Den Krkonoš přilákal českého i polského ministra životního prostředí

01.07.2014 11:54:36 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí,Krkonoše

Den Krkonoš přilákal českého i polského ministra životního prostředí

Na první prázdninový den letos padl Den Krkonoš, který oslavily stovky návštěvníků hor a s nimi i ministři životního prostředí Česka a Polska. Ministr Richard Brabec se se svým polským protějškem Maciejem Grabowskim sešel na Sněžce, kde došlo na podpis nové dohody o spolupráci, kterou mezi sebou podepsali ředitelé Správy KRNAP a Karkonoskiego Parku Narodowego. Nová dohoda potvrdí dlouhotrvající oboustrannou spolupráci ve vědě a výzkumu, monitoringu a propagaci Krkonoš.

První dohodu o spolupráci podepsali někdejší ředitelé v roce 2004. Následujících deset let ukázalo, že přeshraniční spolupráce v pohoří, jakým jsou Krkonoše, je cestou správným směrem. 

„Kvalita přeshraniční spolupráce mezi správami krkonošských národních parků může být příkladem pro naše ostatní národní parky. Ne nadarmo byla dlouhodobá a kvalitní přeshraniční spolupráce správ obou parků nedávno oceněna asociací Europarc Federation zvláštním certifikátem v rámci programu Transboundary Parks Initiative," řekl ministr životního prostředí ČR Richard Brabec.

Vzájemné kontakty a výměna informací a zkušeností za poslední roky dosáhla nebývalé intenzity. „S kolegy na polské straně hor jsme v dennodenním styku, řešíme spolu množství společných projektů - ať v oblasti propagace, vědy a výzkumu, tak i monitoringu," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

V rámci Dne Krkonoš připravila Správa KRNAP pro návštěvníky na hřebenech hor (na české i polské straně) několik stánků, kde se zájemcům věnovali lektoři ekologické výchovy a formou různých her jim přibližovali unikátnost okolní přírody. V odpoledních hodinách ministři a ředitelé národních parků společně otevřeli nedávno opravenou Jantarovou cestu. Její oprava se uskutečnila v rámci projektu Rekonstrukce turistických chodníků ve východních Krkonoších, spolufinancovaného na české straně z prostředků Operačního programu Životní prostředí. Jedná se zhruba o 500 metrů dlouhý úsek cesty, která byla v zoufalém technickém stavu a byla opravena tradiční technikou užívanou v Krkonoších po staletí, zvanou štětování. Jantarová cesta je jedním z úseků takzvané Slezské cesty. Je ohraničena Luční boudou a Karpaczem.

Den Krkonoš pak ministr Brabec zakončil slavnostním křtem nové knihy Příběh Luční boudy z cyklu historických příběhů o krkonošských boudách. Příběh Luční boudy historika a emeritního ředitele Krkonošského muzea Miloslava Bartoše vydala Správa KRNAP v roce 2014. Jde o publikaci z cyklu historických příběhů krkonošských chat, který odstartovala v roce 2012 publikace Příběh Erlebachovy boudy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Strážci na koních vyjedou v Krkonoších již tento víkend
Krkonoše a ukrajinský Syněvyr budou spolupracovat
Bagr v Labské soutěsce pracuje legálně, je nutné opravit nosnou zeď
Systém včasné výstrahy má ochránit Krkonoše před povodněmi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonecké Kolečko o víkendu zavřené, důvodem jsou mezinárodní závody

Od čtvrtka 25. do neděle 28. února se v jabloneckých Břízkách, v lyžařském areálu Kolečko, uskuteční FIS mezinárodní závody v běhu na lyžích dorostu a dospělých. Ski Klub Jablonec získal na pořádání závodů výjimku Ministerstva zdravotnictví. Proto bude lyžařský areál včetně závodních tratí od čtvrtečního poledne do nedělního odpoledne pro veřejnost uzavřený. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Spolu to dáme! ZŠ Pelechovská Železný Brod podpořila nemocnice

Spolu to dáme! ZŠ Pelechovská podpořila nemocnice Děti ze ZŠ Pelechovská Železný Brod podpořily lékaře a sestřičky z místních nemocnic nejen z covidových oddlělení. Spolu s učitelkami pečené dobroty, dárečky a obrázky rozvezly do nemocnic v Semilech, Jablonci, Liberci, Turnově a Tanvaldu. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rozhledna Černá Studnice, skvost architekta Hemmricha
VIDEO: Na křižovatce Rádelský mlýn se už jezdí v novém pruhu
Únorové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Stačí tahat za lano. Turisty přes Nisu přepraví transborder
Dosavadní bilance zimní sezony v Krkonoších: desítky mrtvých zvířat

Nejčtenější články

22.02.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Železném Brodě
23.02.: Policisté u chodců v Jablonci a v Lomnici kontrolovali reflexní prvky
22.02.: Jak vypadá jedna běžná směna ZZS Libereckého kraje v únoru 2021

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT