Divadlo F. X. Šaldy má novou šéfku činohry Kateřinu Duškovou

12.01.2021 10:19:50 | Autor: Michaela Pompová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Divadlo F. X. Šaldy má novou šéfku činohry Kateřinu Duškovou

Po změně na postu šéfa opery, kterou se stala 1. listopadu 2020 režisérka a dramaturgyně opery Linda Hejlová Keprtová, která se v Liberci během dosavadního osmiletého působení vypracovala v jednu z nejvýraznějších postav české operní režie, a to právě v uměleckém tandemu s bývalým šéfem opery, šéfdirigentem Martinem Doubravským, došlo k plánované změně i v činoherním souboru.

Po jeho pětiletém vedení režisérem Šimonem Dominikem nastoupila na post šéfa činohry od 1. ledna 2021 režisérka Kateřina Dušková, která liberecký soubor důvěrně zná. V posledních letech tu režírovala velmi úspěšné tituly: Králova řeč, Mnoho povyku pro nic, Vražda v Orient expresu a na podzim minulého roku přinesl pro Kateřinu Duškovou zcela novou zkušenost, poprvé ve své kariéře se ujala režie operního díla právě u nás v Liberci, s operním souborem DFXŠ režírovala Dvořákova Jakobína.

„Nastupuji do zavřeného divadla. Divadla neúplného, bez diváků chladného a smutného, ale když se dnes podívám na obě jeviště, kde se připravují nové inscenace, cítím velkou sílu a energii a ruku v ruce s tím  i naději, že brzy bude líp a hlediště Divadla F. X. Šaldy se znovu zaplní diváky, bez nichž je v divadle opravdu smutno. Soubor mého nového domovského divadla je jedinečný, složený z výrazných hereckých osobností, a já se těším na spolupráci s nimi," sdělila nová šéfka činohry Kateřina Dušková.

„Při úvahách o šéfech souborů pro mě mají zásadní význam tři věci. V první řadě samozřejmě umělecká erudice, protože chceme rozvíjet vysokou uměleckou kvalitu našeho divadla. V druhé řadě je potřeba míti dobré komunikační schopnosti, zejména vůči „svému" souboru, a vizi, která bude jasná a soubor se s ní identifikuje. A do třetice potřebuji cítit silnou vazbu na Liberec, sympatizování s naším divadlem, důvěru v něj, aby naše divadlo nebylo jen přestupnou stanicí na sezonu či dvě," uvedla ředitelka divadla Jarmila Levko.

V letech 2016 - 2020 byl šéfem činohry Šimon Dominik. Vedení souboru se však fakticky ujal už v prosinci 2015 po smutné události, kdy zemřel jeho předchůdce režisér Ivan Rajmont, na jehož práci navázal.

Za dobu svého působení postupně personálně stabilizoval soubor a doplnil ho o mladé talentované absolventy. Zároveň pokračoval v Rajmontově snaze udržovat mezinárodní kontakty, kromě tradičního partnerství s žitavským divadlem je třeba zmínit spolupráci se Státním divadlem v Norimberku na projektu Hovory o hranicích, který vyvrcholil dvojím libereckým hostováním na partnerské scéně v Německu, a také festivalovou spolupráci s Izraelem, již dočasně uspala koronavirová pandemie. Ve svých režiích Dominik rozvíjel silnou stránku liberecké činohry, autentické psychologické herectví, což se projevilo například v inscenacích Válka (2017), Srpen v zemi indiánů (2019) a Paní z moře (2019). Nevynechával však ani starost o většinové publikum a komedie Zamilovaný Shakespeare (2017), Klíčovou dírkou (2018) nebo nejnověji Blbec k večeři (2020) se staly vyhledávanou součástí repertoáru.

„Děkuji Šimonovi za vše, co do našeho souboru vložil. Nastoupil v době nelehké, po odchodu Ivana Rajmonta, pro něj to bylo první angažmá v roli šéfa ve velkém třísouborovém divadle, myslím, že to byl křest ohněm. Děkuji za všechnu tu energii a přeji Šimonovi: zlom vaz!," doplnila ředitelka divadla Jarmila Levko.

Sám Šimon Dominik vzpomíná na uplynulé roky následovně: „Bylo mi ctí strávit téměř pět let v Divadle F. X. Šaldy. Nástup do rozjeté sezóny, bez přípravy a s odchodem hned tří herců na krku, nebyl jednoduchý, ale být vhozen do vody se nakonec stalo tou nejlepší školou. Jsem hrdý na spoustu věcí, které jsme s kolegy dokázali. Nejvíc asi na kontinuální rozvíjení lokální dramaturgie, ze které vzešly inscenace SIALská trojčata (2018), Sylva a Burian (obé 2020). Na zapojení nových mladých herců, z nichž někteří se záhy stali oporami souboru. A vůbec na práci s velice kvalitním souborem, který na sebe začal víc slyšet a víc si věřit. Na pravidelnou spolupráci se žádanými a vytíženými režiséry jako Martin Františák, Jakub Nvota, Radovan Lipus, Petr Štindl, Tomáš Dianiška nebo Petr Svojtka, které se povedlo přivést na hostování. Na účast Verna Thiessena na premiéře jeho Leninových balzamovačů, kdy na vlastní náklady přiletěl  z Kanady. Na vícero pozvání na Festival smíchu, kde Poprask na laguně, vznikající ve dnech mého nástupu, posbíral hned čtyři ceny. A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. Ne vše se za ty roky samozřejmě povedlo na sto procent, spousta plánů přirozenou cestou spadla pod stůl a na spoustu už se nedostalo, ale věřím, že až se časem s kolegy či diváky ohlédneme zpět, aktiva budou převažovat. Děkuji divadlu a paní ředitelce Jarmile Levko za důvěru, které jsem snad dostál, a přeju souboru do dalších let jen to nejlepší."

Divadelní sezona 2021:

Navzdory době, která nepřeje plánování, Divadlo F. X. Šaldy připravuje na rok 2021 celkem třináct premiér pod vedením nových uměleckých šéfů opery a činohry. Šest činoherních, tři baletní a čtyři operní. Dvě inscenace budou na liberecké scéně dokonce uvedeny ve světové premiéře. Nabídka opery zároveň zahrnuje pět velkých symfonických koncertů i drobné koncerty komorní. „Své místo" v divadle si můžete zajistit zakoupením předplatného 2021 nyní i online. V tištěné brožuře, která je běžně k dostání na pokladnách DFXŠ, ale také na webových stránkách divadla, najdete tradičně informace o abonentních cyklech i s anotacemi plánovaných inscenací. Nově je možné předplatné zakoupit online z pohodlí domova prostřednictvím divadelních stránek https://www.saldovo-divadlo.cz/predplatne. Vybírat lze z celkem z osmnácti skupin předplatného rozdělených do pěti kategorií a kromě finanční úspory a především jistoty „svého" místa získají předplatitelé také bonusové představení zdarma a u vybraných skupin při zakoupení dospělé abonentky druhou abonentku zdarma pro dítě do 15 let.

„Do roku 2021 vstupujeme s nadějí, že bude lepší než rok 2020. S nadějí, že to co prožíváme, když jsou naše divadla zavřená, už prožívat nebudeme. Protože základem divadla je kontakt s divákem, bez toho to prostě nejde. Milí diváci, děkujeme vám za vaši věrnost a těšíme se na setkání s vámi v Šaldově i Malém divadle," vzkazuje Jarmila Levko, ředitelka Divadla F. X. Šaldy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Divadlo F. X. Šaldy na 17. listopadu rozsvítí demokracii zpěvem hymny
Novým šéfem opery Divadla F. X. Šaldy se stane Linda Keprtová
Zemřel herec libereckého divadla Ladislav Dušek
V libereckém divadle má premiéru opera Lovci perel od Georgese Bizeta
Liberecké divadlo F. X. Šaldy v červnu opět hraje pro živé diváky
Diváci Divadla F. X. Šaldy Liberec se z obýváků vrací zpět do hlediště!
Pod rouškou Divadlo F. X. Šaldy hraje dál

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Firma TGK - Technika oblékla do skleněných šatů oceněné sídlo Lasvitu
Parkování v Bedřichově bylo o víkendu obtížné, ale dostupné
Horská služba zachraňovala zraněného muže pod ledopádem
Vzácné pojizerské čepce dorazily z Olomouce do Semil
Fotbalové kuriozity 12 aneb Něco málo ze sezony 2020

Nejčtenější články

24.01.: Řidička sjela v Benešově s autem do náhonu, na místě nehody zemřela
22.01.: VIDEO: Jilemnický sněhový Krakonoš 2021
24.01.: V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT