Chytrým nápadům pro startupy pomůže inkubátor Lipo.ink

17.02.2020 07:18:54 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Chytrým nápadům pro startupy pomůže inkubátor Lipo.ink

Startup. Ještě před pár lety neznámé slovo, které si už ale nějaký čas neohroženě razí cestu do obecného slovníku a dávno překročilo hranice médií zaměřených na business. Co si tedy pod ním představit? Je to prosté: malou firmu s velkou chutí růst, firmu, která přichází s novými řešeními či inovačními technologiemi.

„Startup je, jednoduše řečeno, začínající firma, obyčejně s nadšenými zakladateli, kteří mají dobrý nápad a energii přetavit ho ve fungující business," uvedl Philipp Roden, ředitel Lipo.ink neboli Libereckého podnikatelského inkubátoru, který se na pomoc právě takovým firmám zaměřuje.

Od tradiční malé firmy, jakou je třeba kavárna, startup odlišuje potenciál zasáhnout velké množství zákazníků, spojený s velkým růstem. Podnikání startupů je často spjaté s dynamickým světem informačních technologií, podmínka to ale není, firmy se zabývají kdečím. Například česká firma Skinners vyrábí ponožky s podrážkou nahrazující boty.

Sítě, 3D tisk i externí kostra

Dalšími úspěšnými českými startupy, na jejichž výrobky si lze sáhnout, jsou také Prusa Research s 3D tiskárnami nebo Mebster, firma, jež vyvinula pro lidi s nepohyblivýma nohama umělou vnější kostru, která jim umožňuje chodit.

Dalším podobným příkladem je startup s ohromným potenciálem a sídlem v Liberci - Statotest Petra Klokočníka. „Naše čidla hlídají statiku staveb a ohlásí i nepatrné pohyby mostů a budov, aby se předešlo tragédiím podobným zřícení mostů v pražské Troji nebo italském Janově," popisuje svou firmu její zakladatel.

V naprosté většině se ovšem startupy pohybují ve světě serverů a sítí. Klasikou jsou studia pro vývoj mobilních aplikací, počítačových her a různé vyhledávače zboží napříč e-shopy, jako například FAVI či veleúspěšný generátor letenek Kiwi. Rozmach zažívají vývojáři nových generací virtuální reality, automatizovaných účetních systémů a dalších nástrojů využívajících umělé inteligence.

Foundeři, akcelerátory, inkubátory

Startupy zakládají studenti i zkušení profesionálové z různých profesí. Do tohoto světa také stále více pronikají ženy a čím dál častěji obchodníci, kteří zakládají startupy přímo s cílem vybudovat fungující společnost a dobře zajetou firmu časem výhodně prodat. Zkušenost zakladatelů neboli founderů s podnikáním bývá rozmanitá, stejně jako množství prostředků, které mohou do rozvoje firmy investovat. Proto vznikají investorské fondy a skupiny, stejně jako platformy, které pomáhají obě strany propojovat.

Rychle rostoucí firmy ale nespasí jen finance. Často potřebují někoho, kdo jim pomůže podnikatelský záměr skutečně rozvinout v prosperující obchodní společnost, a pak ji efektivně řídit. Od toho jsou tu akcelerátory a inkubátory, ve kterých je možné získat cenné rady, například jak zefektivnit firemní procesy, ale i jak se vyhnout časově a finančně náročným slepým cestám.

„Podpora startupů je i jednou z rolí našeho inkubátoru Lipo.ink," řekla Vendula Zedníková, Community managerka Lipo.ink. „Máme pro ně tři programy, Ambulanci, Posilovnu a dva stupně Inkubace."

V posledních letech v Česku startupy vznikají jeden za druhým. Ty, kterým se daří nejvíc, je možné vysledovat z výsledků soutěží, na serverech zaměřených na startupovou scénu a v tradičním žebříčku magazínu Forbes. Mezi nejúspěšnější aktuálně patří Productboard, který umožňuje produktovým manažerům získat informace o potřebách zákazníků, aby podle nich korigovali vývoj produktů.

Firma působí v Silicon Valley a mluví se o tom, že její hodnota brzo překročí miliardu dolarů. Podobně je na tom Mews se svým systémem pro automatickou správu rezervací a služeb v hotelech. Mezi hodně nadějné projekty patří také Leadspicker, který vyhledává pro investory perspektivní startupy nebo nástroj pro čtení dat z faktur pomocí umělé inteligence Rossum.

Příklady úspěšných startupů z ČR:
https://www.forbes.cz/startup-roku-2019-kiwi-spadlo-z-trunu-novym-kralem-je-productboard/
https://www.czechinvest.org/cz/Homepage/Novinky/Prosinec-2019/Ceske-startupy-bodovaly-v-evropske-prestizni-soutezi-CESA
https://www.czechcrunch.cz/category/startupy/

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tým inkubátoru Lipo.ink sbíral inspiraci a nápady ve Švýcarsku
Smart akcelerátor Libereckého kraje II podpoří vznik inovací
Umělý orgán brzlík může vrátit imunitu lidem s AIDS nebo leukémií
Velvyslance Izraele zajímaly pokročilé technologie v Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Desátý ročník fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky byl vyhlášen

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila jubilejní desátý ročník fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky. Každý může přihlásit maximálně čtyři snímky z Jizerských hor, a to až do uzávěrky, která je 5. června 2020. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru COVID-19.

Základní informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kompostér na Výšince v Turnově funguje
Modrá barva opět po roce rozzáří oblohu u energetiků na severu Čech
Jarní počasí vyhnalo do turnovských ulic zametací vůz
Liberecký kraj vyhlásil veřejnou sbírku na boj proti koronaviru
Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji už 99 osob

Nejčtenější články

29.03.: Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji 68, přímo v Turnově pět
30.03.: V Libereckém kraji už je 88 lidí nakažených, v KNL přestali testovat
31.03.: Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji už 99 osob

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT