Cyklus jarních přednášek v lomnickém muzeu zahájí Eva Ulrychová

23.04.2019 10:53:25 | Autor: Jan Drahoňovský | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Cyklus jarních přednášek v lomnickém muzeu zahájí Eva Ulrychová

Tradičně jako každý rok připravili pracovníci lomnického muzea pro své věrné návštěvníky cyklus jarních přednášek a koncertů různých žánrů a zaměření. Úvodní akcí bude přednáška s promítáním PhDr. Evy Ulrychové z Jičína nazvaná Kapitoly z českých dějin - výročí devítkových roků konaná ve středu 24. dubna od 17 hodin.

Paní doktorka pohovoří o méně známých faktech naší historie. Například nejstarší datum končící číslicí devět se týká roku 659, kdy zemřel první známý vládce nejstaršího politického útvaru na území české kotliny a jejího blízkého okolí francký kupec Sámo. Přednášející se dotkne i roku 1039, kdy došlo na vojenskou výpravu Břetislava I. do Polska, dále roku 1389, jenž se týká největšího židovského pogromu v Praze a konečně roku 1409, který je spojen především s Dekretem kutnohorským. Svoji přednášku zakončí zmínkou o roku 1609, kdy byl vydán proslulý Rudolfům majestát.

V úterý 14. května od 17 hodin proběhne cestopisná přednáška Mgr. Petry Zikové, zástupkyně ředitele Regionálního muzea a galerie v Jičíně na téma Flora a fauna Chorvatska očima přírodovědkyně aneb co uvidíte na dovolené.

Ještě v témže týdnu v pátek 17. května opět od 17 hodin přivítají v lomnickém muzeu významného hosta, známého historika Prof. Roberta Kvačka, který se bude věnovat tématu v návaznosti na kulaté výročí vzniku protektorátu Čechy a Morava. Akce bude nazvána Válka začala v Praze.

Mezinárodní den muzeí si připomenou jarním koncertem jičínského souboru Fidle tentokrát pod názvem Napí se bratříčku. Tradiční každoroční koncert bude opět složen z lidových písní z hudební pokladnice našeho kraje na rozmezí Podkrkonoší a Českého ráje. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 23. května od 18 hodin.

Po mimořádném loňském úspěchu a beznadějně vyprodané vstupní hale muzea jsme se opět rozhodli využít nabídky dalšího jičínského souboru The Beatles Veteran Club, který zahraje největší dnes již klasické hity slavných „Brouků" z 60. let. Koncert bude obohacen o filmovou projekci s dobovými videi a fotografiemi. Zmíněná hudební produkce zazní v pondělí 24. června od 19 hodin.

Vstup na všechny uvedené kulturní aktivity je dobrovolný, s výjimkou posledního uvedeného koncertu. Případní zájemci si vstupenku mohou zakoupit v pokladně muzea v rámci předprodeje. Pořadatelé zvou širokou veřejnost a již nyní pro vás připravují neméně zajímavý další, tentokrát podzimní, muzejní cyklus.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově
Pokračují práce v turnovské Nádražní ulici. Známe harmonogram

Nejčtenější články

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT