Cena Chytrá města za rok 2020 putuje do Libereckého kraje

21.12.2020 16:21:48 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Cena Chytrá města za rok 2020 putuje do Libereckého kraje

Rychlejší průjezd křižovatkami, lepší dopravní dostupnost okrajových částí kraje či veřejné budovy, které umí kvalitně hospodařit s vodou a energiemi - to vše nabízí tzv. chytrá města. Trendy v zahraničí ukazují, že nástup chytrých zařízení napojených na internet zkvalitňují fungování celého veřejného prostoru. Liberecký kraj jde příkladem a se svým Akčním plánem zaujal ve čtvrtém ročníku prestižní celostátní soutěže Chytrá města a získal první místo v kategorii Vize Smart City.

Soutěž Chytrá města se koná pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj České republiky. Akční plán krajské koncepce „Chytřejší kraj pro Liberecký kraj" sepsaný na půdě Agentury regionálního rozvoje ve spolupráci s krajem získal první místo v tradiční soutěžní kategorii Vize Smart City.

V této kategorii odborná porota hodnotí nejlepší projektové záměry z pohledu kvality, realizovatelnosti či přínosu pro obyvatele. Akční plán Libereckého kraje zaujal v konkurenci 180 přihlášených. „Chytřejší kraj není jen líbivou koncepcí na papíře. Naším cílem je připravit v rámci akčního plánu konkrétní projekty, uskutečnit je v příštích třech letech a uvést je jako vzorové případy pro obce, města i pro kraj. Využívat budeme chytré technologie, inovace a nápady lidí především z našeho regionu," uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Akční plán se zaměřuje například na dopravu, která by měla být díky provázanému sběru dopravních dat lépe řízena. Sbírat se mají informace o aktuálních dopravních situacích, parkovacích místech, zahrnuta budou i data taxislužeb nebo alternativních způsobů dopravy typu sdílených aut. Dalším důležitým tématem je environmentální problematika. „Sucho a extrémní výkyvy počasí trápí celé území Česka. My chceme začít šetrněji hospodařit s vodou v krajských budovách a jít tak příkladem ostatním subjektům státní správy, samosprávy ale i firmám. Druhou významnou oblastí jsou úspory energií na krajském majetku. Obojí s využitím chytrých technologií," doplnil Petr Dobrovský z Agentury regionálního rozvoje.

Nelze opomenout ani vzdělávání. I to koncepce Libereckého kraje obsahuje. Nové znalosti by v nejbližších letech mohli začít získávat obyvatelé kraje v oblastech digitálních technologií a kybernetické bezpečnosti. Koncepce počítá s vybudováním centra kybernetické bezpečnosti, které by bylo zaměřeno na studenty středních škol, zaměstnance samospráv, ale i veřejnost. „Pokud porovnáte dnešní svět s tím, co zde bylo před deseti dvaceti lety, zjistíte, že se v mnohém radikálně liší. Především díky masivnímu nástupu internetu, chytrých telefonů nebo sociálních sítí. Ocenění v soutěži tak vnímáme jako zpětnou vazbu, že snahy o využití těchto změn pro zlepšení života v kraji mají své opodstatnění," uzavřel Jiří Ulvr, krajský radní pro hospodářský a regionální rozvoj, evropské projekty, územní plánování a rozvoj venkova.

ARR - Agentura regionálního rozvoje, s.r.o. je servisní organizací Libereckého kraje (LK je jejím stoprocentním vlastníkem). Posláním agentury je poskytování expertní podpory rozvojovým záměrům a projektům kraje, jeho obyvatel a podnikatelů. Agentura se věnuje dotačnímu managementu, environmentálním tématům (hospodaření s vodou, péče o zeleň v krajině), podpoře vědy a výzkumu. Pod agenturu spadá Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink a regionální značka Crystal Valley.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Schranzova hlava znamená návrat Jablonce na druhé místo v tabulce!

Schranzova hlava znamená opět druhé místo v tabulce! Po pohárovém výprasku, kdy si Sparta ve druhé půli s Jabloncem doslova pohrála, se čekalo, zda bude ve středu odveta či repete. To první je správně. Výhra po jediném gólu Schranze a získané tři body vynesly jablonecký tým na skvělé druhé místo v tabulce s celkem 52 body. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Turnovské prameny vody jsou pitné

Dubnové rozbory vody turnovských pramenů vyhovují hygienickým limitům, a pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem jsou pitné!


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Žák ze Žižkovky čtvrtý v krajském kole Olympiády v českém jazyce
Šance pro děti bez domova na náhradní rodinu se opět zvýšila
Krásný výhled od Jizerských hor až po Krkonoše. To je Královka
Aposs Liberec poděkoval hasičům z Turnova a Raspenavy
Školáci z Liberecka ve finále celostátní Soutěže finanční gramotnosti

Nejčtenější články

14.04.: Mistrovský víkend a dvě medaile pro turnovské atlety
14.04.: Cihlářská ulice v Semilech projde rekonstrukcí
13.04.: Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT