Divadelní přehlídka Modrý kocour letos chystá spoustu novinek
16.02.2016 15:36:16 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov
Už 21. ročník největší krajské divadelní přehlídky amatérského divadla v České republice startuje 25. února. Po čtyři dny bude nabízet to nejlepší z úrody divadel nejen z Libereckého kraje. Diváci se kromě skoro dvaceti představení mohou těšit na absolutní divadelní chuťovku - mezinárodně oceňované profesionální divadlo Spitfire Company, které na festival přiveze světově úspěšné představení Antiwords.
Modrý kocour vstupuje už do třetí dekády své existence a chystá se potvrdit pověst jedné z nejvýznamnějších divadelních událostí v České republice. Jeho vedení přebírá nový tým, do jehož čela se postavil kulturní manažer a vysokoškolský pedagog Mario Kubaš. „Je mi velkou ctí, že mi zakladatel festivalu Petr Haken svěřil do rukou takto významný festival, jehož pověst se šíří daleko za hranice Libereckého kraje. Je to velká zodpovědnost a výzva. Modrý kocour ukáže svůj výstavní kožich a naplno vystrčí své naleštěné divadelní drápy!"
Modrý kocour má každoročně výjimečné postavení, protože zahajuje v České republice sezónu amatérského divadla. Jeho porota, složená ze špičkových a respektovaných osobností, nominuje nejlepší představení na tři celostátní divadelní přehlídky. Nově v porotě zasedne i herecká osobnost - Jan Hájek, uznávaný divadelní a filmový herec předních pražských divadel, nositel Thálie za herecký talent do 33 let.
Modrý kocour proběhne v Městském divadle Turnov a v Kulturním centru Střelnice, které se stane nově festivalovým centrem. Kromě samotných představení zde zakotví i porota, která zde bude, často v atmosféře velkých emocí, hodnotit jednotlivá představení. „Vedle stravování pro soubory nám Střelnice poskytuje i vynikající prostory pro tak oblíbené večerní setkání, jejichž atmosféra každoročně láká mnoho divadelních příznivců. Festival by se nikdy nemohl nadechnout k novému životu bez podpory Kulturního centra Turnov a jeho ředitele Davida Peška.", přiznává nový ředitel Mario Kubaš. „Poskytnout maximální podporu tak významné kulturní akci, jakou je Modrý kocour, považuji za povinnost Kulturního centra. Od toho tu přeci jsme," dodal David Pešek.
Velkým tahákem festivalu je sobotní inscenace na motivy Havlovy Audience, Antiwords. Pražské divadlo ho za velkého zájmu představilo v mnoha zemích Evropy, dále v USA, Číně a Jihoafrické republice. „Chci, aby festival inspiroval amatérské soubory soubory profesionálními a naopak. Oba světy jsou si velmi blízko, někdy je těžké určit, který svět je vlastně lepší. Amatér znamená, že netvoří za peníze, kolikrát nabízí lepší divadlo než leckterá pražská profiscéna. Že Modrý kocour nabízí výborné divadlo, které obohacuje město a společnost, dokazuje i podpora firem. Velmi mě těší, že nás nemalou částkou podpořilo Agro Sychrov, a.s. a Rekuper s.ro. Bez partnerů bychom to nikdy nezvládli. Městu Turnov patří ovšem dík největší," řekl Mario Kubaš.
Festival, nad kterým převzal záštitu turnovský starosta Tomáš Hocke, každoročně přiláká do Turnova více než dvě stovky účinkujících a mimoturnovských diváků. Spolu s nimi turnovské obecenstvo promění srdce českého ráje v srdce českého amatérského divadla.
Nový ředitel divadelního festivalu Modrý kocour Mgr. Mario Kubaš, Ph.D.
Mario Kubaš je herec, publicista a kulturní manažer. Herectví se začal věnovat na gymnáziu v Turnově, studoval činoherní herectví na DAMU. Dále pak teorii umění na Masarykově univerzitě v Brně, žurnalistiku na Univerzitě Karlově v Praze, kulturní management na pařížské Sciences-Po, doktorát získal na Univerzitě Karlově. Během studií hrál v bezmála deseti filmech (mj. Děvčátko, Pusinky, U mě dobrý), za roli Karla v Děvčátku dostal cenu za nejlepší mužský herecký výkon na mezinárodním filmovém festivalu v Soluni. V letech 2009-2014 působil v kulturní redakci České televize jako redaktor, editor a moderátor. V současnosti přednáší na arts managementu VŠE kulturní management, média a ekonomiku kultury. Stal se stipendistou programu vlády Spojených států amerických zaměřeného na studium americké kultury a společnosti, americký velvyslanec jej jmenoval čestným ambasadorem Fulbrightova stipendia. Mario je managerem orchestru Collegium 1704, spoluzakladatelem e-learningového portálu pro kulturní manažery www.culturematters.cz. Pro kulturní a kreativní nadšence všeho druhu pořádá Arts jachtu - flotilovou plavbu na plachetnicích po Středozemním moři a všech jeho zákoutích.
Program 21. ročníku divadelního festivalu Modrý kocour
Čtvrtek 25. 2.
18.00 Stopa Liberec / Oslí vejce / studentské divadlo / 50 min. / Městské divadlo
19-20 večeře
20.00 NOPOĎ Nový Bor / Přežívat nebo žít / komedie / 100 min. / Městské divadlo
22.00 rozbor inscenací / KC Střelnice
Pátek 26. 2.
10.00 Oldstars Praha / Jan a Jana / drama / vyprodáno / Městské divadlo
12.00 Oldstars Praha / Jan a Jana / drama / vyprodáno / Městské divadlo
13-14 oběd
15.00 Dipona Louňovice / Pět dolarů za lásku / komedie / 90 min. / Městské divadlo
17.00 Antonín Puchmajer D. S. / Be Pozzy! / komedie / 80 min. / KC Střelnice
18.30 -20 večeře
20.00 Slavnostní zahájení / Městské divadlo
20.30 Oldstars Praha / Poslední oheň / drama / 60 min. / Městské divadlo
22.00 Anička a letadýlko / Sólo pro Bedřicha / Kocouří inspirace: loutkové divadlo pro dospělé / 45 min. / KC Střelnice
23.00 rozbor inscenací / KC Střelnice
Sobota 27. 2.
10.00 Černobílé pastelky M. Boleslav / Za dveřmi / studentské divadlo / 40 min. / KC Střelnice
11.00 Magdalena Rychnov u Jablonce n. N. / Někdy je třeba položit hvězdu na stůl / taneční divadlo / 20 min. / Městské divadlo
12.00 Vichr z hor Jablonec n. N. / Letíme ti vstříc / experiment / 45 min. / KC Střelnice
13-14 oběd
14.00 rozbor inscenací / KC Střelnice
16.00 D.R.E.D. Náchodsko-Kladsko-Pražsko Dekalog/Balaba / experiment / 50 min. / Městské divadlo 17.00 Divadlo Micky Myšákové Jablonec n. N. / Plešatá zpěvačka / absurdní drama / 50 min. /Střelnice
18-19 večeře
19.30 Spitfire Company/ Antiwords/ Kocouří inspirace na motivy Havlovy Audience. Profesionální divadlo ověnčené cenami, po USA, Evropě, Číně, dorazí i do Turnova. / 60 min. / Městské divadlo 21.00 Ojebad Praha / Restaurant na konci vesmíru / experiment / 80 min. / KC Střelnice
22.30 rozbor inscenací / KC Střelnice
Neděle 28.2.
9.30 Turnovské divadelní studio / Pohádka z lucerny / pohádka / 60 min. / Městské divadlo
11.00 Walny teatr Warszawa / Noe / loutkové divadlo pro dospělé / 60 min. / KC Střelnice
12.30 Broukovcovo Kamdivadlo Č. Kamenice / Zahraj ty Ejsíky / komedie / 60 min. / Městské divadlo
13.30-14.30 oběd
14.30 rozbor inscenací KC Střelnice
15.00 Slavnostní zakončení KC Střelnice
Únorové kulturní akce v Turnově
Více článků o divadlech v Pojizeří najdete v rubrice KULTURA - Divadla
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Přihlášky na střední školy: Klíčové jsou priority, ne rychlost
Období podávání přihlášek na střední školy se blíží. Od 1. do 20. února 2026 budou moci žáci 9. tříd podávat přihlášky ke studiu a pro mnoho rodin to znamená zvýšenou nejistotu a tlak na rozhodování. Kraj proto shrnuje základní informace k přijímacímu řízení a zároveň chce uklidnit rodiče i žáky, že není potřeba spěchat ani zbytečně taktizovat. Přihlášky není nutné podávat hned první den. Pořadí odeslání přihlášek nemá vliv na přijetí, rozhodující jsou správně zvolené priority škol. Každý uchazeč může podat až tři přihlášky na střední školy a dvě na střední školy s talentovou zkouškou. U každé z nich je pak nezbytné stanovit pořadí (tzv. prioritu) podle toho, kam chce skutečně nastoupit. Toto pořadí je po podání přihlášek neměnné a má přímý vliv na výsledek přijímacího řízení. Systém přijímacího řízení je nastaven tak, aby co nejvíce respektoval skutečné preference žáků. Doporučujeme tedy řadit školy podle opravdového zájmu, nikoli podle obav, zda má žák „dostatečnou šanci". Taktizování s pořadím přihlášek se může naopak obrátit proti původnímu záměru.
Místní poplatek z pobytu v Turnově 2026
Městský úřad Turnov, odbor finanční informuje o výši a splatnosti místního poplatku z pobytu pro rok 2026. Od roku 2025 platí Obecně závazná vyhláška č. 7/2023 o místním poplatku z pobytu. Ubytovatel vybírá za osobu a noc 30 Kč za úplatný pobyt trvající nejvýše 60 po sobě jdoucích dnů u jednoho poskytovatele pobytu bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů se jedná také o soukromé domy, byty, ateliéry, karavany, stany apod. Ubytovatelé vybraný poplatek odvádí pololetně v hotovosti nebo na účet města, a to vždy do 15 dnů po skončení příslušného pololetí.
Nejnovější články
Kafe u Osmanyho zajíždí i do Semil
V Jilemnici několika akcemi připomenou Jaroslava Havlíčka
Zásada se promění 7. a 8. února v centrum mushingu
Odešel Tomáš Rothröckl
Připomínáme si Světový den mokřadů
Nejčtenější články
01.02.: Mimořádné změny jízdních řádů od 1. února na Turnovsku a Semilsku
31.01.: Krajské příspěvkové organizace nabídnou v únoru pestrý program
02.02.: Odešel Tomáš Rothröckl
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.