Děti ze semilských škol objevily zajímavé příběhy z historie svého města

26.06.2014 10:09:24 | Autor: TZ města Semily | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Děti ze semilských škol objevily zajímavé příběhy z historie svého města

Dramatické životní osudy Hany Dvořákové (rozené Krskové), Miloše Plachty, Ladislava Trejbala, Jiřího Wonky či Bedřicha Šimůnka by možná zůstaly zapomenuty, nebýt žáků ze semilských základních škol, kteří jejich příběhy objevili a zdokumentovali ve společném projektu společnosti Post Bellum a Semil 2014 nazvaném Příběhy našich sousedů.

Slavnostní závěrečná prezentace příběhů ze Semilska proběhla pod záštitou starosty města Semily Jana Farského a za účasti pamětníků, dětí, jejich pedagogů, rodičů a zástupců města v pondělí 23. června 2014 v kině Jitřenka.

Na slavnostní odpoledni představilo pět žákovských týmů ze zapojených semilských škol příběh „svého" pamětníka, i to, jak jej objevovaly. Práce dětí umístěné na portálu www.pribehynasichsousedu.cz/pp/pribehy-pametniku/semily i jejich vystoupení na závěrečné slavnostní prezentaci ohodnotila odborná porota, ve které zasedl Ivo Navrátil ze Státního okresního archivu Semily, Stanislav Ulvr z Gymnázia Ivana Olbrachta v Semilech a Viktor Portel, dokumentarista z organizátorské společnosti Post Bellum.

Vítězem soutěžního projektu se stal tým žáků ze ZŠ Ivana Olbrachta, kteří pod vedením paní učitelky Ivany Bělkové zpracovali příběh odbojáře a politického vězně Ladislava Trejbala. Děti si odnesly poukazy na chytré mobilní telefony, které dostanou od partnera projektu společnosti Vodafone a mnoho dalších cen od města Semily a společnosti Post Bellum.

„Pátrání po pamětnících a zaznamenávání jejich příběhů děti prožívají jako úplnou detektivku a přitom se seznamují s nedávnými dějinami mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu. Od září 2014 plánujeme realizaci druhého kola projektu Příběhy našich sousedů v Semilech, které bude zakončeno v únoru 2015. Poté bychom rádi ve spolupráci s městem Semily pamětníky, jejichž příběhy žákovské týmy v rámci projektu sesbírají a zpracují, představili veřejnosti prostřednictvím pamětnické výstavy," upřesnila manažerka projektu Hana Hniličková ze sdružení Post Bellum.

Post Bellum: Příběhy našich sousedů

Žáci v rámci projektu vyhledávají ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holokaustu a jejich vyprávění audiovizuálně nahrávají a publicisticky zpracovávají do ucelených životních příběhů, které jsou poté uloženy na stránkách www.pribehynasichsousedu.cz a ve sbírce www.pametnaroda.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Svědectví pamětníků odhalují v turnovském muzeu Příběhy 20. století
Semilští žáci se zapojí do projektu Příběhy našich sousedů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861
Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT