Čeští sdruženáři jsou v závěrečné přípravě na Světový pohár

17.11.2020 14:16:16 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: SPORT | Obce: Liberecký kraj

Čeští sdruženáři jsou v závěrečné přípravě na Světový pohár

Tradičně poslední listopadový víkend (27. - 29. 11.) odstartuje ve Finsku nový ročník Světového poháru v severské kombinaci. Sdruženářská elita absolvuje hned na úvod v areálu Ruka u Kuusama tři individuální závody na můstku HS 142 a s běžeckou částí na 5 km a dvakrát 10 km. Závěrečnou přípravu českých reprezentantů však provázejí zdravotní, organizační i klimatické komplikace.

Na sever Evropy se vydali už 7. listopadu a aktuálně se v Rovaniemi pokoušejí vyladit formu na premiéru. Asistenti Vladimír Šmíd a Robert Mateja tam měli nejprve k dispozici šestici závodníků Dukly Liberec - seniorský čtyřlístek Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a také dvojici nejlepších juniorů Jan Šimek, Petr Šablatura. Po týdnu se Vladimír Šmíd vrátil do České republiky i s oběma juniory a k výpravě se naopak připojil trenér Marek Šablatura, který se mezitím doma věnoval nejen organizačnímu zajištění finální fáze pobytu či hledání vhodných tréninkových míst, ale také šití závodnických kombinéz.

„Vzhledem k mnoha protiepidemickým a neustále se měnícím opatřením po celé Evropě je příprava na zahájení Světového poháru po všech stránkách nesmírně složitá. Rozhodli jsme se už v létě, že tři týdny před začátkem zůstanou závodníci ve Finsku, kde budou moci kvalitně trénovat a odpadne zdlouhavé cestování domů a zpět provázené neustálým testováním. Jenže i ve Finsku jsou problémy nejen s koronavirem, ale i s počasím a především s můstky. Pozitivní snad je, že se našim sdruženářům vyhýbala vážnější zranění, ale na druhou stranu všichni už mají za sebou onemocnění Covid-19, takže toho v poslední době příliš nenatrénovali. Jejich výkonnost tak zůstává otázkou, ale hlavním cílem zůstává světový šampionát v Obersdorfu na přelomu února a března 2021," říká ředitel Úseku severské kombinace SLČR Tomáš Slavík.

Trampoty s můstky

Čeští sdruženáři sice stihli počátkem října mistrovství republiky v letní severské kombinaci, vzápětí však i na ně dolehly restrikce a přísná protiepidemická opatření na celém kontinentu. V souvislosti s tím byl uzavřen také lyžařský tunel v Oberhofu, kam se chystali, a z následného soustředění v Rakousku se rychle vraceli domů poté, co byli pozitivně testováni dva ze závodníků. Anabáze s tréninkovými podmínkami však pokračuje i nyní ve Finsku. V zemi totiž momentálně není připravený žádný skokanský můstek. Původní dohoda, že 18. listopadu se česká reprezentace přesune do Ruky, kvůli problémům se sněhem padla, a tak výprava zůstane až do 24. listopadu v Rovaniemi.

„Musíme improvizovat, jak se dá. Jsme rádi, že zde máme k dispozici alespoň tříkilometrový okruh vytvořený z loňského sněhu. Minulý týden sice napadlo asi dvacet centimetrů, ale vše brzy roztálo. Jsem v kontaktu s trenérem finského reprezentačního družstva, které se chystá na kemp v Lahti. Tam je funkční alespoň můstek, který má ledovou nájezdovou stopu a umělohmotný dopad. Pokud to protiepidemická opatření dovolí, umožní nám tam společnou přípravu," říká reprezentační trenér Marek Šablatura.

Ve Finsku přísná opatření

Preventivní opatření proti šíření koronaviru budou pro všechny aktéry Světového poháru v Ruce velice přísná. Organizátoři pro ně vydali devítistránkový manuál, jímž se musí všichni sportovci i členové realizačních týmů řídit. Vstup do země bude povolený pouze s negativním testem starým maximálně 72 hodin. Jednotlivé výpravy budou navíc uzavřeny v přísně střežené bublině.

„Už teď v hotelu v Rovaniemi máme vyčleněnou polovinu patra, část posilovny, haly i prostoru na jídlo. Řídíme se podle speciálně připraveného harmonogramu, v jednotlivých prostorech se střídáme shodou okolností s českými běžci. Navíc třikrát denně vyplňujeme dotazník týkající se Covidu-19. Těsně před premiérou Světového poháru v Ruce to však bude jinak. Vyrazíme tam 24. listopadu a cestou z Rovaniemi se musíme někde naobědvat. Hned po příletu nás čeká test a okamžitě poté budeme izolováni v apartmánu, kde se po šesti hodinách dozvíme výsledek. Bude-li negativní, pořadatelé nás akreditují. Kromě přidělených ubytovacích prostor však nikam nesmíme a v případě porušení tohoto nařízení akreditaci ztratíme," upřesňuje Marek Šablatura.

Premiéra bez Daňka

Úvodní série Světového poháru se nezúčastní Lukáš Daněk, jenž měl během letní přípravy výpadky v důsledku celkového oslabení organismu, navíc nedávno prodělaný Covid-19 ho připravil o čich i chuť. Koronavirus však potrápil i ostatní reprezentanty - Ondřej Pažout si stěžoval na potíže s dýcháním, Tomáš Portyk na únavu a Jan Vytrval strávil v karanténě dokonce dvacet dnů, neboť měl dva pozitivní testy za sebou.

„Hovořit o tom, jaká bude za těchto okolností forma, je nesmírně obtížné. Nevíme, co máme čekat, protože sportovní stránka byla v poslední době na druhé koleji. Chybějí mi informace o jiných zahraničních týmech, ale myslím, že situace u většiny z nich bude podobná. Uvidíme, co nastane, až se naši kluci zapojí do plného tréninku. Teď jim chceme především poskytnout čas, aby se vzpamatovali a naskočili zpět do klasického režimu," naznačuje Marek Šablatura.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Letní šampionát sdruženářů vyhrál Kupczak, titul ale patří Portykovi
Sdruženáři stihnou o víkendu v Lomnici a Jilemnici letní šampionát
Tomáš Portyk už popáté za sebou vyhrál anketu o nejlepšího sdruženáře
Česká severská kombinace se snaží pozvednout, udělala první krok
Ve Světovém poháru budou české barvy hájit pouze Portyk s Pažoutem
Ondřej Pažout má první titul mistra republiky v letní severské kombinaci
V Desné pořádali šampionát mládeže ve skocích a severské kombinaci
Startuje letní sdruženářská Grand Prix, do Německa míří jen Portyk
U sdruženářů hlavy nepadaly, reprezentanty čeká finanční spoluúčast
Tomáš Portyk počtvrté za sebou vyhrál anketu O nejlepšího sdruženáře
Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem
Tomáš Portyk je počtvrté mistrem republiky v letní severské kombinaci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zmírnění opatření proti koronaviru od 23. listopadu

Mezi nejdůležitější přijaté změny od 23. listopadu patří zkrácení úplného zákazu volného pohybu osob ze současných 21 hodin na dobu od 23 hodin do 4.59 druhého dne. Mezi výjimky ze zákazu nově přibude cesta zpátky do místa bydliště. Nově bude možné konat svatby, pohřby, bohoslužby či uzavření registrovaného partnerství v počtu do 20 osob. Zvýší se i limit pro shromažďování nepříbuzných osob, a to ze dvou na šest. Nově budou umožněna i náboženská shromáždění, ale opět jen do 20 osob a za dodržení nařízených hygienických opatření. V oblasti maloobchodu a služeb je umožněn také venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob. Obchody budou moci mít otevřeno také až do 23 hodin a nově budou moci na žádost myslivců, kvůli prevenci výskytu afrického moru prasat, mít otevřeno i prodejny zbraní a střeliva.

Zdravotní potvrzení od lékaře musí uchazeč o studium doložit i nyní

Žáci devátých tříd, kteří se rozhodli pokračovat ve studiu na střední škole, kde je požadována talentová zkouška, mají termín odevzdání přihlášek do 30. listopadu 2020. Jedná se o všechny umělecké školy a sportovní gymnázia. Podmínkou přijetí ke vzdělání na tyto školy zpravidla bývá také potvrzení dětského lékaře, že je uchazeč ke studiu na vybrané škole zdravotně způsobilý. Tento postup je třeba dodržet i v době, kdy je vyhlášen nouzový stav. Ačkoliv je teprve listopad, děti v posledním ročníku základních škol a jejich rodiče již nyní stojí před nelehkou volbou, jakému studijnímu oboru se bude žák nadále věnovat. Pokud se rozhodli pro střední uměleckou školu nebo sportovní gymnázium, je třeba si pospíšit a přihlášku podat již do 30. listopadu 2020.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ
Na zdraví řemeslu: Křišťálové údolí představí série krátkých videí
Turnovská radnice změnila webové stránky
Od 23. listopadu je turnovská knihovna otevřená přes výdejní okénko
Hoří Jilemnická bouda na Horních Mísečkách

Nejčtenější články

24.11.: Hoří Jilemnická bouda na Horních Mísečkách
22.11.: Klára Kůželová: Je potřeba pečovat o duši, to nás waldorf učil
21.11.: Řídil nákladní auto v Turnově opilý a narazil do kruhového objezdu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT