Čí výstava nebo kniha byla lepší? Muzea v kraji soutěží

30.03.2021 07:18:51 | Autor: Milan Podobský | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily,Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

Čí výstava nebo kniha byla lepší? Muzea v kraji soutěží

Do XIX. ročníku Gloria musaealis se přihlásilo 56 muzeí a galerií s 98 projekty. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2020 (40 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2020 (33 projektů) a Muzejní počin roku 2020 (25 projektů).

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis, kterou vyhlásila Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií ČR a Český výbor ICOM, má za cíl upozornit širokou veřejnost na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví při tvorbě výstav a nových stálých expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů nebo lokalit našeho kulturního dědictví.

Do kategorie Muzejní výstava se přihlásilo Muzeum a Pojizerská galerie Semily s expozicí Bílá místa konce války (1944-1945): Válečná výroba a nucené nasazení v Semilech a také Městské muzeum Nová Paka s výstavou Pačtí rytíři nebes, obě výstavy skončily před pár dny.

Semilské muzeum soutěží i v kategorii Muzejní publikace s knihou o zmíněné výstavě, přihlásilo se také Muzeum Českého ráje v Turnově s krásnou knihou Miroslava Cogana Řezbáři v kameni a s publikací Současný evropský šperk: Mezinárodní šperkařská sympozia v Turnově (1984-2018), která byla návštěvníkům muzea k dispozici zdarma. A také Oblastní galerie Liberec soutěží s publikací Fenomén Charlemont: Eduard / Hugo / Theodor.

O titul Muzejní počin roku pak usiluje Severočeské muzeum v Liberci, které nedávno dokončilo druhou etapu modernizace hlavní budovy muzea.

Loni se Muzejním počinem (roku 2019) stala expozice připomínající historii i současnost českého horolezectví. Cenu za ni dostalo Muzeum českého ráje v Turnově, kterému se podle poroty podařilo vytvořit v architektonicky nápadité dostavbě muzea prostor pro působivou expozici představující horskou krajinu. Expozice vznikla jako součást projektu Pro horolezce neexistují hranice, který podpořila Evropská unie. Partnerem v projektu českému muzeu bylo město Bad Schandau v nedalekém Sasku, kde vznikla menší expozice Lezecké světy v Labských pískovcích. Druhé místo v kategorii muzejní počin získalo Městské muzeum a galerie v Hořicích.

Asociace muzeí a galerií už druhým rokem po sobě posune slavnostní vyhlášení soutěže, tradiční květnový termín loni nahradil ceremoniál v říjnu, provázený bezpečnostními opatřeními a bez účasti publika. Letošní termín ještě není určen.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semilské muzeum soutěží o nejlepší výstavu, kterou chce i virtualizovat
Expozice horolezectví získala cenu Gloria musaealis za počin roku
FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Lze žádat o příspěvek na péči o trvalé travní porosty

V letošním roce je opět možné žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty. Tento příspěvek je určen na podporu cenných lučních společenstev a jeho zdrojem je Program péče o krajinu Ministerstva životního prostředí. Nově je tato finanční podpora dostupná i pro žadatele s menší výměrou lučního porostu - je možné žádat na podporu porostů o výměře 0,3-5 ha (3 000-50 000 m2). Příspěvek nelze kombinovat s příspěvky z Agroenviromentálně-klimatických programů Ministerstva zemědělství. Příspěvek slouží jako podpora péče o trvalé travní porosty, a to správnými a šetrnými způsoby, ať už se jedná o seč s úklidem travní hmoty nebo pastvu. Za seč není považováno mulčování. Výše příspěvku na posekané a sklizené pozemky bude určena jako podíl přidělených finančních prostředků a počtu hektarů travních porostů, zjištěných na základě přijatých žádostí. Uzávěrka příjmů všech žádostí je 31. května 2021.

Zrušení plánovaných květnových akcí na hradě Valdštejně

Z důvodu současných vládní nařízení a s nimi spojených opatření v naší republice jsou do konce května zrušeny všechny připravené kulturní akce na hradě Valdštejně. Uzavřeny pro návštěvníky zatím zůstávají kulturní památky hrad Valdštejn i Synagoga Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rytkyně Pavlína Čambalová představuje výrobky ve vlastním ateliéru
Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
Postup kraje při výrobě prvních nanofiltrů řešil SÚKL jako přestupek
FOTO: Ve Studenci rekonstruovali kabiny a zázemí fotbalistů
Krajští policisté se zaměřili na kontrolu vozidel v provozu

Nejčtenější články

19.04.: Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
18.04.: FOTO: Ve Studenci rekonstruovali kabiny a zázemí fotbalistů
17.04.: Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT