Česko kompletně dokončilo přechod na DVB-T2

03.11.2020 14:56:43 | Autor: Štěpánka Filipová a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Česko kompletně dokončilo přechod na DVB-T2

Česká republika kompletně přešla na vysílání ve standardu DVB-T2. 28. října došlo k vypnutí posledního velkého DVB-T vysílače a diváci v celé zemi tak mají mít digitální vysílání v lepší kvalitě.

„Ani ne za rok přešla celá Česká republika na nové televizní vysílání. A to i přes to, že kvůli jarní vlně epidemie Covid-19 muselo dojít téměř k čtyřměsíčnímu přerušení přepínání," řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Období přelaďování a výměn televizních přijímačů, které pro některé domácnosti začalo už v letech 2017/18, tak s koncem letošního října skončilo. Týkalo se nejméně 2,5 milionu českých domácností, které bezplatné pozemní televizní vysílání využívají. Diváci díky DVB-T2 i nadále mají všechny nejsledovanější televizní programy zdarma a zpravidla v lepší i HD kvalitě."

Cílem přechodu bylo, při zajištění stávajícího rozsahu a dostupnosti bezplatného celoplošného televizního vysílání, uvolnit kmitočty 700 MHz pro vysokorychlostní datové služby. Vycházelo to z rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady z května 2017. Nyní je tedy 700 MHz plně k dispozici pro mobilní sítě. Uvolňování v ČR přitom začalo už během přípravy evropské harmonizace pásma UHF v roce 2016. Postup připravilo a následně realizovalo právě Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s partnery.

„Během přechodu na DVB-T2 byly v letech 2017/2020 dočasně v provozu přechodové sítě DVB-T2 tak, aby české domácnosti měly dostatek času na výměnu přijímacích zařízení a zároveň byly vždy dostupné celoplošné televizní stanice. Data o prodeji TV přijímačů, které umožňují příjem DVB-T2, ukazují, že přechodové sítě měly na přechod na DVB-T2 pozitivní vliv," řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Klíčovou roli sehráli provozovatelé vysílacích sítí. Zajistili potřebné kroky podle Technického plánu přechodu, který připravil Český telekomunikační úřad ve spolupráci s Koordinační expertní skupinou MPO. Zahrnoval jak sestavení přechodových sítí, tak zahajování provozu nových finálních sítí DVB-T2 a vypínání sítí DVB-T v jednotlivých oblastech republiky. Celkem se vyplo 182 vysílačů a dokrývačů čtyř celoplošných sítí DVB-T provozovaných Českou televizí, Českými Radiokomunikacemi, Czech Digital Group a Digital Broadcasting. Přechod na DVB-T2 v tuto chvíli znamená dostupnost bezplatného zemského televizního vysílání minimálně do roku 2030.

Poznámka: Připomeňme, že ne všude znamená přechod na DVB-T2 zlepšení. Rodiny, které kvůli stále dobré televizi, nechtěli kupovat novou, jsou doslova v područí set-top boxů, což jsou zařízení na úrovni konce minulého století, na kterých se špatně přepínají programy, najdou například ani přečíslovat, mají mnohem menší možnosti menu a voleb v televizi a ořezaný mají třeba i teletext... Takže u mnohých domácností došlo ke zhoršení informovanosti, ale hlavně příjmu programů televize.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Óda na Set top box aneb Jak jsme se propadli o 30 let zpět
V Libereckém kraji končí staré TV vysílání. Hrozí zrnící obrazovky
Přelaďte na nový signál DVB-T2 včas
ČRA spouští vysílání přechodové sítě DVB-T2 z Ještědu
Televize zpoplatnily své vysílání. Od října proto zdražuje i semilské Katro
Poskytovatel TV příjmu v Semilech tvrdí, že už všechny problémy vyřešil

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Lucie Kvapilová z obce Pulečný má pohlednice jako koníček i povolání
Ministerstvo zdravotnictví upravilo centrální rezervační systém
Očkování v sociálních zařízeních v Libereckém kraji se již blíží ke konci
VIDEO: Jilemnický sněhový Krakonoš 2021
Zámek v Zahrádkách proslavili filmoví Básníci, dnes čeká na záchranu

Nejčtenější články

21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
22.01.: VIDEO: Jilemnický sněhový Krakonoš 2021
22.01.: Výstava semilského muzea se objeví v programu České televize

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT