Čí výstava nebo kniha byla lepší? Muzea v kraji soutěží

30.03.2021 07:18:51 | Autor: Milan Podobský | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily,Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

Čí výstava nebo kniha byla lepší? Muzea v kraji soutěží

Do XIX. ročníku Gloria musaealis se přihlásilo 56 muzeí a galerií s 98 projekty. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2020 (40 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2020 (33 projektů) a Muzejní počin roku 2020 (25 projektů).

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis, kterou vyhlásila Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií ČR a Český výbor ICOM, má za cíl upozornit širokou veřejnost na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví při tvorbě výstav a nových stálých expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů nebo lokalit našeho kulturního dědictví.

Do kategorie Muzejní výstava se přihlásilo Muzeum a Pojizerská galerie Semily s expozicí Bílá místa konce války (1944-1945): Válečná výroba a nucené nasazení v Semilech a také Městské muzeum Nová Paka s výstavou Pačtí rytíři nebes, obě výstavy skončily před pár dny.

Semilské muzeum soutěží i v kategorii Muzejní publikace s knihou o zmíněné výstavě, přihlásilo se také Muzeum Českého ráje v Turnově s krásnou knihou Miroslava Cogana Řezbáři v kameni a s publikací Současný evropský šperk: Mezinárodní šperkařská sympozia v Turnově (1984-2018), která byla návštěvníkům muzea k dispozici zdarma. A také Oblastní galerie Liberec soutěží s publikací Fenomén Charlemont: Eduard / Hugo / Theodor.

O titul Muzejní počin roku pak usiluje Severočeské muzeum v Liberci, které nedávno dokončilo druhou etapu modernizace hlavní budovy muzea.

Loni se Muzejním počinem (roku 2019) stala expozice připomínající historii i současnost českého horolezectví. Cenu za ni dostalo Muzeum českého ráje v Turnově, kterému se podle poroty podařilo vytvořit v architektonicky nápadité dostavbě muzea prostor pro působivou expozici představující horskou krajinu. Expozice vznikla jako součást projektu Pro horolezce neexistují hranice, který podpořila Evropská unie. Partnerem v projektu českému muzeu bylo město Bad Schandau v nedalekém Sasku, kde vznikla menší expozice Lezecké světy v Labských pískovcích. Druhé místo v kategorii muzejní počin získalo Městské muzeum a galerie v Hořicích.

Asociace muzeí a galerií už druhým rokem po sobě posune slavnostní vyhlášení soutěže, tradiční květnový termín loni nahradil ceremoniál v říjnu, provázený bezpečnostními opatřeními a bez účasti publika. Letošní termín ještě není určen.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semilské muzeum soutěží o nejlepší výstavu, kterou chce i virtualizovat
Expozice horolezectví získala cenu Gloria musaealis za počin roku
FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Žáci ze Žižkovky získali v mezinárodní literární soutěži 18 ocenění
Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně
Podzemí vydá poklady na Velký pátek. 14 jeskyní začne sezonu dřív
Na Zákupech zpřístupní nové interiéry, vzdají poctu Habsburkům
Paňmaminko, utonuli jsme zimu. Dlaskův statek slaví Velikonoce

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
25.03.: Sváteční prohlídky připravili na Rotštejně
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT