Čtenářem roku 2019 v Libereckém kraji vyhlášen Petr Bergman

26.03.2019 14:16:30 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Čtenářem roku 2019 v Libereckém kraji vyhlášen Petr Bergman

V Krajské vědecké knihovně v Liberci se v sobotu 23. března konalo slavnostní vyhlášení Čtenáře roku Libereckého kraje 2019. Soutěž pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Záštitu převzala regionální organizace ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou.

Tradice vyhlašování Čtenáře roku začala v roce 2011 jako jedna z výrazných aktivit knihoven v rámci kampaně Březen - měsíc čtenářů. Základním kritériem pro výběr bývá počet výpůjček konkrétního čtenáře za uplynulý rok a celková návštěvnost knihovny. Dalším významným prvkem může být i zapojení čtenáře do aktivit knihovny či účast na jejích akcích. O udělení titulu Čtenář roku v daném místě nakonec rozhoduje knihovna samotná, která také nominuje svého kandidáta do krajského „klání". Hlavním cílem této aktivity je posilovat společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají.

Do letošního projektu Čtenář roku se v Libereckém kraji přihlásilo devět knihoven (Jablonec nad Nisou, Železný Brod, Liberec, Turnov, Česká Lípa, Doksy, Cvikov, Semily a Svijany) a většina z nominovaných se zúčastnila i slavnostního vyhlášení, na které je doprovodili zástupci či zástupkyně jednotlivých knihoven. Nechyběli ani rodinní příslušníci.

Slavnostní vyhlášení Čtenáře roku Libereckého kraje 2019 Letošní vyhlášení čtenáře roku proběhlo za účasti hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, Květy Vinklátové, členky rady kraje pro řízení rezortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu, a ředitelky Krajské vědecké knihovny v Liberci Blanky Konvalinkové.

„Moc mě těšilo poslouchat představení nominovaných. Ti pánové nejen že si opravdu půjčují z knihoven velké množství knih, ale jsou aktivní i jinak. Jeden v knihovně pořádá cestovatelské besedy, druhý promítá filmy, které jsou mimo hlavní proud, další zase doporučuje knihovně, jaké tituly by měla zařadit do svého nákupního seznamu a jiný je zase sám autorem knih. Jejich ocenění je současně oceněním všech aktivních mužů, spolupracujících s knihovnami v kraji," vysvětlila Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Přítomní muži nominovaní na ocenění obdrželi diplomy a dárky, které věnoval jednak Liberecký kraj, tak i Regionální organizace SKIP Libereckého kraje. Liberecká iQlandia darovala vstupenky do iQparku i iQlandie, Národní památkový ústav dal vstupné na zámky a hrady ve své správě a vstupenky věnovalo i Liberecké divadlo F. X. Šaldy.

Slavnostní vyhlášení Čtenáře roku Libereckého kraje 2019<br />Autor: Archiv SKIP Program slavnostního vyhlášení byl doplněn uměleckým vystoupením Marky Sýkory, herce Naivního divadla Liberec, i zábavnou formou vedený literární kvíz, do kterého se spontánně zapojili všichni nominovaní čtenáři i přítomní hosté.

Přestože všichni nominovaní muži obdrželi diplom s titulem Čtenář roku, absolutním vítězem a Čtenářem roku 2019 Libereckého kraje se stal PaedDr. Petr Bergman, kterého nominovala Městská knihovna Česká Lípa. Petr Bergman navštěvuje Městskou knihovnu v České Lípě téměř denně, účastní se i jejích dalších akcí, jako jsou přednášky i univerzita 3. věku. Několik přednášek pro Klub 60+ realizoval dokonce sám, kdy prezentoval své bohaté cestovatelské zážitky. Krajský čtenář roku postupuje do celostátního kola - z krajských finalistů vybere Svaz knihovníků a informačních pracovníků celostátního vítěze, který bude oceněn dne 7. dubna 2019 v rámci vyhlášení literárních cen Magnesia Litera.

„Vyhlášení Čtenáře roku proběhlo na Liberecku ve slavnostním duchu, který byl umocněn velmi osobní a přátelskou atmosférou a všichni účastníci si dopoledne v knihovně zcela jistě příjemně užili," dodala PhDr. Dana Kroulíková, za RV SKIP Libereckého kraje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajská vědecká knihovna v Liberci vyhlašuje soutěž Mistr četby
Čtenářem roku Libereckého kraje 2018 vyhlášen Ondřej Schneider
Nejlepší táta čtenář Libereckého kraje je Jiří Kraus z České Lípy

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově
Pokračují práce v turnovské Nádražní ulici. Známe harmonogram

Nejčtenější články

19.05.: K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT