Čeští sdruženáři jsou v závěrečné přípravě na Světový pohár

17.11.2020 14:16:16 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: SPORT | Obce: Liberecký kraj

Čeští sdruženáři jsou v závěrečné přípravě na Světový pohár

Tradičně poslední listopadový víkend (27. - 29. 11.) odstartuje ve Finsku nový ročník Světového poháru v severské kombinaci. Sdruženářská elita absolvuje hned na úvod v areálu Ruka u Kuusama tři individuální závody na můstku HS 142 a s běžeckou částí na 5 km a dvakrát 10 km. Závěrečnou přípravu českých reprezentantů však provázejí zdravotní, organizační i klimatické komplikace.

Na sever Evropy se vydali už 7. listopadu a aktuálně se v Rovaniemi pokoušejí vyladit formu na premiéru. Asistenti Vladimír Šmíd a Robert Mateja tam měli nejprve k dispozici šestici závodníků Dukly Liberec - seniorský čtyřlístek Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a také dvojici nejlepších juniorů Jan Šimek, Petr Šablatura. Po týdnu se Vladimír Šmíd vrátil do České republiky i s oběma juniory a k výpravě se naopak připojil trenér Marek Šablatura, který se mezitím doma věnoval nejen organizačnímu zajištění finální fáze pobytu či hledání vhodných tréninkových míst, ale také šití závodnických kombinéz.

„Vzhledem k mnoha protiepidemickým a neustále se měnícím opatřením po celé Evropě je příprava na zahájení Světového poháru po všech stránkách nesmírně složitá. Rozhodli jsme se už v létě, že tři týdny před začátkem zůstanou závodníci ve Finsku, kde budou moci kvalitně trénovat a odpadne zdlouhavé cestování domů a zpět provázené neustálým testováním. Jenže i ve Finsku jsou problémy nejen s koronavirem, ale i s počasím a především s můstky. Pozitivní snad je, že se našim sdruženářům vyhýbala vážnější zranění, ale na druhou stranu všichni už mají za sebou onemocnění Covid-19, takže toho v poslední době příliš nenatrénovali. Jejich výkonnost tak zůstává otázkou, ale hlavním cílem zůstává světový šampionát v Obersdorfu na přelomu února a března 2021," říká ředitel Úseku severské kombinace SLČR Tomáš Slavík.

Trampoty s můstky

Čeští sdruženáři sice stihli počátkem října mistrovství republiky v letní severské kombinaci, vzápětí však i na ně dolehly restrikce a přísná protiepidemická opatření na celém kontinentu. V souvislosti s tím byl uzavřen také lyžařský tunel v Oberhofu, kam se chystali, a z následného soustředění v Rakousku se rychle vraceli domů poté, co byli pozitivně testováni dva ze závodníků. Anabáze s tréninkovými podmínkami však pokračuje i nyní ve Finsku. V zemi totiž momentálně není připravený žádný skokanský můstek. Původní dohoda, že 18. listopadu se česká reprezentace přesune do Ruky, kvůli problémům se sněhem padla, a tak výprava zůstane až do 24. listopadu v Rovaniemi.

„Musíme improvizovat, jak se dá. Jsme rádi, že zde máme k dispozici alespoň tříkilometrový okruh vytvořený z loňského sněhu. Minulý týden sice napadlo asi dvacet centimetrů, ale vše brzy roztálo. Jsem v kontaktu s trenérem finského reprezentačního družstva, které se chystá na kemp v Lahti. Tam je funkční alespoň můstek, který má ledovou nájezdovou stopu a umělohmotný dopad. Pokud to protiepidemická opatření dovolí, umožní nám tam společnou přípravu," říká reprezentační trenér Marek Šablatura.

Ve Finsku přísná opatření

Preventivní opatření proti šíření koronaviru budou pro všechny aktéry Světového poháru v Ruce velice přísná. Organizátoři pro ně vydali devítistránkový manuál, jímž se musí všichni sportovci i členové realizačních týmů řídit. Vstup do země bude povolený pouze s negativním testem starým maximálně 72 hodin. Jednotlivé výpravy budou navíc uzavřeny v přísně střežené bublině.

„Už teď v hotelu v Rovaniemi máme vyčleněnou polovinu patra, část posilovny, haly i prostoru na jídlo. Řídíme se podle speciálně připraveného harmonogramu, v jednotlivých prostorech se střídáme shodou okolností s českými běžci. Navíc třikrát denně vyplňujeme dotazník týkající se Covidu-19. Těsně před premiérou Světového poháru v Ruce to však bude jinak. Vyrazíme tam 24. listopadu a cestou z Rovaniemi se musíme někde naobědvat. Hned po příletu nás čeká test a okamžitě poté budeme izolováni v apartmánu, kde se po šesti hodinách dozvíme výsledek. Bude-li negativní, pořadatelé nás akreditují. Kromě přidělených ubytovacích prostor však nikam nesmíme a v případě porušení tohoto nařízení akreditaci ztratíme," upřesňuje Marek Šablatura.

Premiéra bez Daňka

Úvodní série Světového poháru se nezúčastní Lukáš Daněk, jenž měl během letní přípravy výpadky v důsledku celkového oslabení organismu, navíc nedávno prodělaný Covid-19 ho připravil o čich i chuť. Koronavirus však potrápil i ostatní reprezentanty - Ondřej Pažout si stěžoval na potíže s dýcháním, Tomáš Portyk na únavu a Jan Vytrval strávil v karanténě dokonce dvacet dnů, neboť měl dva pozitivní testy za sebou.

„Hovořit o tom, jaká bude za těchto okolností forma, je nesmírně obtížné. Nevíme, co máme čekat, protože sportovní stránka byla v poslední době na druhé koleji. Chybějí mi informace o jiných zahraničních týmech, ale myslím, že situace u většiny z nich bude podobná. Uvidíme, co nastane, až se naši kluci zapojí do plného tréninku. Teď jim chceme především poskytnout čas, aby se vzpamatovali a naskočili zpět do klasického režimu," naznačuje Marek Šablatura.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Letní šampionát sdruženářů vyhrál Kupczak, titul ale patří Portykovi
Sdruženáři stihnou o víkendu v Lomnici a Jilemnici letní šampionát
Tomáš Portyk už popáté za sebou vyhrál anketu o nejlepšího sdruženáře
Česká severská kombinace se snaží pozvednout, udělala první krok
Ve Světovém poháru budou české barvy hájit pouze Portyk s Pažoutem
Ondřej Pažout má první titul mistra republiky v letní severské kombinaci
V Desné pořádali šampionát mládeže ve skocích a severské kombinaci
Startuje letní sdruženářská Grand Prix, do Německa míří jen Portyk
U sdruženářů hlavy nepadaly, reprezentanty čeká finanční spoluúčast
Tomáš Portyk počtvrté za sebou vyhrál anketu O nejlepšího sdruženáře
Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem
Tomáš Portyk je počtvrté mistrem republiky v letní severské kombinaci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Centrální depozitář vznikne za použití nové metody. Ušetří se tím peníze

O další krok blíž je plánovaná výstavba nového centrálního depozitáře pro příspěvkové kulturní organizace, který má vzniknout v Českém Dubu. Krajská rada na svém úterním zasedání schválila vypsání předběžné konzultace s odbornými firmami o vytvoření projektové dokumentace za pomoci metody, která umožní její dokonalejší zpracování. „Jde o takzvanou metodu BIM neboli Building Information Modeling. Jejím prostřednictvím vznikne jakési digitální dvojče stavby. Je to soudobý trend, díky němuž se během přípravy projektu podaří eliminovat případné chyby a nedostatky. Projektová dokumentace tak bude přesnější," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj pokračuje v úsilí zrušit zpoplatnění části silnice I/38 pro kamiony

Vyřadit část silnice I/38 v úseku mezi Jestřebím a hranicí kraje ze seznamu silnic první třídy, kde se platí mýto, chce dlouhodobě Liberecký kraj. Na svém úterním zasedání schválila rada kraje zaslání tohoto požadavku Asociaci krajů České republiky. Ta oslovila kraj s žádostí o spolupráci při sbírání dat pro rozšíření mýtného systému na silnicích prvních tříd. „Proti zpoplatnění silnice jsme byli od okamžiku, kdy se tento plán na Ministerstvu dopravy objevil. Zmíněný úsek z Jestřebí na hranici kraje totiž mohou řidiči, kteří se chtějí placení mýta vyhnout, objet po krajských silnicích a tím je neúměrně zatěžovat," poukázal hejtman Martin Půta. „Na toto téma jsme jednali s ministrem dopravy a také s předsedou Asociace krajů České republiky již minulý týden. Oba přislíbili, že se budou touto problematikou zabývat. Není to totiž v rámci České republiky ojedinělý případ."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj vyhlašuje soutěž Zlatý erb o nejlepší webové stránky
Zlato a stříbro pro AC Turnov z halového šampionátu v Ostravě
Byt v Liberci hořel kvůli nabíjení elektrokoloběžky
Hasiči vyprostili zaklíněného psa v obci Hrubá Skála
Harrachov využije uzavření škol k rekonstrukci budovy

Nejčtenější články

06.03.: Klapání Roztockého mlýna zastavili až nacisté. Dnes připomíná historii
06.03.: Tipy na procházky v Turnově: Hrubý Rohozec na dlani
06.03.: Turnovská Šperkárna se dočká výměny střešní krytiny

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT