Červencová návštěvnost hradů a zámků je milým překvapením

10.08.2017 14:03:53 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Pojizeří

Červencová návštěvnost hradů a zámků je milým překvapením

Červencová návštěvnost objektů ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově je milým překvapením. Na Liberecku kralují Trosky s nárůstem o více jak 3 000 osob (celkem 66 257), na Královéhradecku hlásí o 1 600 návštěvníků více zámek Opočno (od začátku sezóny celkem 32 606).

Absolutním skokanem je Soubor lidových staveb Vysočina na Pardubicku, který v období leden až červenec navštívilo o více jak 10 000 lidí více (celkem 50 074), než za stejné období v uplynulém roce.

„Loňský rok byl pro NPÚ celkově příznivý, zaznamenali jsme skutečně rekordní návštěvnost. Stálo při nás počasí, to je vždy hlavní podmínka návštěvnosti, pomohla pestrá nabídka objektů co se týče nejenom speciálních prohlídek, ale i dalších doprovodných akcí, a také se na návštěvnosti odrazila obava obyvatel vycestovat mimo republiku z důvodu teroristických útoků. Proto jsme do letošní sezóny vstupovali s vědomím, že loňský rok byl mimořádný a těžko jej zopakujeme, nebo dokonce trumfneme, ale červenec byl návštěvnicky velice příznivý, některé objekty si dokonce polepšily," vysvětlil ředitel ÚPS na Sychrově Miloš Kadlec a dodal: „Obecně nám roste návštěvnost na Pardubicku, Kunětická hora má nárůst skoro 4 000 návštěvníků (celkem 26 256), lidé také objevili zámek Slatiňany, možná i v souvislosti se začínající obnovou (14 694), hrad Litice navštívilo od začátku sezóny přes šest a půl tisíce osob, to je také velice příjemné zjištění. Betlém a Veselý kopec, tedy Soubor lidových staveb Vysočina, je rekordmanem a ze srdce to zaměstnancům těchto celků přeji - v loňském roce jim při pořádání kulturních akcí nevyšlo počasí, mrzelo je to, letos je tomu přesně naopak. Přesně tato situace ale nastala v Ratibořicích, kdy při oblíbených akcích nepřálo počasí a proto je zde vidět úbytek návštěvnosti. Věřím ale, že do konce sezóny k nám ještě hodně návštěvníků zavítá."

Nárůst návštěvnosti zaznamenal také Hrádek u Nechanic, na Liberecku potom kromě Trosek také Bezděz a Frýdlant. Všechny objekty ale vykazují nad očekávání dobrá čísla návštěvnosti - vzhledem k probíhající sezóně, plánovaným akcím nelze ale ještě finálně hodnotit, jaký rok 2017 z hlediska návštěvnosti bude.

Na hrady a zámky už s novými vstupenkami z unikátní sběratelské edice Hospitál Kuks je dalším z objektů, který již vydává návštěvníkům novou vstupenku, která má jednotící grafické prvky pro všechny objekty ve správě NPÚ a která je postupně zaváděna na všech objektech. Na Královéhradecku je hospitál prvním objektem, na Pardubicku se nové vstupenky vydávají na Slatiňanech, na Liberecku na Troskách, Hrubém Rohozci a Zákupech, v dohledné době bude také na Bezdězu a Grabštejně. Vstupenky mají na lícové straně historické vyobrazení daného objektu a jsou číslovány, aby tak vznikla sběratelská edice. Více najdete v článku zde

I v srpnu nabízí správy objektů bohatý doprovodný program, pro rodiny s dětmi jsou nabízeny zkrácené prohlídky uzpůsobené právě těm nejmladším návštěvníkům - Sychrov, Hrubý Rohozec, Frýdlant, Zákupy, Grabštejn, na Královéhradecku Hrádek u Nechanic, Náchod, Ratibořice, na Pardubicku potom Litomyšl zve na „Letní pozastavení", tedy prohlídku pro ty, co spěchají, na Kunětické hoře jsou vystaveny kostýmy a rekvizity z oblíbených českých pohádek, na své si rodiny s dětmi přijdou i na Slatiňanech, na Veselém Kopci jsou přichystány celé programy pro tuto návštěvnickou skupinu. Stranou nesmí zůstat ani hrad Litice, kde je možnost strávit celý den a hrad si procházet ve svém tempu.

Finišují také přípravy na Hradozámeckou noc, která letos vychází na sobotu 26.8.

Tipy pro nejbližší dny:

Liberecký kraj:

10. srpna: hrad a zámek Frýdlant - Audience Albrechta z Valdštejna. Vévoda bude opět pobývat na svém frýdlantském sídle, kde se s ním mohou návštěvníci setkat, osobně s ním pohovořit a dozvědět se více o době, kdy žil a vedl boje na evropských kolbištích třicetileté války.
10. a 17. srpna: státní hrad Trosky - Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídky bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky si vemte s sebou. Od 19 do 22 hod. (www.hrad-trosky.eu)
12. srpna: státní zámek Hrubý Rohozec - Varhanní soboty. Při prohlídce kaple vám varhaník Radek Rejšek zahraje na původní zámecké varhany. S menšími skupinami (do 13 osob) průvodce vystoupá na hudební kruchtu, kde představí historii a funkce varhan a přidá malou hudební ukázku.
12. - 13. srpna: státní hrad Bezděz - Rytíři a manové. Příběhy ze života hradní posádky budou probíhat od 11.00 do 16.00.
12. - 13., 16. a 19. - 20. srpna: státní hrad Grabštejn - Vystoupení sokolníka Vrágy. Ukázky výcviku dravců od 11 hodin.
12. - 13. srpna: státní zámek Hrubý Rohozec - Dětský víkend. Dětský víkend aneb Princezny, rytíři a loupežníci na zámku Hrubý Rohozec. Od 10 do 16:30.
13. srpna: státní zámek Zákupy - Výstava ohařů. Tradiční speciální výstava Klubu chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů a Klubu krátkosrstý ohař a Okresního mysliveckého spolku.  14. srpna: státní hrad Trosky - Návrat do středověku. Večery plné šermu, sokolnických ukázek, divadla a hudby. Bude i fireshow a překvapení nakonec. Baterky s sebou. Od 19 do 22 hod.
Tradiční Skotské hry se uskuteční již posedmnácté na Sychrově 16. srpna: hrad a zámek Frýdlant - Velký jazzový koncert. Od 18 hodin.
19. srpna: státní zámek Sychrov - Skotské hry. Podrobný program zde
19. - 20. srpna: státní hrad Bezděz - Šermířský výcvik hradní posádky. Časy vystoupení: sobota v 11,00 - 12,30 - 14,00 - 15,30; neděle v 11,00 - 12,30 - 14,00.

Královéhradecký kraj:

11. - 13. srpna: hospitál Kuks - MÚZYKU(k)S 2017 s divadlem bratří Formanů. Tři dny plné bohatého programu pro všechny věkové kategorie v překrásných prostorách barokního hospitálu Kuks.
12. srpna: státní zámek Ratibořice - Automobiloví veteráni a dechová harmonie Náchod. 12. srpna: státní zámek Ratibořice - Folkové soboty. Vystoupí skupina Broží duo z Minic. Vstupné: 20Kč/koláč/pohled.
16. srpna: státní zámek Náchod - Prohlídky půd. Při prohlídce půd a historických krovů nad hlavními zámeckými budovami si návštěvníci prohlédnou pozdně barokní střešní konstrukci a seznámí se s historickými tesařskými pojmy jako hambalka, zazubený rošt, rybinové plátové spoje, námětkový krov apod. Prohlídky se konají každou prázdninovou středu, začátek prohlídky vždy ve 14 hodin.
18. - 19. srpna: státní zámek Náchod - Rok renesanční šlechty - Večerní prohlídky na téma „Smiřičtí ze Smiřic na Náchodě." Pohnuté osudy posledních členů jednoho z nejbohatších českých rodů Smiřických ze Smiřic za stavovského povstání i po něm vám přiblíží naše večerní prohlídky. Začátek prohlídek v 21, 22 a v případě zájmu i ve 23 hodin. Nutná rezervace na tel. 491 426 201, 773 771 818, 608 181 921 nebo mailu nachod.objednavky@npu.cz.
19. srpna: hospitál Kuks - Poslední koncert Hudební léto Kuks.
19. srpna: hospitál Kuks - Plein air, vernisáž výstavy. V 11 hod.
19. srpna: státní zámek Ratibořice - Folkové soboty. Vystoupí skupina Stráníci z Českého Jiřetína. Vstupné: 20Kč/koláč/pohled.
19. - 20. srpna: státní zámek Hrádek u Nechanic - Zámecké slavnosti. Oslavte s námi 160. výročí od dostavby zámku dvoudenní slavností.
22. srpna: státní zámek Opočno - Rodina - žena v období renesance. Přednáška posluchače přenese do pestrého světa české a evropské renesance. Přednáší Barbora Jiřincová Místo konání: sál Tabulnice opočenského zámku. Od 19 hodin.

Pardubický kraj:

12. srpna: Soubor lidových stavev Vysočina - Veselý Kopec - Vezmi cep, pojď na mlat. Program věnovaný tradičnímu hospodaření, ukázky zpracování plodin. Od 9 do 17 hodin.
13. a 20. srpna: státní zámek Litomyšl - Kostýmovaná neděle. Prohlídky zámku s průvodci v kostýmech.
20. srpna: státní zámek Slatiňany - Speciální prohlídky - Pokrok nezastavíš! Speciální prohlídky běžně nepřístupných částí zámku.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tradiční Skotské hry se uskuteční již posedmnácté na Sychrově
Zámek Sychrov - soutěž 8. díl
Středověký konec července přilákal na Valdštejn 1750 lidí
Srpnové akce na Valdštejně
Zámek Hrubý Rohozec - soutěž 7. díl
Na hrady a zámky už s novými vstupenkami z unikátní sběratelské edice
Historické budovy ožily při Dnech lidové architektury
FOTO: Dominanta hradu Valdštejna se už skví v novém hávu
FOTO: Kostýmy Arabely, Slavěny či Večernice spatříte na Valdštejně

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Ralsku bude bezpečněji, přispějí na ostrahu bývalého vojenského prostoru

Liberecký kraj poskytne mimořádný účelový příspěvek na ostrahu bývalého vojenského prostoru v Ralsku. Příspěvek do výše 650 000 Kč obdrží město Ralsko prostřednictvím Krajské správy silnic LK (KSS LK). V příštím roce tak budou strážníci městské policie zajišťovat dohled nad dodržováním zákazu vstupu do objektů, které jsou v havarijním stavu a dohlížet na to, aby v prostoru nevznikaly další černé skládky.

V Turnově dojde k ukončení poradenské a informační činnosti ČOI

Vedení České obchodní inspekce, inspektorátu Ústeckého a Libereckého kraje oznámilo, že 1. listopadu 2017 končí v Turnově činnost poradenské a informační činnosti z důvodu jejího malého využívání ze strany spotřebitelů. Nejbližší poradnou tak bude ta liberecká sídlící na adrese: Náměstí Dr. E. Beneše 585/26, 460 01 Liberec 1 - Staré Město. Má otevřeno pondělí až čtvrtek do 8 do 12 a od 13 do 15 hodin, v pátek od 8 do 12 a od 13 do 14 hodin. Telefon 475 209 493 je určen pro poradenskou službu spotřebitelům; e-mail je ul_coi@coi.cz, na adrese www.coi.cznajdete veškeré informace a rady týkající se problémů spotřebitelů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zubní pohotovost bude mít od nového roku upravené ordinační hodiny
Krajští silničáři hlásí, že jsou na zimu připraveni
Prostřední třetina rozhodla derby Turnova s Lomnicí pro domácí
V Jilemnici oslaví 125 let od zavedení lyžování
Krajský přebor: Přepeře otočily ve výhru zápas s Doksy

Nejčtenější články

21.10.: Jak jste hlasovali v parlamentních volbách?
22.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
23.10.: Jilemničtí v referendu odmítli koupaliště podle návrhu radnice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

termodynamické a solární systémy pro ohřev teplé vody

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT