Čtenářské projekty v novém školním roce v turnovské knihovně

08.09.2018 11:41:21 | Autor: Eva Kordová, Městská knihovna A. Marka Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Čtenářské projekty v novém školním roce v turnovské knihovně

Projekty čtenářské gramotnosti pro rodiny s dětmi, mateřské školy a základní školy se nadále upravují a jsou součástí vzdělávací činnosti Městské knihovny Antonína Marka v Turnově. V některých navazujeme na stávající tradici a prověření přímo v praxi.

S knížkou do života - Bookstart přicházíme jako s novým projektem, který ale jen rozšiřujeme o další aktivity, protože již několik let jsme při Vítání občánků dávali rodičům a dětem dárkové poukazy, knížky a propagační materiály.

Další projekty jsou zaměřeny na čtenářskou gramotnost dětí z mateřských škol a rodin. Projekt Klub Matýsek a jeho přirozené pokračování Babička a dědeček do školky. Cílem obou projektů je především přirozená výchova dětí ke čtenářským dovednostem a vztahu ke knize a čtení s následným aktivním zapojením rodin. Naší snahou je dovést rodiče k pochopení významu společného čtení, prohlížení, povídání, zpívání a další aktivity. Rodina má své nezastupitelné místo a knihovna ji může těmito projekty hodně pomoci. Logicky navazujeme dalším projektem pro děti ve věku 6 až 7 let - Knížka pro prvňáčka - Už jsem čtenář.

Třetí část projektu výchovy ke čtenářství a čtenářské gramotnosti navazuje také zcela přirozeně na další část celkového pojetí vzdělávacích aktivit knihovny. Jedná se o projekt Druhé a další čtení, který je založen na úzké spolupráci se základními školami v rámci RVP ZV prvního i druhého stupně.

Ve vzdělávacím procesu je funkce čtenářské gramotnosti zcela nezastupitelná, neboť umožňuje získávání, osvojování, zapamatování a vybavování poznatků a informací z dalších oborů vzdělávání. V tomto projektu se zaměřujeme na celý koncept čtenářských strategií, které vedou ke čtení s porozuměním, dovednosti vyhledávat a zpracovávat informace obsažené v textu. Dovednost čtení a psaní se snažíme dále rozvíjet ve schopnosti využít tyto dovednosti v dalších činnostech. Vedle vnitřních faktorů čtenářské gramotnosti jako je motivace, zájem a čtenářské strategie jsou důležité také faktory vnější. Na prvním místě mezi ně patří rodina, následuje škola a poté nastupují mimo rodinné a mimo školní faktory. Tam je nezastupitelná role knihoven. Hlavní aktivity tohoto projektu tvoří Dílny čtení, literární tvořivé dílny, autorské besedy, čtenářské kluby, čtení a autorské besedy se spisovateli a ilustrátory.

Dalším novým projektem na podporu čtenářské gramotnosti především pro II. stupeň základních škol je projekt, který se teprve vytváří v pracovní skupině ve spolupráci s Novou školou o.p.s. a Základní školou Skálova Turnov a dalšími zástupci z knihoven a škol v republice, „Učíme se s příběhem".

Další aktivity:

• Čtenářský klub Turnovský Granátek
• Aktivně ve stáří - pro seniory v penzionech a v DD Pohoda - cyklus pořadů a aktivit probíhá celoročně - propojování generací
• Magicový klub - Magic The Cathering - pravidelná setkávání 1x týdně - populární karetní fantasy hra - ICM v knihovně /volnočasová aktivita
• Klub autorů - pravidelně 1 x měsíčně - čítárna knihovny - pro dospělé

Kompletní program Městské knihovny Antonína Marka v Turnově najdete v příloze. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Program knihovny Antonína Marka v září 2018

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově
Pokračují práce v turnovské Nádražní ulici. Známe harmonogram

Nejčtenější články

19.05.: K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT