Cyklus jarních přednášek v lomnickém muzeu zahájí Eva Ulrychová

23.04.2019 10:53:25 | Autor: Jan Drahoňovský | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Cyklus jarních přednášek v lomnickém muzeu zahájí Eva Ulrychová

Tradičně jako každý rok připravili pracovníci lomnického muzea pro své věrné návštěvníky cyklus jarních přednášek a koncertů různých žánrů a zaměření. Úvodní akcí bude přednáška s promítáním PhDr. Evy Ulrychové z Jičína nazvaná Kapitoly z českých dějin - výročí devítkových roků konaná ve středu 24. dubna od 17 hodin.

Paní doktorka pohovoří o méně známých faktech naší historie. Například nejstarší datum končící číslicí devět se týká roku 659, kdy zemřel první známý vládce nejstaršího politického útvaru na území české kotliny a jejího blízkého okolí francký kupec Sámo. Přednášející se dotkne i roku 1039, kdy došlo na vojenskou výpravu Břetislava I. do Polska, dále roku 1389, jenž se týká největšího židovského pogromu v Praze a konečně roku 1409, který je spojen především s Dekretem kutnohorským. Svoji přednášku zakončí zmínkou o roku 1609, kdy byl vydán proslulý Rudolfům majestát.

V úterý 14. května od 17 hodin proběhne cestopisná přednáška Mgr. Petry Zikové, zástupkyně ředitele Regionálního muzea a galerie v Jičíně na téma Flora a fauna Chorvatska očima přírodovědkyně aneb co uvidíte na dovolené.

Ještě v témže týdnu v pátek 17. května opět od 17 hodin přivítají v lomnickém muzeu významného hosta, známého historika Prof. Roberta Kvačka, který se bude věnovat tématu v návaznosti na kulaté výročí vzniku protektorátu Čechy a Morava. Akce bude nazvána Válka začala v Praze.

Mezinárodní den muzeí si připomenou jarním koncertem jičínského souboru Fidle tentokrát pod názvem Napí se bratříčku. Tradiční každoroční koncert bude opět složen z lidových písní z hudební pokladnice našeho kraje na rozmezí Podkrkonoší a Českého ráje. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 23. května od 18 hodin.

Po mimořádném loňském úspěchu a beznadějně vyprodané vstupní hale muzea jsme se opět rozhodli využít nabídky dalšího jičínského souboru The Beatles Veteran Club, který zahraje největší dnes již klasické hity slavných „Brouků" z 60. let. Koncert bude obohacen o filmovou projekci s dobovými videi a fotografiemi. Zmíněná hudební produkce zazní v pondělí 24. června od 19 hodin.

Vstup na všechny uvedené kulturní aktivity je dobrovolný, s výjimkou posledního uvedeného koncertu. Případní zájemci si vstupenku mohou zakoupit v pokladně muzea v rámci předprodeje. Pořadatelé zvou širokou veřejnost a již nyní pro vás připravují neméně zajímavý další, tentokrát podzimní, muzejní cyklus.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonec vyhlásil soutěž architektů na novou podobu Slunečních lázní

V pondělí 9. září město Jablonec nad Nisou zveřejnilo ve Věstníku veřejných zakázek a v Úředním věstníku EU architektonickou soutěž, jejímž předmětem je řešení prostoru Slunečních lázní a okolí přehrady v Jablonci nad Nisou. Soutěž má přinést nejen řešení předmětné lokality, ale také partnera pro práci na dalších zásadních místech v okolí jablonecké přehrady. Další podrobnosti na Našem Jablonecku

Seminář ke kotlíkovým dotacím proběhne 16. září na turnovské radnici

Zateplení domu svépomoci, výměna oken a dveří, stavba nízkoenergetického domu, solární panely, zachytávání dešťové vody - i na to lze získat dotaci! V pondělí 16. září od 15 hodin se uskuteční v zasedací místnosti budovy Městského úřadu Turnov, Antonína Dvořáka 335, č. 215 seminář ke kotlíkovým dotacím. Zároveň se zájemci dozví i informace o dotacích pro úspornou domácnost. Elektronický příjem žádostí bude odstartován v pondělí 23. září 2019 od 16 hodin. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí, ovšem poté je třeba do 10 pracovních dní vytištěnou a podepsanou žádost včetně příloh doručit na adresu krajského úřadu. Více informací ke kotlíkovým dotacím


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Cyklojízda Greenway Jizera 2019 se koná 22. září
Zářijové novinky ze semilské knihovny
Skupina Českého poháru volejbalistek se hrála v Turnově
Rozloučení s létem aneb Putování s Večerníčkem v Pelešanech
Komedie Tři v tom pobaví diváky ve Slané

Nejčtenější články

12.09.: Slavnost úrody Semilský pecen se koná již pošestnácté
12.09.: Okresní přebor: Mírová v souboji o čelo vyplenila Libštát
14.09.: Přehled fotbalových výsledků šestého podzimního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT