Co přinesou nové čipové občanské průkazy?

03.01.2012 10:39:07 | Autor: Alice Klaubenschalková a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Pojizeří

Co přinesou nové čipové občanské průkazy?

Čipová občanka má výhody i nevýhody. Lidé, kteří si žádají o nové občanské průkazy, si od začátku letošního roku mohou vybrat mezi dvěma druhy. Základní bez čipu bude zdarma, za občanku s elektronickým čipem si připlatí 500 korun.

Ti, kteří kteří mají současné občanské průkazy, se bát nemusí. Na výměnu mají čas do skončení platnosti svého dokladu totožnosti.

Čipový průkaz má nesporné výhody. Půjde na něj nahrát například řidičský nebo zbrojní průkaz, permanentka na městskou dopravu a podobně. Občanský průkaz bez čipu bude strojově čitelný.

Další změnou je, že o občanský průkaz bude moci požádat i člověk, kterému ještě nebylo 15 let. Ten ovšem bude muset zaplatit 50 korun. Teoreticky tak může mít i batole místo pasu na cesty po EU občanský průkaz. Dnem 26. června 2012 totiž končí platnost zápisů dětí v cestovním dokladu rodiče, a děti tak budou muset mít vlastní doklady, tedy buď pas nebo občanský průkaz.

Jistou nevýhodou ale je, že v nových občanských průkazech už nebudou údaje o rodinném stavu, o dětech, partnerovi, ani o způsobilosti k právním úkonům. Lidé, kteří si mohli na malých městech žádat o vydání občanského průkazu, teď musí nutně do měst s rozšířenou působností, tedy v okrese Semily do Turnova, Semil a Jilemnice.

Navíc pokud někdo bude muset na úřadech doložit například své bydliště nebo rodinný stav (jde o poměrně běžnou situaci), tak už hrozí výrazné komplikace. Podle doporučení ministerstva totiž musí každý v takovém případě požádat o datovou zprávu do své datové schránky, kterou ale každý nemá zřízenou. Paradoxně se navíc Ministerstvo vnitra chystá datové schránky zpoplatnit, z důvodů, aby prý nedocházelo k jejich nadužívání...

Ne vše je tedy růžové, elektronické čipy jsou jistě posunem směrem k vyspělé Evropě, ale v prvních dnech vydávání systém vydávání občanských průkazů zkolaboval a navíc se v Česku znovu zkouší jakási třetí cesta. Některé údaje tak na průkazech ubudou a pokud nedojde k dodatečným změnám, tak mnohým lidem způsobí více komplikací něž užitku.

Za co vše si připlatíte v roce 2012

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dny architektury v kraji představí Baťu, horolezce i železniční depo
V Libereckém kraji hlasovalo na stanovištích drive-in 191 voličů
Oslavy historika Josefa Pekaře proběhly na Malém Rohozci
Odběrová místa rozšiřují provozní dobu. Na test se objednejte online
Policisté hledají ztracenou třináctiletou dívku z Liberce

Nejčtenější články

28.09.: Rovensko porazilo Stráž a Turnov potvrdil první místo proti Skalici
29.09.: I.A třída: Lomnice i Bělá si připsaly jasné výhry
28.09.: Semilsko si zaslouží kvalitní napojení na okolní regiony

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT