Cenu města Semily za rok 2020 získali Karel Redlich a skauti

18.02.2021 13:55:08 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Semily

Cenu města Semily za rok 2020 získali Karel Redlich a skauti

Cenu města Semily za rok 2020 převzali v pondělí 15. února z rukou starostky města Semily Leny Mlejnkové a místostarosty Tomáše Sábla zástupci Skautského střediska Varta Semily Jan Farský a Tomáš Jech s manželkou Adélou a lektor a tlumočník znakového jazyka Karel Redlich.

Ocenění se díky opatřením poprvé nestalo vrcholem výročního městského plesu, ale bylo předáno v rámci zasedání Zastupitelstva města Semily.

Mgr. Karel Redlich se narodil jako slyšící syn hluchých rodičů. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval obor specializovaný na znakový jazyk a mezilidskou komunikaci. Na základě vlastních životních zkušenostmi se rozhodl pracovat jako tlumočník a učitel znakového jazyka. Obojímu se profesně věnuje téměř 20 let. V Semilech žije s manželkou již 15 let a od počátku je zde zaměstnaný jako sociální pracovník v Centru pro zdravotně postižené Libereckého kraje.

V Semilech také založil klub pro neslyšící, spolupracuje s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci a Městskou knihovnou v Semilech, dále s Ústavem chirurgie ruky ve Vysokém n. J., Nemocnicí v Jilemnici, Gymnáziem a SOŠ pedagogickou v Liberci a organizacemi specializovanými na neslyšící lidi. Dlouhodobě vede spolek se jménem CODA ČR - Slyšící potomci neslyšících rodičů. Cenu města Semily za rok 2020 obdržel za neúnavnou popularizaci českého znakového jazyka a dlouholetou snahu o propojení světa slyšících a neslyšících.

Skautské středisko Varta úzce spolupracuje s městem Semily a pořádá i akce pro veřejnost - ať už to jsou příměstské tábory, Den Země či Betlémské světlo. V roce 2019 skauti převzali Patronát nad Riegrovou stezkou a svědomitě pečují o tento klenot našeho regionu.

Skautskými oddíly v Semilech prošlo za celou historii více než 1 000 mladých lidí ze Semil a nejbližšího okolí, v současnosti mají 242 členů. Skauti nikdy neváhali s pomocí bližním, kteří trpí či jinak strádají. Účastnili se mnohých sbírek - Postavme školu v Africe či Pomozme dětem. Během koronavirové krize se chopili organizace dobrovolníků, kteří semilským seniorům zajišťují nákupy a dodávky léků.

V roce 2020 oslavili semilští skauti 100 let od založení a 30 let od obnovení své činnosti. V rámci výročí uspořádali sbírku na ovocnou alej, ve které vybrali 182 000 Kč, a která zdobí cestu ze Strážníku směrem na Benešov. Středisko Varta získalo ocenění za propagaci myšlenek skautingu, předávání mravních a morálních hodnot všem generacím a za veškerou dobrovolnickou činnost.

„Všem oceněným patří mé veliké díky i obdiv. Semilští skauti jsou oporou města v podobě dobrovolnické činnosti, patronace nad Riegrovou stezkou, ale i v mnohém dalším. Další oceněný, pan Redlich, vyrůstal jako slyšící dítě neslyšících rodičů a snad díky tomu se jeho mateřským jazykem v prvé řadě stala znaková řeč. Po celý svůj profesní život se snaží propojovat svět slyšících se světem neslyšících. O jeho práci se nyní více můžeme dozvědět na ČT 10. března v pořadu Televizní klub neslyšících," řekla starostka Semil Lena Mlejnková.

Popis fotografie: Držitelé Ceny města Semily za rok 2020 - zleva: Mgr. Tomáš Jech, Ing. Adéla Jechová, starostka města Semily Bc. Lena Mlejnková, místostarosta Ing. Tomáš Sábl a Mgr. Karel Redlich. Foto: Eva Buchtová 

O Ceně města

Cena města Semily je svébytným projevem díku města žijícímu občanovi, spolku nebo jiné organizaci za činnost ve prospěch města nejen v daném kalendářním roce, ale i za celoživotní úsilí. V žebříčku ocenění se nachází mezi čestným uznáním a titulem Čestný občan města. Ačkoli jde o cenu symbolickou, která není svázána s finanční odměnou, je stále cenou uznávanou a prestižní.

V uplynulých letech ji obdrželi např. Mgr. Lenka Holubičková, Podkrkonošský symfonický orchestr, Mgr. Lada Kocourková nebo Pěvecký spolek Jizeran.

Předchozí udělení cen města Semily:

2020: Jizeran a Lada Kocourková odměněni Cenou města Semily za rok 2019

2019: Cenu města Semily za rok 2018 obdrželi Lenka Holubičková a KČT

2018: Cenu města Semily za rok 2017 obdržel Podkrkonošský orchestr

2017: Cenu města Semily za rok 2016 obdržela Podkrkonošská společnost

2016: Cena města Semily 2015 předána na plese pro Jizerku a Josefa Zajíce

2015: Cenu města Semily za rok 2014 obdržel Jaroslav Vávra

2014: Cenu města Semily za rok 2013 obdržel Bohumil Pick

2013: Miroslava Vrbenská a Lukáš Melich převzali na plese Cenu města Semily

2012: Ondřej Šír a Zdeněk Lindner jsou novými držiteli Ceny města Semily

2011: Ceny města Semily za rok 2010 získali Georgios Karadzos a Ivo Navrátil

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Lídrem TOP 09 v Libereckém kraji bude Zdeněk Chmelík

Výkonný výbor TOP 09 schválil kandidáty pro volby do Poslanecké sněmovny. Lídrem TOP 09 v Libereckém kraji se stal zastupitel města Liberec a technický ředitel výrobní firmy Zdeněk Chmelík. Na dalších místech kandidátky najdeme lékaře Miloše Rejmonta, krajinného inženýra Jiřího Klápštěho nebo ředitele jazykové školy Jiřího Vondráčka. TOP 09 bude kandidovat v koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). „Česká republika potřebuje plán pro cestu z krize, musíme konečně rozsvítit světlo na konci tunelu. Jako podnikatel sám moc dobře vím, jak těžké to dnes podnikatelé mají. Řadě z nich koronavirová krize zničila podnikání, jiní se drží zuby nehty a docházejí jim síly. Stát se bohužel na některé z nich úplně vykašlal a jiným poskytl jen nedostatečnou podporu. To jsou problémy, které musíme začít řešit co nejdřív,“ řekl lídr TOP 09 Zdeněk Chmelík.

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Eva Samková vyhrála v Gruzii pošestnácté závod světového poháru
Rozhledna Dubecko měla být původně jen vysílač mobilního operátora
VIDEO: Požár haly v Chrastavě se řadí k největším v Libereckém kraji
Očkovat v Turnově se mohou občané nad 70 let i pedagogové
Policisté kontrolují dodržování zpřísněných protiepidemických opatření

Nejčtenější články

02.03.: Všímavý semilský hasič uspíšil záchranu zraněné sousedky
01.03.: ORP Turnov dostala výjimku z omezení pohybu osob
02.03.: Podkrkonošská uzenina z Bělé sklízí úspěchy celá léta

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT