Chybějící finance, daň z nemovitosti a komunistická mozaika

16.05.2012 18:07:37 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Chybějící finance, daň z nemovitosti a komunistická mozaika

Přesně tato tři titulní témata byla stěžejní na veřejném jednání zastupitelstva města Semily, které se konalo v pondělí 14. května. Navrhované body přilákaly i větší počet občanů než je obvyklé a zasedání se díky připomínkám protáhlo až na pět a půl hodiny!

Město Semily má po předchozích investičních akcích v rozpočtu dluh 73 milionů, podle finanční komise města je to ale dokonce až 141 milionů po započtení všech dlouhodobých úvěrů a závazků. Navíc se letos snížil příjem daní o 9 milionů. Město chce postupným snižováním vrátit dluh na výši z let 2000 a 2006, což se v roce 2011 podařilo plnit snížením o 10,3 milionů a v letošním roce již o 1,98 milionu. Kromě utlumení investic, ze 109 milionů v roce 2010 (největší podíl projekt Čistá Jizera) až na 15 milionů v roce 2012, proto hledají radní a zastupitelé logicky i nové zdroje peněz do městského rozpočtu.

Toho se týkal předložený návrh místostarostky Marcely Volšičkové na racionalizační opatření, která budou zahrnuta ve finančním výhledu na léta 2013 a 2014. Zastupitelstvo města Semily nakonec až po dlouhém jednání vzalo na vědomí návrh s dovětkem, že tato opatření bude zvažovat a nebudou brány jako závazné.

Hlasovalo se dokonce o odvolání místostarostky

Jedním z racionalizačních opatření bylo trochu překvapivě zrušení funkce jedné místostarostky, které předložil opoziční zastupitel František Mojžíš. „Už v minulosti tomu tak bylo, že jeden místostarosta města byl uvolněný a druhý neuvolněný, takže by se u neuvolněné místostarostky ušetřilo na financích z celkového milionu korun, které na tato místa máme. Byl jsem vedením města vyzván k hledání úspor, proto předkládám tento návrh," řekl na zastupitelstvu bývalý starosta Semil.

Po zmatcích v následné diskuzi se ale nakonec nehlasovalo o zrušení místa ani převedení u jedné místostarostky na neuvolněnou, ale přímo o odvolání místostarostky Leny Mlejnkové. Nabízí se otázka, zda se by se někdo při schválení návrhu vlastně nemusel znovu zvolit na její místo nebo teprve poté by se místo zrušilo. Pro tento návrh tak hlasovali pouze dva zastupitelé Semil.

Mezi opatření v rámci snížení výdajů patří mimo jiné snížení počtu zaměstnanců Městského úřadu a to tím, že při postupném odcházení do důchodu nebudou přijímáni noví lidé.

Kontroverze vzbudil možný prodej sportovního centra

Vzrušenou diskuzi vzbudil na zastupitelstvu, stejně jako při veřejném projednávání financování města minulý týden, návrh na možný pronájem či prodej Sportovního centra Semily. Tento bod zůstal mezi opatřeními města zahrnut, ale zahájení výběrového řízení je nyní na nátlak veřejnosti i většiny zastupitelů podmíněno nutností analýzy a projednáním ve sportovní komisi města.

Až po zastupitelstvu krok radnice vysvětlil starosta Jan Farský: „Již po výstavbě Sportovního centra se počítalo s postupným snižováním příspěvku města, s tím, že hala bude více soběstačná. To se nestalo, takže nás napadlo, jestli by soukromý subjekt nedokázal hospodařit lépe. Možností je ale víc, například převedení na společnost s ručením omezeným nebo jiné."

Dále byly zahrnuty návrhy zachování současného nákupu energií pomocí e-aukcí, díky kterým město ušetřilo v posledních letech podle odhadů 2 miliony 794 tisíc korun. Mezi racionalizační opatření spadá i přesun místního informačního centra do muzea, díky čemuž by se mělo ušetřit nejméně 50 tisíc na platbách energií. Měly by se i snížit náklady na veřejné akce, jakými jsou například Semilský pecen, Westernový den nebo pouť v Semilech. Rozumnou se jeví i optimalizace a postupné opravy veřejných osvětlení nebo kontroly příspěvkových organizací a optimalizace úvěrů.

Daň z nemovitosti se prozatím zvyšovat nebude

K racionalizačním opatřením byly zahrnuty i návrhy na možné zvýšení příjmů. Zde byl rovněž velmi kontroverzní bod, kterým bylo zvýšení daně z nemovitostí ze 2 na 3 procenta, což by znamenalo zvýšení příjmu města až o 7 milionů korun, které by měly být použity na opravy silnic a chodníků. Současně s tím by ale přišlo i finanční zatížení občanů až v řádu jednoho tisíce korun za rok.

Občanů se zastali zastupitelé Krejza, Šimek, Sábl a další, kteří by zvýšení této daně považovali i za zhoršení podnikatelského prostředí v Semilech. Tento návrh proto neprošel, ale ještě méně hlasů dostal návrh na zakonzervování stavu a závazek nezvyšovat tuto daň. V budoucnu chce přitom radnice podle slov starosty Farského zkusit předložit tento návrh znovu.

Dále město zvažuje „narovnání financování svozu odpadů" s tím, že občané by v příštích letech platili částku 337 korun, kterou město nyní přispívá k 500 korunám zaplaceným každým občanem.

Na závěr se opět hlasovalo o komunistické mozaice

Kromě mnoha dalších bodů a interpelací (vyhláška o regulaci hazardu, petice za zachování Riegrova domku, řešení příspěvku fotbalistům a městského stadionu) se již prořídlý divadelní sál městského úřadu v Semilech dočkal ve 22.30 opět kontroverzního tématu, kterým bylo odstranění komunistické mozaiky se srpem a kladivem na semilském náměstí.

Předkladatelem byl František Mojžíš, který pro svůj návrh uvedl hned několik důvodů. Po vzrušené diskuzi zastupitelů i občanů nakonec většina zastupitelů hlasovala proti předloženému návrhu, takže mozaika nedávno doplněná citátem G. Santayany: „Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat" na průčelí domu na Riegrově náměstí zůstává. Radnice chce v budoucnu pouze doplnit místo pod mozaikou vysvětlující deskou a upravit okolí. „Pro mě už to tímto skončilo a nehodlám se k tomu žádným návrhem vracet," dodal František Mojžíš.

Fotografie je ilustrační z dřívějšího zasedání zastupitelstva v Semilech. Autor: Petr Ježek

Související články:

Komunitní kompostárna má být v Semilech dokončena v říjnu

Architekti představili občanům projekt Zelené srdce Semil

Semilští zastupitelé schválili rozpočet města na rok 2012

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově
Pokračují práce v turnovské Nádražní ulici. Známe harmonogram

Nejčtenější články

19.05.: K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT