Čtenářské projekty v novém školním roce v turnovské knihovně

08.09.2018 11:41:21 | Autor: Eva Kordová, Městská knihovna A. Marka Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Čtenářské projekty v novém školním roce v turnovské knihovně

Projekty čtenářské gramotnosti pro rodiny s dětmi, mateřské školy a základní školy se nadále upravují a jsou součástí vzdělávací činnosti Městské knihovny Antonína Marka v Turnově. V některých navazujeme na stávající tradici a prověření přímo v praxi.

S knížkou do života - Bookstart přicházíme jako s novým projektem, který ale jen rozšiřujeme o další aktivity, protože již několik let jsme při Vítání občánků dávali rodičům a dětem dárkové poukazy, knížky a propagační materiály.

Další projekty jsou zaměřeny na čtenářskou gramotnost dětí z mateřských škol a rodin. Projekt Klub Matýsek a jeho přirozené pokračování Babička a dědeček do školky. Cílem obou projektů je především přirozená výchova dětí ke čtenářským dovednostem a vztahu ke knize a čtení s následným aktivním zapojením rodin. Naší snahou je dovést rodiče k pochopení významu společného čtení, prohlížení, povídání, zpívání a další aktivity. Rodina má své nezastupitelné místo a knihovna ji může těmito projekty hodně pomoci. Logicky navazujeme dalším projektem pro děti ve věku 6 až 7 let - Knížka pro prvňáčka - Už jsem čtenář.

Třetí část projektu výchovy ke čtenářství a čtenářské gramotnosti navazuje také zcela přirozeně na další část celkového pojetí vzdělávacích aktivit knihovny. Jedná se o projekt Druhé a další čtení, který je založen na úzké spolupráci se základními školami v rámci RVP ZV prvního i druhého stupně.

Ve vzdělávacím procesu je funkce čtenářské gramotnosti zcela nezastupitelná, neboť umožňuje získávání, osvojování, zapamatování a vybavování poznatků a informací z dalších oborů vzdělávání. V tomto projektu se zaměřujeme na celý koncept čtenářských strategií, které vedou ke čtení s porozuměním, dovednosti vyhledávat a zpracovávat informace obsažené v textu. Dovednost čtení a psaní se snažíme dále rozvíjet ve schopnosti využít tyto dovednosti v dalších činnostech. Vedle vnitřních faktorů čtenářské gramotnosti jako je motivace, zájem a čtenářské strategie jsou důležité také faktory vnější. Na prvním místě mezi ně patří rodina, následuje škola a poté nastupují mimo rodinné a mimo školní faktory. Tam je nezastupitelná role knihoven. Hlavní aktivity tohoto projektu tvoří Dílny čtení, literární tvořivé dílny, autorské besedy, čtenářské kluby, čtení a autorské besedy se spisovateli a ilustrátory.

Dalším novým projektem na podporu čtenářské gramotnosti především pro II. stupeň základních škol je projekt, který se teprve vytváří v pracovní skupině ve spolupráci s Novou školou o.p.s. a Základní školou Skálova Turnov a dalšími zástupci z knihoven a škol v republice, „Učíme se s příběhem".

Další aktivity:

• Čtenářský klub Turnovský Granátek
• Aktivně ve stáří - pro seniory v penzionech a v DD Pohoda - cyklus pořadů a aktivit probíhá celoročně - propojování generací
• Magicový klub - Magic The Cathering - pravidelná setkávání 1x týdně - populární karetní fantasy hra - ICM v knihovně /volnočasová aktivita
• Klub autorů - pravidelně 1 x měsíčně - čítárna knihovny - pro dospělé

Kompletní program Městské knihovny Antonína Marka v Turnově najdete v příloze. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Program knihovny Antonína Marka v září 2018

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V turnovské Tázlerově ulici od 19. do 21. září neprojedete

Odbor dopravy MěÚ Turnov informuje, že od čtvrtka 19. září do soboty 21. září 2019, vždy v době od 8 do 14 hodin, bude krátkodobě omezen vjezd do Tázlerovy ulice. „Z důvodu vyjíždění nákladních vozů ze stavby bude na nezbytně nutnou domu omezen vjezd do Tázlerovy ulice z ulice Hluboká. Na křižovatce bude stát poučená osoba, která bude zajišťovat vyjetí jednotlivého nákladního vozu z Tázlerovy ulice do ulice Hluboká. Omezení bude krátkodobé v řádu minut. Prosíme řidiče, aby respektovali zákaz zastavení v označeném úseku ulice. Děkujeme za pochopení," uvedl vedoucí odboru dopravy MěÚ Turnov Pavel Vaňátko.

Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu a zvolili novým Čeřovského

Zastupitelé statutárního města Jablonec nad Nisou v tajné volbě odvolali ve středu 18. září Milana Kroupu z funkce primátora města. Vydáno a odevzdáno bylo 29 hlasovacích lístků, z toho 28 bylo platných. Po sečtení zhruba ve 13.50 bylo celkem 18 zastupitelů hlasovalo pro odvolání, 6 bylo proti a 4 se zdrželi. Po 16. hodině byl zvolen novým primátorem Jiří Čeřovský. Další informace na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Další díl seriálu KTM ECC se koná v Jilemnici a Mříčné
Semilské turistické slavnosti připomenou 110 let Riegrovy stezky
Po tragické nehodě u Jítravy zemřeli dva lidé
Fotbalisté Přepeř si proti Velvarům připsali druhou výhru v ČFL
U požáru uskladněného odpadu zasahují liberečtí hasiči

Nejčtenější články

18.09.: Hasiči zasahovali u požáru rodinného domu v Lomnici nad Popelkou
16.09.: Obrazem: 16. ročník Semilského pecnu
17.09.: FOTO: V I.A třídě vládnou týmy z Pojizeří, první Lomnice opět nadílela

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT