Česko slaví Den stromů. Lidé je mohou podpořit nominací v anketě

20.10.2017 14:05:18 | Autor: Jiří Kaňa | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Česko slaví Den stromů. Lidé je mohou podpořit nominací v anketě

Na mnoha místech České republiky si 20. října lidé připomínají Den stromů. Oslavit je mohou také nominací do ankety Alej roku, kterou vyhlašuje spolek Arnika. V sedmém ročníku o přízeň veřejnosti usiluje zatím 33 adeptek ze 13 krajů České republiky.

Dosud chybí zástupkyně jen ze Zlínského kraje. Stačí přitom, když lidé u příležitosti oslav Dne stromů pořídí alespoň jednu fotografii aleje a nominují na webu www.alejroku.cz.

V Česku připadá Den stromů na 20. října. Lidé si jej mohou připomenout přihlášením oblíbeného stromořadí do soutěžní ankety Alej roku. Prostřednictvím webových stránek www.alejroku.cz je třeba jen nahrát aspoň jednu fotografii a stručný popis, proč si právě tato alej zaslouží pozornost. Nominace končí posledním říjnovým dnem, poté se nominační fáze překlene do samotného hlasování.

„Konec října zbarvuje vzrostlé stromy do nádherných podzimních barev a naskytují pohled plný úžasu. Už jen kvůli tomu pohledu stojí za to si Den stromů připomínat, abychom o ně dobře pečovali a chránili," říká Natálie Pivoňka Faltýnová, koordinátorka ankety a dodává: „Při této příležitosti mohou lidé podpořit nejkrásnější stromořadí ve svém okolí a nominovat je na titul Alej roku."

Letos dosud získalo nominaci více než 30 alejí z 13 krajů České republiky. V Libereckém kraji o titul bojuje alej na Staré Husí cestě mezi obcemi Dřevčice a Skalka na místě historické obchodní stezky. Na jejím vysázení se podíleli dobrovolníci ze všech koutů republiky. Tvoří ji 4 duby a 59 ovocných stromů ze 17 starých odrůd jabloní, hrušní, slivoní, třešní a višní.

Mezinárodní svátek stromů se slaví ve více než 40 zemích světa už od 19. století. Den stromů se v Česku slaví koncem října, kdy nastává ideální období pro výsadbu stromů.

Stejně jako v předchozích ročnících se soutěží ve třech kategoriích. Po ukončení hlasování Arnika v prosinci vyhlásí nejoblíbenější alej celé České republiky a také vítězná stromořadí v jednotlivých krajích. Odborná porota mezitím zvolí nejkrásnější fotografii. Jako hlavní cena čeká na autora vítězné nominace let balonem, vítěz fotografické soutěže se může těšit na tiskárnu značky Epson.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Už posedmé se hledá Alej roku. Nominovat ji může každý
Ve fotosoutěži Alej roku první snímek z jihu Čech, druhá alej u Jilemnice
Alej roku 2016 roste v Hradci Králové. Třetí je Březová alej u Jilemnice

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Ztracenou osobu našli v lese poblíž Viničné cesty v Jizerských horách

Skoro po třech dnech bylo úspěšně ukončeno pátrání po pohřešované osobě v jizerskohorských lesích. Společně s Policií ČR a dalšími složkami IZS se postupně do pátrání zapojilo i 11 jednotek hasičů a jeden kynologický tým HZS Libereckého kraje. Osoba byla v pondělí odpoledne nalezena v lese poblíž Viničné cesty a následně předána do péče zdravotníků. Více podrobností

Podzimní provoz kompostárny na Malém Rohozci

Kompostárnu na Malém Rohozci mohou Turnováci využívat v měsíci říjnu i v listopadu 2019. S příchodem podzimu a podzimních prací na zahradách, je dobré připomenout, že kompostárnu mohou občané využívat v měsíci říjnu každé pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin. Kompostárna bude uzavřena ve státní svátek v pondělí 28. října. Kompostárna bude otevřena i v měsíci listopadu, a to ve stejné dny, avšak jen do 16 hodin. Sobota zůstává stejná od 9 do 12 hodin. Pokud vlastníte biopopelnice, jejich svoz proběhne vždy ve středu a ve čtvrtek, dle jednotlivých lokalit ve městě Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jak nevyschnout se pokusí v Semilech vysvětlit Josef Šedlbauer
Ligové ženy Turnova v Jablonci bez bodů
Turnovské naděje získaly 16 medailí z domácí Samurajské katany
Oslabený Dalmach proti Chotěboři odehrál vyrovnaně jen poločas
První krajskou Babičkou roku se stala Bedřiška Klíchová

Nejčtenější články

20.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
19.10.: Policisté kontrolovali řidiče v celém Libereckém kraji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT