucí příčky jako v úvodním, zlatém Pažoutově startu, ale oba ambiciózní juniory to posunulo na přední pozice. Vyhrál Němec Luis Lehnert výkonem 101 m, druhý skončil Rakušan Dominik Terzer se 101,5 (+4 s) a třetí Slovinec Vid Vrhovnik se 100,5 m (+6 s).

Jan Vytrval na trati<br />Autor: Archiv ČSL, úsek severské kombinace Čtvrté místo však už patřilo Janu Vytrvalovi, jenž dopadl na značku 101,5 m (+10 s), šesté Ondřeji Pažoutovi za 98 m (+25 s). Mezi 56 aktéry obsadil šestnáctiletý Petr Šablatura skokem 86 m 43. pozici (+2:28 min.) a David Zemek po nepříliš nevydařeném skoku 47. místo za 82,5 m (+2:58 min.).

„Protože se mi v Kanderstegu skokansky po celou dobu dařilo, a navíc začal foukat příznivý vítr, po poradě s trenérem jsem jako jediný zvolil o jednu lavičku nižší nájezd. Jenže jury mi nakonec žádné body nepřičetla se zdůvodněním, že to platí pouze v závodech Světového poháru... Mohl jsem na tom být před během ještě lépe, ale nelituji toho," popsal Jan Vytrval kuriózní moment.

Američana zdolal o jedinou desetinu vteřiny!

Minimální časové odstupy slibovaly před během na 5 km dramatickou bitvu. První čtyřka se brzy sjela dohromady a nasadila ostré tempo. Jan Vytrval se v úvodním okruhu držel na čtvrté pozici, ale klíčový okamžik závodu, nepropásl. Krátce po nájezdu do druhého okruhu nečekaně odpadl Němec Lehnert a naopak jako šíp vyletěl kupředu Slovinec Vrhovnik. S několikametrovým odstupem však hned za ním kroužil český reprezentant. Pro Rakušana Terzera a Američana Bena Loomis, jenž ve stopě stáhl po skoku ztrátu 27 vteřin, to byl signal k mohutné stíhačce. Těsně před cílem se Rakušanovi podařilo Vytrvala předjet, ale bronz už ve finiši závodník Dukly Liberec nepustil, ačkoliv Loomisův nástup byl drtivý - Jan Vytrval ho dokázal odrazit o jedinou desetinu vteřiny a připsal si tak životní úspěch.

„Taktika byla jasná - co nejdříve se pořádně rozjet. V běhu mi to totiž poněkud déle trvá, než chytím tempo. Soupeře jsem dojel zhruba na dvou kilometrech, ale hned na začátku druhého kola nastoupil Vrhovnik. Vyrazil jsem za ním a ještě na předposledním kopci jsem měl před ostatními náskok. Terzer s Loomisem mě však přesto asi 500 metrů před cílem stáhli. Do finiše jsem nastupoval první, ale Rakušan jel fantasticky a dostal se přede mne. Do závěru jsem však dal úplně všechno a Američana jsem těsně porazil. Moc bych chtěl poděkovat servismanům Petru Lampovi a Vláďovi Sedláčkovi, kteří mi připravili skvělé lyže," komentoval průběh bronzového závodu Jan Vytrval.

Stupně vítězů<br />Autor: Archiv ČSL, úsek severské kombinace Dalšího velice dobrého umístění na 6. pozici dosáhl Ondřej Pažout. David Zemek si své postavení vylepšil na 38. pozici, Petr Šablatura sbírající zkušenosti byl 44.

Mistrovství světa juniorů, Kandersteg - HS106/5 km: 1. Vrhovnik (Slovin.) 11:28,8 min., 2. Terzer (Rak.) +4,9 s, 3. Vytrval (Česko) +5,4, 4. Loomis (USA) +5,5, 5. E. Oftebro (Nor.) +18,4, 6. Pažout (Česko) +23,4, 7. Lehnert (Něm.) +23,5, 8. Lamparter (Rak.) +30,4, 9. Kostner (It.) +43,6, 10. J. Oftebro (Nor.) +44,5 ... 38. Zemek +3:03,6 min., 44. Šablatura (všichni Česko) +3:17,4.

Setkání s úspěšnými reprezentanty České republiky v severské kombinaci na juniorském mistrovství světa - světovým šampionem Ondřejem Pažoutem a bronzovým medailistou Janem Vytrvalem - i trenérem družstva Markem Šablaturou se uskuteční v pondělí 5. února od 11 hodin v Liberci v sídle ASO Dukla (Jeronýmova 522/14). Ondřeje Pažouta a Marka Šablaturu čeká v dalších dnech odlet do dějiště Zimních olympijských her v Pchjongčchangu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Sdruženář Ondřej Pažout se stal juniorským mistrem světa!
Čeští sdruženáři naberou už ve středu olympijský kurz
Youth Cup sdruženářů v Harrachově ozdobilo vítězství Petra Šablatury
Sdruženář Tomáš Portyk vybojoval v Ramsau skvělou osmou příčku
I po tvrdé skandinávské lekci zůstávají čeští sdruženáři optimisty

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Den se Sokolem v Jilemnici aneb Správný pohyb nebolí

Akce Den se Sokolem aneb Správný pohyb nebolí proběhne rámci kampaně Dny zdraví v Sokolovně na Tyršově náměstí v Jilemnici v pátek 21. září od 16 do 18 hodin. Od 16 hodin začínají Jilemnické hýbánky pro rodiče s dětmi a od 17 hodin akce nazvaná Hýbat se je zdravé pro všechny bez rozdílu věku.

Tanvaldský kynolog se stal mistrem ČR v závodě záchranných psů

Ve dnech 7. a 8. září 2018 se kynolog HZS Libereckého kraje nstržm. Václav Vančura zúčastnil závodu záchranných psů. Závod s mezinárodní účastí byl zaměřený na plošné pátrání po osobách a pořádal ho Svaz záchranných brigád kynologů ČR ve spolupráci s MV - Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR. Díky vynikajícímu finiši Václav Vančura se psem Bellou celou sotěž vyhrál. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na konci září a během října probíhají vlakové výluky na několika tratích
Třetí Jilemnický bleší trh se koná na zahradě sboru ČCE
Příznivci motorů se sjedou do Bozkova na 17. ročník závodu traktorů
V Krkonošském muzeu v Jilemnici zahájí výstavu o hraběti Harrachovi
Jilemnická Galerie V Kotelně zahájí výstavu Objekty

Nejčtenější články

18.09.: Město Semily odkoupí pozemky pod Riegrovou a Kamenického stezkou
18.09.: I.A třída: Lomničtí zvítězili v Horní Branné díky gólu v 90. minutě
19.09.: I.B třída: Bozkov statečně bojoval s první rezervou Velkých Hamrů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT