Čeští sdruženáři mají skokanského trenéra z Polska Roberta Mateju

05.05.2020 11:27:00 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: SPORT | Obce: Liberecký kraj

Čeští sdruženáři mají skokanského trenéra z Polska Roberta Mateju

Realizační tým českých reprezentantů v severské kombinaci získal posilu ze zahraničí. Novým koučem, zodpovědným za skokanskou část, se stal Robert Mateja, jenž dosud působil jako asistent u polských sdruženářů. Kromě hlavního trenéra Marka Šablatury zůstal u elitního výběru jako další asistent také Vladimír Šmíd.

Pětačtyřicetiletého Mateju jmenovalo vedení úseku do funkce od 1. května a nabídlo mu smlouvu do Zimních olympijských her v Číně v roce 2022.

„Tento krok nám umožnily zlepšené fnanční podmínky. Robert Mateja je tak historicky prvním zahraničním trenérem v novodobé historii české severské kombinace. Od této spolupráce si slibujeme zejména zvýšení konkurenceschopnosti reprezentačního družstva a také to, že tento kouč - specialista na skok na lyžích - do něj vnese nový pohled i zkušenosti z dobře fungujícího skokanského systému v Polsku," zdůvodnil rozhodnutí Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace SLČR.

Polská skokanská škola patří v současnosti k absoluní světové špičce a také polští sdruženáři zaznamenali v uplynulých sezonách na můstcích výkonnostní pokrok. Především Szczepan Kupczak a Adam Cieslar na nich ve Světovém poháru atakovali přední pozice.

„S myšlenkou posílit realizační tým pro skokanskou část jsme koketovali už delší dobu a definitivně jsme se pro tohle řešení rozhodli letos po skončené sezoně. Hledali jsme vhodné trenérské typy, aby se nenarušila fungující chemie v družstvu a abychom zvládli i finanční požadavky, takže třeba odborníka ze Skandinávie jsme si nemohli dovolit. Robert Mateja byl však dlouhodobě naším hlavním kandidátem a poměrně rychle jsme se s ním dohodli. Naše závodníky dobře zná, ví, jaký mají potenciál, a zamlouvá se mu, že máme širší kádr z pohledu jejich účasti ve Světovém poháru. Co považuji za důležité, je i to, že si ´sedli´ s Markem Šablaturou a mají mezi sebou dobré vztahy," řekl Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace SLČR.

Rodák ze Zakopaného Robert Mateja je bývalým polským reprezentantem ve skoku na lyžích. V éře, v níž vládl přdevším legendární Adam Malysz, získal presto pětkrát titul národního šampiona, třikrát startoval na olympijských hrách (1998 - 2006), šestkrát na mistrovství světa (nejlépe 5. místo v Trondheimu 1997) a čtyřikrát na světovém šampionátu v letech na lyžích. Jako první polský závodník překonal na mamutím můstku v Harrachově v roce 2001 hranici 200 metrů a poté v Planici rekord posunul až na 205,5 m. V období 2011 - 2018 trénoval polské juniory a v posledních dvou sezonách působil jako asistent u domácí sdruženářské reprezentace.

„Věříme, že nový člen realizačního týmu uplatní své bohaté zkušenosti a skokanská forma českých reprezentantů se nejen posune nahoru, ale také stabilizuje. To je jediný způsob, jak proniknout trvaleji do širší světové špičky. Reprezentanti se s koučem seznámili už v polovině dubna prostřednictvím videokonference. V současné době se individuálně věnují nácviku skokanské techniky a provádějí speciální cvičení podle plánu, který sestavil. Vzhledem k aktuálnímu nouzovému stavu v obou zemích závodníky zatím objíždějí a kontrolují Marek Šablatura s Vláďou Šmídem - konzultace s Robertem Matejou probíhají přes skype a internet," vysvětlil Tomáš Slavík.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tomáš Portyk už popáté za sebou vyhrál anketu o nejlepšího sdruženáře
Česká severská kombinace se snaží pozvednout, udělala první krok
Ve Světovém poháru budou české barvy hájit pouze Portyk s Pažoutem
Ondřej Pažout má první titul mistra republiky v letní severské kombinaci
V Desné pořádali šampionát mládeže ve skocích a severské kombinaci
Startuje letní sdruženářská Grand Prix, do Německa míří jen Portyk
U sdruženářů hlavy nepadaly, reprezentanty čeká finanční spoluúčast

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sedmihorské léto 2020 bude!
Turnovská knihovna v červnu opět otevřela všechny své pobočky
Další krok k rekonstrukci Ještědu. Vznikla architektonická studie obnovy
Den dětí 2020 bude v Turnově až 13. června!
Skleněný poklad láká rodiny na řemeslnou a zážitkovou turistiku

Nejčtenější články

01.06.: Nadměrný náklad vyjel z Jablonného a mířil do Červené Vody
02.06.: FOTO: Opět pokračuje rekonstrukce mostu na průtahu městem Turnov
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT