Dny lidové architektury opět přiblíží lidové stavby Libereckého kraje

01.07.2017 08:31:32 | Autor: Andrea Fulková a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Železný Brod,Malá Skála,Semily,Liberecký kraj,Pojizeří

Dny lidové architektury opět přiblíží lidové stavby Libereckého kraje

Vybrané stavby lidové architektury typické pro Liberecký kraj budou moci lidé navštívit již počtvrté v rámci Dnů lidové architektury, které se konají o víkendu 8. a 9. července 2017. Pro návštěvníky budou připraveny doprovodné programy ve formě komentovaných prohlídek, ukázek tradičních řemesel, divadelních představení či vystoupení folklorních souborů. Zároveň budou probíhat oslavy 250. výročí založení národní kulturní památky Janatova mlýna v Buřanech u Jablonce nad Jizerou.

„Dny lidové architektury letos pořádá Liberecký kraj už počtvrté. První ročník jsme pořádali v roce 2014, jako reakci na Rok lidové architektury z předchozího roku, který se konal k příležitosti 200. výročí narození Jakuba Bursy, slavného zednického mistra staveb tzv. jihočeského baroka. Návštěvnický ohlas byl mimořádné velký, a tak jsme se rozhodli organizovat akci zaměřenou na lidovou architekturu každoročně," řekla Květa Vinklátová, členka rady pověřená řízením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

I v letošním roce bude zdarma zpřístupněno 13 objektů napříč celým krajem. Kromě prohlídek objektů je na některých místech připraven i doprovodný program pro děti i dospělé. V Janatově mlýně v Buřanech bude během soboty provázet návštěvníky pan Antonín Janata, potomek mlynářské rodiny Janatů, od které mlýn zakoupil současný vlastník. V hrázděném domě č. p. 198 a objektu kovárny č. p. 57 v Dolních Pertolticích budou probíhat komentované prohlídky s ukázkou vaření a pečení v černé kuchyni a ukázkou kovářského řemesla.

Již tradiční akce se bude konat u objektu bývalého Beranova hostince v Trávníčku, kde se návštěvníci mohou těšit na pivní speciál pana hostinského, ukázku práce mistra tesaře, vystoupení folklorního souboru Horačky nebo c. a k. řemeslný jarmark. Semilské roubenky v Jílovecké ulici zvou na ukázky řemesel (keramická dílna, ruční zpracování ovčího rouna), vědomostní kvízy či tvořivé programy pro děti Otvírací doba u všech třinácti objektů je různá, některé mají otevřeno celý víkend, jiné pouze jeden den. Informace jsou dostupné v brožurách a na www.liberecky-kraj.cz.

„Cílem celé akce je přitáhnout pozornost široké veřejnost na lidovou architekturu Libereckého kraje, která je specifická a jistě stojí za pozornost, stejně tak aktivity s ní spojené jako jsou ukázky řemesel nebo lidové tradice," zdůraznila Květa Vinklátová.

Návštěvníci jsou zváni také do Středočeského kraje, na jehož území proběhne celostátní zahájení i zakončení Dnů lidové architektury 2017. Hlavním centrem a dějištěm bude ve dnech  15. - 16. července 2017 Muzeum vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci u Sedlčan, které se rovněž stane výchozím bodem pro Putování středním Povltavím za lidovými stavbami. Slavnostní zakončení se odehraje o týden později ve dnech 22. - 23. července 2017 v Národopisném muzeu Slánska ve Třebízi.

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 7. do 9. července

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dny lidové architektury ukázaly návštěvníkům vesnické stavby v kraji

Ke stažení

Plakát - Dny lidové architektury 2017

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V turnovské knihovně pořádají výtvarné tvůrčí dílny
Hasiči zasahovali u požáru tújí blízko domu na Všeni
Léto v Semilech 2020
Českou petici k těžbě v dole Turów projednal výbor Europarlamentu
Začaly výkopové práce v Hluboké ulici v Turnově

Nejčtenější články

12.07.: Krakonošovy letní podvečery pošestnácté ovládnou jilemnické náměstí
14.07.: Hasiči zasahovali u požáru tújí blízko domu na Všeni
13.07.: Obrazem: Rally Bohemia 2020

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT