Bude Harrachov bohatší o další kulturní památku?

09.03.2016 21:02:39 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Harrachov

Bude Harrachov bohatší o další kulturní památku?

V únoru obdržela harrachovská radnice od ředitele Národního památkového ústavu Krčmáře zprávu o tom, že na ministerstvo kultury byl zaslán návrh na prohlášení za kulturní památku relikt stoupy na drcení křemene a hlíny, tedy pro zajištění suroviny pro sklářský kmen a pánve, kde je dochováno i torzo vybavení - dřevěná hřídel, kovové transmise, pastorky a mlecí kameny na drcení suroviny.

„Důvodem návrhu je, že stoupa na drcení křemene a hlíny tvořila nedílnou funkční součást areálu sklárny. Objekt dotváří historický rozsah a podobu areálu sklárny a navíc se jedná o unikátně dochovanou technologii dokládající historické postupy výroby skla," vysvětlila Lenka Stehlíková, referentka cestovního ruchu a propagace Města Harrachov.

Harrachovská kaple Kromě reliktu stoupy byl zaslán návrh na prohlášení za kulturní památku i na kapli sv. Alžběty s jejím unikátním skleněným zvonem. „Důvodem návrhu v tomto případě je, že kaple tvoří nedílnou a logickou součást historického areálu harrachovské sklárny. Dále je v kapli mimořádný oltář, který svým provedením se zrcadly a skleněnými doplňky představuje v rámci regionu naprosto výjimečnou ukázku sakrálního liturgického předmětu," vysvětlila Stehlíková.

Dále jsou v kapli i lustry, kdy jeden z nich je v kapli „doma" a druhý, původně visící v harrachovském kostele sv. Václava, je zde umístěn provizorně. Oba lustry představují jedinečně dochovanou ukázku kvalitního sklářského řemesla, které má v Harrachově svou mnohasetletou tradici. Skleněný zvon dokonce pochází z roku 1916. Tento zvon vážící 10 kilogramů a o výšce zhruba 50 centimetrů představuje zcela unikátní předmět nejen v rámci Libereckého kraje. Další zajímavostí je, že v něm bije dřevěné srdce obalené kůží. Uvádí se, že obdobný zvon byl také v harrachovském kostele sv. Václava, kde byl však uražen a dochoval se pouze jeho závěs s částí skleněného úchytu.

„Věříme, že ke sklárně - panskému domu, brusírně, vzorkovně, včetně movitého zařízení brusírny a vzorkovny přibyde do sbírky kulturních památek i relikt stoupy a kaple sv. Alžběty. Návrh na prohlášení výše uvedených věcí za kulturní památku vypracovali pracovníci NPÚ - územního odborného pracoviště v Liberci Mgr. Martin Ouhrabka a Mgr. Ivo Habán, Ph.D., za což jim patří veliké poděkování," dodala Lenka Stehlíková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Prezident v Harrachově zkoušel práci sklářů, v Tanvaldě jej vítal plný sál
Harrachov opět zachytila kamera Běžkotoulek
Harrachovákům představili projekt singltrek

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.

Štěpánek trefil pro Jablonec Evropu

Štěpánek trefil pro Jablonec EvropuSouboj o konečné čtvrté místo ve Fortuna:lize nakonec vyšel lépe Jablonci, kterému stačila remíza s Baníkem, zatímco Liberec prohrál v Plzni. Remízový gól vstřelil za Jablonec obránce Štěpánek, pro nějž to byl první ligový gól. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči upozorňují na prázdninová rizika
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou
Po oteplení zřejmě přijdou bouřky, někde i s kroupami

Nejčtenější články

09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
08.07.: HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení
09.07.: V semilské Fabrice 1861 zahrají Jakub Děkan a spol.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT