Chytrým nápadům pro startupy pomůže inkubátor Lipo.ink

17.02.2020 07:18:54 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Chytrým nápadům pro startupy pomůže inkubátor Lipo.ink

Startup. Ještě před pár lety neznámé slovo, které si už ale nějaký čas neohroženě razí cestu do obecného slovníku a dávno překročilo hranice médií zaměřených na business. Co si tedy pod ním představit? Je to prosté: malou firmu s velkou chutí růst, firmu, která přichází s novými řešeními či inovačními technologiemi.

„Startup je, jednoduše řečeno, začínající firma, obyčejně s nadšenými zakladateli, kteří mají dobrý nápad a energii přetavit ho ve fungující business," uvedl Philipp Roden, ředitel Lipo.ink neboli Libereckého podnikatelského inkubátoru, který se na pomoc právě takovým firmám zaměřuje.

Od tradiční malé firmy, jakou je třeba kavárna, startup odlišuje potenciál zasáhnout velké množství zákazníků, spojený s velkým růstem. Podnikání startupů je často spjaté s dynamickým světem informačních technologií, podmínka to ale není, firmy se zabývají kdečím. Například česká firma Skinners vyrábí ponožky s podrážkou nahrazující boty.

Sítě, 3D tisk i externí kostra

Dalšími úspěšnými českými startupy, na jejichž výrobky si lze sáhnout, jsou také Prusa Research s 3D tiskárnami nebo Mebster, firma, jež vyvinula pro lidi s nepohyblivýma nohama umělou vnější kostru, která jim umožňuje chodit.

Dalším podobným příkladem je startup s ohromným potenciálem a sídlem v Liberci - Statotest Petra Klokočníka. „Naše čidla hlídají statiku staveb a ohlásí i nepatrné pohyby mostů a budov, aby se předešlo tragédiím podobným zřícení mostů v pražské Troji nebo italském Janově," popisuje svou firmu její zakladatel.

V naprosté většině se ovšem startupy pohybují ve světě serverů a sítí. Klasikou jsou studia pro vývoj mobilních aplikací, počítačových her a různé vyhledávače zboží napříč e-shopy, jako například FAVI či veleúspěšný generátor letenek Kiwi. Rozmach zažívají vývojáři nových generací virtuální reality, automatizovaných účetních systémů a dalších nástrojů využívajících umělé inteligence.

Foundeři, akcelerátory, inkubátory

Startupy zakládají studenti i zkušení profesionálové z různých profesí. Do tohoto světa také stále více pronikají ženy a čím dál častěji obchodníci, kteří zakládají startupy přímo s cílem vybudovat fungující společnost a dobře zajetou firmu časem výhodně prodat. Zkušenost zakladatelů neboli founderů s podnikáním bývá rozmanitá, stejně jako množství prostředků, které mohou do rozvoje firmy investovat. Proto vznikají investorské fondy a skupiny, stejně jako platformy, které pomáhají obě strany propojovat.

Rychle rostoucí firmy ale nespasí jen finance. Často potřebují někoho, kdo jim pomůže podnikatelský záměr skutečně rozvinout v prosperující obchodní společnost, a pak ji efektivně řídit. Od toho jsou tu akcelerátory a inkubátory, ve kterých je možné získat cenné rady, například jak zefektivnit firemní procesy, ale i jak se vyhnout časově a finančně náročným slepým cestám.

„Podpora startupů je i jednou z rolí našeho inkubátoru Lipo.ink," řekla Vendula Zedníková, Community managerka Lipo.ink. „Máme pro ně tři programy, Ambulanci, Posilovnu a dva stupně Inkubace."

V posledních letech v Česku startupy vznikají jeden za druhým. Ty, kterým se daří nejvíc, je možné vysledovat z výsledků soutěží, na serverech zaměřených na startupovou scénu a v tradičním žebříčku magazínu Forbes. Mezi nejúspěšnější aktuálně patří Productboard, který umožňuje produktovým manažerům získat informace o potřebách zákazníků, aby podle nich korigovali vývoj produktů.

Firma působí v Silicon Valley a mluví se o tom, že její hodnota brzo překročí miliardu dolarů. Podobně je na tom Mews se svým systémem pro automatickou správu rezervací a služeb v hotelech. Mezi hodně nadějné projekty patří také Leadspicker, který vyhledává pro investory perspektivní startupy nebo nástroj pro čtení dat z faktur pomocí umělé inteligence Rossum.

Příklady úspěšných startupů z ČR:
https://www.forbes.cz/startup-roku-2019-kiwi-spadlo-z-trunu-novym-kralem-je-productboard/
https://www.czechinvest.org/cz/Homepage/Novinky/Prosinec-2019/Ceske-startupy-bodovaly-v-evropske-prestizni-soutezi-CESA
https://www.czechcrunch.cz/category/startupy/

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tým inkubátoru Lipo.ink sbíral inspiraci a nápady ve Švýcarsku
Smart akcelerátor Libereckého kraje II podpoří vznik inovací
Umělý orgán brzlík může vrátit imunitu lidem s AIDS nebo leukémií
Velvyslance Izraele zajímaly pokročilé technologie v Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj převezme úsek silnice mezi libereckou Zhořeleckou a Klášterní ulicí

Liberecký kraj převezeme do své správy od Ředitelství silnic a dálnic České republiky komunikaci I. třídy vedoucí přes Šaldovo náměstí v Liberci po křižovatku ve Zhořelecké ulici. Důvodem je ztráta významu pozemní komunikace v závislosti na výstavbu nových přeložek státních silnic. V budoucnu kraj úsek předá městu, jehož cílem je zklidnit dopravu přes centrum Liberce. „Převzetí úseku mezi Klášterní a Zhořeleckou ulicí od Ředitelství silnic a dálnic České republiky bude bezplatné. Naším úkolem je ve spolupráci se statutárním městem Liberec provést rozsáhlejší rekonstrukci v několika po sobě jdoucích etapách. Kraj se bude podílet na vyhotovení projektové dokumentace. Celkové náklady odhadujeme na 25 milionů korun, přičemž je chceme uhradit po rekonstrukci inženýrských sítích ve vozovce," uvedl statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták.

Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy

Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy Od pondělí 19. dubna je na jablonecké Střelnici v provozu velkokapacitní veřejné odběrové centrum v multifunkčním zařízení Střelnice pro antigenní testování. V provozu je každý všední den od 8 do 16 hodin. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Stromy vrchlabského zámeckého parku se představují
Cyklovýlet provede krásami frýdlantského výběžku
Krajská informační linka bude fungovat už jen ve všední dny
Obrazem: Jak pokračuje stavba školky Treperka v Semilech
S návratem do škol si děti připomněly dopravní pravidla

Nejčtenější články

20.04.: Rada města Semily odvolala ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého
21.04.: V Semilech hořela venkovní sauna
22.04.: Nebezpečné stromy podél cest v Krkonoších musí k zemi

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT