Chodby secesní budovy umělecké průmyslovky v Turnově se zas blýskají

17.05.2021 18:38:30 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Chodby secesní budovy umělecké průmyslovky v Turnově se zas blýskají

Dlouhá desetiletí žáci a pedagogové Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Turnově (SUPŠ a VOŠ) chodili po nevyhovující dlažbě ze začátku 20. století. To je však minulostí. Projekt z evropských dotací za 1,8 milionu korun umožnil rekonstrukci podlah. Překrásná dlažba ze Španělska nahradila již technicky nevyhovující povrch chodeb secesní kulturní památky.

Šperkařská škola založená v roce 1884, všeobecně známá jako „Šperkárna" sídlí od roku 1908 v nově postavené secesní budově. Kulturní památka je v postupných krocích rekonstruována a po zdařilé fasádě přišly na řadu podlahy chodeb. Ty byly bezpečnostním technikem označeny za nebezpečné, tudíž vedení školy požádalo zřizovatele o její výměnu. Zvláště pak, když po chodbách chodí nejen žáci a pedagogové školy, ale i řada návštěv a exkurzí, jejichž členy jsou malé děti a osobnosti domácí i zahraniční.

Budova SUPŠ Turnov rekonstruované podlahy<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého krajeV roce 2020 se podařilo získat finanční prostředky z dotace a v prosinci téhož roku odstartovat rekonstrukci. Památkáři vybrali druh a dekor dlažby, která se však na cestě ze Španělska opožďovala, a po odstranění staré dlažby se objevily problémy v podobě nezpevněného povrchu a propadnuté podlahy ve vrcholu klenby v suterénu budovy. Protože každá situace přináší i výhody, tak distanční výuka usnadnila organizaci rekonstrukce takového rozsahu, která by byla v plném provozu podstatně složitěji proveditelná.

„Dík patří zřizovateli, projektantům, zhotovitelům, ale i uklízečkám školy, které si užily svoje během celé akce. A to nás čeká ještě malování. Veliký dík všem," uvedla Jana Rulcová, ředitelka školy.

„Každá škola by měla mít vyhovující zázemí a pro školu s uměleckým zaměřením sídlící v památkově chráněné budově je inspirativní prostředí zvláště důležité," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Následujícím krokem postupné rekonstrukce bude střecha nové budovy, která je plánována od května do září tohoto roku.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rekonstrukce základní školy v Mašově viditelně pokročila
Turnovská Šperkárna se dočká výměny střešní krytiny
Ani zima se sněhem nezastavila práce na stavbě ZŠ v Mašově
Kvůli krizi a novému určení daní musí šetřit na investicích i v Turnově
Bronzový sokol už je připraven přilétnout na semilskou sokolovnu
V Turnově slavnostně odhalí plastiku Adam a Eva
Dva další artefakty obohatily veřejný prostor v Turnově
Obrazem: Šperkařské naděje v Pojizerské galerii

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861
Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT