Divadelní festival Modrý kocour letos slaví čtvrtstoletí od vzniku

19.02.2020 09:52:28 | Autor: Anna-Maria Zwyrtek | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Divadelní festival Modrý kocour letos slaví čtvrtstoletí od vzniku

Turnovský divadelní festival Modrý kocour, který se zaměřuje na experimentální a studentské divadlo slaví 25. výročí od svého založení. Za čtvrtstoletí se z něho stal jeden z největších divadelních festivalů v zemi a letošní ročník startuje už ve středu 19. února.

Festival, který začínal jako malá regionální přehlídla amatérských divadel, vyrostl v mezinárodní multižánrový festival, který hostí přední profesionální i amatérská divadla z celé České republiky. Každoroční únorový maratón více než dvaceti divadel a několika špičkových koncertů patří k největším kulturním akcím Libereckého kraje, který přiláká více než 2000 diváků.

Modrý kocour vyhledával narozeninové gratulanty více než poctivě. A koho jiného pozvat než divadelní umělce, kteří začínali jako amatéři vystupující na turnovských prknech, a kteří vyrostli v respektované hvězdy českého divadla. Slavnostní páteční večer zahraje divadlo VOSTO5, podle jehož divadelní inscenace Vlastníci vznikl současný stejnojmenný filmový hit. O den později se představí jedna z nejoriginálnějších českých divadelních autorek Anna Duchaňová s pohádkou Frutti di Mare, večer zase René Levínskí s divadlem Nejhodnější medvídci a Divadlo Na tahu. Všichni tito divadelníci plnili diváky Modrého kocoura nadšením už před dvěma dekádami, teď vyprodávají hlediště těch nejpřednějších českých divadel.

„Výběrem hostů jsme chtěli poukázat, jak je Modrý kocour důležitý pro vývoj českého divadla. Amatérské divadlo je taková přípravka na velký divadelní svět. Spousta herců či studentů DAMU vystupovala právě tady. Modrý kocour je taková laboratoř s unikátní atmosférou, která láká diváky z celé republiky," zamýšlí se ředitel festivalu Mario Kubaš.

Začátek obstará Načerno: Divadlo bez zvířat

Festival jako každý rok začíná výjimečným představením z Jiráskova Hronova. Tentokrát padla volba na pražský soubor Radar. O textu Načerno: Divadlo bez zvířat, se jeho překladatel, turnovský rodák, Petr Christov vyjádřil, že kdyby Monty Python byli z Francie, tak takhle by vypadal jejich šílený humor! Od čtvrtečního odpoledne se Modrý kocour roztáčí do plných obrátek, aby během pouhých čtyřech dnů představil více než 20 divadel. „Když se podíváme na českou divadelní festivalovou scénu, nenapadá mě příliš jiných míst, kde by divák během tak krátkého času mohl absorbovat tolik divadel různého střihu. Jsou to opravdové žně a velký divadelní svátek, který už snese srovnání i s některými zahraničními divadelními festivaly," řekl přední český teatrolog a překladatel Petr Christov.

Kvůli příjezdu zahraničních divadel vydává festival od letošního výročního roku poprvé i katalog kompletně v angličtině. V Turnově se představí v sobotu večer holandské divadlo KROV theatre a ve čtvrtek polské divadlo Teatr Etna. A pokud byste slyšeli v kuloárech němčinu, věřte, že spolu hovoří účastníci mezinárodní divadelní dílny pod vedením německého lektora, česky hovořícího Franka Weisse. Ten minulý rok uhranul diváky divadelním seminářem, který se odehrával bez vědomí lidí v turnovských ulicích i hospodách, realita a divadlo se mísily do situací, které následně přehrávali účastníci semináře v městském divadle. A mimochodem, přihlášky jsou stále otevřený, dokonce i pro neherce!

Prenatální a gynekologické zahájení

Letošní slavnostní zahájení, které každoročně přitahuje pozornost svým originálním pojetím, bude zaměřeno tak trochu prenatálně a gynekologicky. Ředitel festivalu, který je autorem a hlavním hercem hojně navštěvovaného pátečního večera, se tentokrát zaměří na zkoumání samotné podstaty Modrého kocoura. „Vím, že někdy mé kreace jsou lehce šílené, ať už je to onen sedmikilový výsek hovězího, se kterým jsem hrál, či koupání se v bazénu na jevišti minulý rok... Jediné, co mohu říci, že diváci se budou opět snad velmi bavit, protože budu řešit, jak se Kocour narodil a proč se z něho stal takový divadelní svátek. A to vyžaduje se zabývat jeho zrodem...", sdělil tajemně Mario Kubaš.

Páteční večer, ale zrovna tak i středeční a čtvrteční, okoření výjimečné hudební večery, které divadelní svátek protáhnou každý den do pozdních hodin. Čtvrtek bude věnován regionálním kapelám Ba Naopank a Michal a David. Nečekejte žádný pop mainstream, ale originální alternativní poetický rock a electro! Pátek bude potom patřit hvězdám, které vyprodávají ty nejlepší české hudební kluby Mardoša z Tata Bojs, Ventolin a DJ Myslivec z MIDI lidi. „Hudební dramaturgii jsem postavil tak, aby odpovídala alternativnímu duchu festivalu. Modrý kocour je punk, experimentální electro, stále hledá, stále tančí a v té nejlepší kvalitě. A můžu prozradit, že na Kocoura jezdí a moc se těší na zdejší atmosféru. A to říkají muzikanti, kteří už mají něco za sebou," vysvětlil hudební dramaturg festivalu Jan Hájíček.

K výročí vydají výjimečnou knihu

K 25. výročí festivalu bude vydána i výjimečná kniha, do které svým textem, komiksem fotkou či úvahou přispěli přední osobnosti českého divadla, jejichž osud zkřížily drápy Modrého kocoura. Kniha, plná desítek textů a stovek fotek právě vstupuje do tisku. „Když si vzpomenu, jak festival začínal v 90. létech a v co vyrostl... Ta kniha svým grafickým zpracováním, svým pojetím přesně odpovídá tomu, o čem Kocour je. O svobodě, experimentu a o věčném hledání. Krása!," dodal zakladatel festivalu Petr Haken.

Permanentka na jeden z největších divadelních maratónů v České republice stojí pouze 500 korun. Senioři mají navíc vstup zdarma, kromě pátečního slavnostního zahájení, které bývá zpravidla vyprodáno.

Únorový program Kulturního centra Střelnice Turnov

Související články:

24. ročník: Turnov žil pět dní Modrým kocourem

23. ročník: Festival Modrý kocour 2018 slíbil maso a bylo maso!

22. ročník: Festival Modrý kocour proměnil Turnov v ráj amatérského divadla

21. ročník festivalu Modrý kocour měl rekordní návštěvnost

Více článků o divadlech v Pojizeří najdete v rubrice KULTURA - Divadla 

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Časový program Modrý kocour 2020

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Desátý ročník fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky byl vyhlášen

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila jubilejní desátý ročník fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky. Každý může přihlásit maximálně čtyři snímky z Jizerských hor, a to až do uzávěrky, která je 5. června 2020. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru COVID-19.

Základní informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kompostér na Výšince v Turnově funguje
Modrá barva opět po roce rozzáří oblohu u energetiků na severu Čech
Jarní počasí vyhnalo do turnovských ulic zametací vůz
Liberecký kraj vyhlásil veřejnou sbírku na boj proti koronaviru
Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji už 99 osob

Nejčtenější články

29.03.: Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji 68, přímo v Turnově pět
30.03.: V Libereckém kraji už je 88 lidí nakažených, v KNL přestali testovat
31.03.: Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji už 99 osob

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT