Čtyři dohody se představují v lednu i v pojizerských kinech
12.01.2014 11:09:52 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice,Semily
Záznam představení Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem v režii Olgy Špátové a Miroslava Janka vyšel na DVD na začátku prosince 2013. Licenčně omezený náklad je vyprodaný, Čtyři dohody však vstupují v lednu 2014 do českých kin, a to i těch pojizerských.
Představení Čtyři dohody jste již mohli vidět 5. ledna v Jilemnici, 10. ledna v Lomnici nad Popelkou, ale příležitost ke zhlédnutí budete mít ještě 24. ledna od 20 hodin znovu v Kině 70 Jilemnice a ve stejný den i čase také v Kině Jitřenka v Semilech.
Nejedná se o běžný záznam, představení je zpracováno filmově, kdy záběry ze scény jsou autorsky kombinovány s černobílými filmovými archivy. „Prodej DVD předčil naše očekávání a zároveň jsme obdrželi řadu žádostí o projekce v kinech. Rozhodli jsme se proto Čtyři dohody uvést v omezené kinodistribuci, a to pouze v průběhu ledna s podtitulem Začněte nový rok podle Čtyř dohod," vysvětlil producent a distributor Richard Němec.
Již více než devět let herec Jaroslav Dušek a jeho kolegové provází v pražském Klubu Lávka v představení Čtyři dohody diváky nejen učením toltéckých šamamů, ale i cestou životem za osobní svobodou a štěstím. Úspěšné představení na motivy stejnojmenného bestsselleru Dona Miguela Ruize, které shlédlo více než 150 000 diváků, vyšlo na začátku letošního prosince na DVD. Režie dvouhodinového záznamu se ujali Miroslav Janek a především Olga Špátová, která jej kreativně obohatila černobílými záběry ze soukromých rodinných archivů. V představení s Jaroslavem Duškem dále vystupují Pjér La Šé´z a Alan Vitouš, o světelný design se stará Viktor Zborník.
„Čtyři dohody jsou veselým živým organismem, který se neustále od své dávné premiéry divoce vyvíjí. Některé výhonky se ujmou, některé časem odumírají. A tak představení neustále mění svou podobu. Protože neexistuje psaný scénář, vše nosíme s kolegy jen ve svých hlavách a srdcích. Tudíž občas něco zapomeneme, občas se vynoří něco nečekaného. DVD je pokusem o zachycení nezachytitelného," řekl Jaroslav Dušek. „Myšlenky obsažené v představení jsem v záznamu umocnila zakomponováním starých rodinných filmových archivů ze života anonymních lidí, a tím jsem, myslím, podpořila všeplatnost toltécké filozofie," doplnila režisérka Olga Špátová.
Záznam vznikl z představení uvedených již v květnu 2006. „Je klidně možné, že pokud se vypravíte za námi do divadla, uvidíte zase něco trochu jiného, další verzi. Za léta hraní jsme nasbírali tolik „materiálu" k jednotlivým dohodám, že by představení mohlo trvat i několik hodin. Každé představení je tedy spíše jakýmsi nahlédnutím do ohromného prostoru, je zamýšleno jako inspirace, nikoli jako návod," uvedl Jaroslav Dušek.
Psycholog a hudebník Pjér La Šé´z považuje Čtyři dohody především za představení, které podává s humorem a srozumitelně témata, která jsou spíše hlubinného charakteru. „Na rozdíl od obtížně přístupných studií, které běžného čtenáře často odrazují svou náročností, se tady může účastnit také psychologický, filosofický, či "new age" laik. A přitom tahle závažná problematika není divadelním představením nijak banalizována," vysvětlil.
DVD zachycuje i hudbu, která představení doprovází. „Ta by měla přispívat k určitému podprahovému uvolnění divákovy pozornosti. Texty písniček, dokreslující témata jednotlivých dohod, také nejsou zamýšleny jako prvoplánové návody. I ony mají spíše jen dokreslovat, inspirovat a vyvolávat otázky. Prostě otevírat prostor jedinečné divákovy imaginace...," řekl Pjér La Šé´z.
Knihu Čtyři dohody napsal Don Miguel Ruiz jako průvodce životem inspirovaný moudrostí Toltéků. Čtyři dohody jsou: 1) Nehřešme slovem, 2) Neberme si nic osobně, 3) Nevytvářejme si žádné domněnky a 4) Vždy dělejme vše, jak nejlépe dovedeme. „Díky Čtyřem dohodám jsem si uvědomila, jak je důležité obstát v životě jako dobrý člověk. Vážit si sebe, naslouchat druhým. Den co den na sobě a na vztazích s druhými pracovat. Teprve tehdy můžeme být opravdu šťastni," uzavřela Olga Špátová. „Pro mě je to velmi silná životní zkušenost," potvrdil Alan Vitouš.
Audiovizuální dílo vzniklo v produkci společnosti Verbascum Imago, která je také distributorem do kin a na DVD.
Související články
Lednová nabídka Kino 70 Jilemnice
Lednová nabídka Kina Jitřenka v Semilech
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Zákaz návštěv v turnovském Domově důchodců Pohoda
Z důvodu vysokého výskytu akutních respiračních infekcí včetně chřipky platí od 28. 1. 2026 zákaz návštěv v Domově důchodců Pohoda. „Děkujeme, že nám pomůžete učinit maximum pro to, aby nynější zákaz trval pouze po nezbytně nutnou dobu. Výjimku ze zákazu návštěv může být povolen zdravotním personálem, a to z důvodu zvláštního zřetele, který se bude týkat zdravotního stavu klienta, jako například terminálního stavu či prudkého zhoršení zdravotního stavu. Věříme, že situaci s vaší podporou a pochopením úspěšně zvládneme," sdělila Jana Maříková, ředitelka Zdravotně sociálních služeb Turnov.
Přihlášky na střední školy: Klíčové jsou priority, ne rychlost
Období podávání přihlášek na střední školy se blíží. Od 1. do 20. února 2026 budou moci žáci 9. tříd podávat přihlášky ke studiu a pro mnoho rodin to znamená zvýšenou nejistotu a tlak na rozhodování. Kraj proto shrnuje základní informace k přijímacímu řízení a zároveň chce uklidnit rodiče i žáky, že není potřeba spěchat ani zbytečně taktizovat. Přihlášky není nutné podávat hned první den. Pořadí odeslání přihlášek nemá vliv na přijetí, rozhodující jsou správně zvolené priority škol. Každý uchazeč může podat až tři přihlášky na střední školy a dvě na střední školy s talentovou zkouškou. U každé z nich je pak nezbytné stanovit pořadí (tzv. prioritu) podle toho, kam chce skutečně nastoupit. Toto pořadí je po podání přihlášek neměnné a má přímý vliv na výsledek přijímacího řízení. Systém přijímacího řízení je nastaven tak, aby co nejvíce respektoval skutečné preference žáků. Doporučujeme tedy řadit školy podle opravdového zájmu, nikoli podle obav, zda má žák „dostatečnou šanci". Taktizování s pořadím přihlášek se může naopak obrátit proti původnímu záměru.
Nejnovější články
Centrum pro rodinu Náruč v únoru
Na turnovské radnici proběhlo pravidelné setkání se zástupci církví
Veřejnost může opět nominovat osobnosti na udělení Pocty hejtmana
Hrady a zámky nespí ani v zimě
Kultura v Železném Brodě v únoru
Nejčtenější články
06.02.: Kultura v Železném Brodě v únoru
07.02.: Hrady a zámky nespí ani v zimě
06.02.: Národní plán obnovy zásadně posílil péči o Krkonošský národní park
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.