Do Pojizeří se vrátila zima, řada silnic je neprůjezdná
31.03.2015 16:25:48 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří
Aktualizováno: Uprostřed jarního úklidu a v den, kdy podle plánu zimní údržby končí zimní období, přišel v úterý 31. března do Libereckého kraje i Pojizeří znovu nečekaně sníh. Od rána zasahují hasiči HZS Libereckého kraje u dopravních nehod, řada komunikací je neprůjezdná.
„V 7.30 byli volání liberečtí profesionální hasiči společně s dobrovolnou jednotkou Českého Dubu k dopravní nehodě v části obce Vlčetín, kde se auto s řidičkou převrátilo do příkopu na střechu (viz fotografie). V době příjezdu hasičů byla žena mimo vozidlo v péči Zdravotnické záchranné služby, hasiči provedli protipožární opatření a usměrňovali provoz na komunikaci. Cestou od zásahu narazili na další nehodu osobního automobilu, který pomocí navijáku cisterny vytáhli z příkopu," informovala tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.
V příkopě skončila také malá dodávka na Českolipsku v části obce Heřmanice a další vozy z příkopů tahali hasiči na Semilsku v části obce Proseč, v Dolánkách u Turnova nebo Rovensku pod Troskami.
Dlouhé kolony se vytvořily po dopravní nehodě na silnici I/14 ve Smržovce, kde havarovala tři auta. „K vyproštění byli hasiči povoláni v 9.23 do části obce Lada v Podještědí. Z osobního automobilu na boku hasiči vyprostili ženu, nemuseli přitom použít hydraulické vyprošťovací nářadí. Auto potom otočili na kola, k úniku provozních náplní nedošlo," upřesnila Štrauchová.
Komplikací jsou i spadlé stromy
Vedle nehod začali hasiči během dopoledne často vyjíždět k popadaným stromům, které po pondělním větru neunesly sněhovou pokrývku. Do úterní 10. hodiny zasahovali u technických událostí již patnáctkrát. Stromy spadly na silnice například v Dubé na Českolipsku, v Liberci ulici Kateřinská, části obce Rozstání, v části obce Arnoltice spadl strom na elektrické vedení. Rozřezat popadané stromy vyráželi i hasiči na Semilsku - v části obce Čikvásky, v části obce Kadeřavec či před obcí Bozkov.
V úterý do 18. hodiny mají hasiči HZS Libereckého kraje za sebou již 84 zásahů. Odpoledne opět udeřil silný vítr a například mezi 16. a 17. hodinou vyjížděli k 22 zásahům. Zatímco vichr sužoval včera odpoledne Semilsko, dnes to je Českolipsko. „Popadané stromy zatarasily silnici v Mimoni, z Nového Oldřichova na Volfartice, v Jestřebí, Chlumu, části obce Zbyny, Zahrádkách nebo Doksech. K utržené střeše museli hasiči do Nového Oldřichova, dvě jednotky byly vyslány k uvolněné střeše v Zákupech v ulici Školní, v 17:32 hodin byli hasiči přivoláni na pomoc do Dubé, kde spadly plechy ze střechy na traktor. Událost se obešla bez zranění," shrnula odpolední situaci mluvčí hasičů.
Problémy byly odpoledne také na Liberecku, hasiči vyjížděli k technické pomoci do Habartic, Frýdlantu, Višňové (části obce Andělka), Pertoltic, Krásného Lesa či Jindřichovic pod Smrkem.
Dopravní situace v kraji
Vozovky kloužou a stávají se nesjízdnými zejména pro auta přezutá na letní pneumatiky. „Technické služby nasadily do ulic pluhy, dokud sněží, není možné a nemá smysl komunikace sypat ani solit. Varujeme řidiče, aby, zejména pokud mají již přezuto na letní pneumatiky, dnes nevyjížděli," uvedla například tisková mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.
Krajští hasiči hlásí, že vyhnout by se měli řidiči aktuálně silnici I/13 z Albrechtic na Frýdlant, další problémy jsou kvůli výše zmíněné dopravní nehodě v ulici Hlavní ve Smržovce na I/14 a stojí také rychlostní komunikace R35 kolem Jeřmanic ve směru na Liberec.
Aktuální doplnění 31. 3. 11.10:
V tuto chvíli byla podle mluvčí hasičů zprůjezdněna komunikace I/14 přes Smržovku. Do pohybu se dala i rychlostní komunikace R35 u Jeřmanic. Naopak nové problémy jsou na Semilsku v části obce Tuhaň v lokalitě Zelený háj.
Aktuální doplnění 31. 3. 21.30:
Z důvodu vysoké poruchovosti vlivem velmi silného větru vyhlášen kalamitní stav pro okresy Jablonec nad Nisou, Liberec a Semily od 31. 3. 2015 k 21. hodině. Kalamitní stav v okrese Česká Lípa byl vyhlášen již od 20 hodin.
„V terénu jsou poruchové čety Skupiny ČEZ, které pracují na obnovení dodávek našim zákazníkům. Se silným větrem se potýkají v podstatě od včerejšího večera. V průběhu dne se montérům podařilo na řadě míst poruchy opravit a dodávky elektřiny obnovit. Situaci komplikuje stále silný vítr, který láme stromy a větvě, které pak padají do vedení. Zákazníci mohou volat na poruchovou linku 840 850 860 i na zákaznickou linku 840 840 840, která je jim k dispozici nepřetržitě 24 hodin," uvedla mluvčí ČEZ pro Severní Čechy Soňa Holingerová.
Související články
Obrazem: Vrchlabí na konci března zahalil sněhový plášť
Zahájili další část rekonstrukce silnice ve Studenci, jiné uzavírky chystají
Hasiči zasahovali v kraji i Pojizeří u popadaných stromů a ulítlých střech
V Modřišicích automobil narazil do uzávěru plynu
Havarované auto u Turnova zachvátily plameny, řidič stačil včas utéct
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Silnice z Kuřívod na hranici kraje se dočkala rekonstrukce
Řidiči již mohou projet po 4,3 kilometru dlouhém zrekonstruovaném úseku silnice III/27235 od Kuřívod po hranici se Středočeským krajem. Stavbu za 53,5 milionu korun dokončila společnost Kuřívody SaM - COLAS, vzniklá spoluprací firem SaM silnice a mosty a COLAS CZ. Úsek je nyní bezpečný a připravený na každodenní provoz. „Jsem rád za další zrekonstruovanou silnici v Libereckém kraji. Naším cílem je zajistit bezpečné a plynulé silniční spojení v regionu. Letos kraj do oprav silnic a mostů investoval zhruba 1,27 miliardy korun, včetně prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských zdrojů," uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy.
Fúze českolipské a liberecké nemocnice nepotřebuje schválení
Jako bezproblémové hodnotí fúzi liberecké a českolipské nemocnice Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten v pondělí 8. propsince po posouzení transakce dospěl k závěru, že fúze nepodléhá povolení antimonopolního úřadu. Záměr fúze obou organizací, Krajské nemocnice Liberec, a. s. s Nemocnicí s poliklinikou Česká Lípa, a. s. ve kterých je Liberecký kraj majoritním vlastníkem, pokračuje bez problému dál. ÚOHS pravomocně v souladu se zákonem ukončil správní řízení v této záležitosti. Podle sdělení, které v dané věci vydal, totiž obě nemocnice nejsou samostatnými soutěžiteli, protože již době před realizací plánované fúze jsou kontrolovány Libereckým krajem.
Nejnovější články
Kam za sportem a zábavou o víkendu 13. a 14. prosince
Zimní sezonu v Harrachově odstartuje Skiopening
Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
Jilemnické náměstí obsadí tradiční vánoční jarmark
Prezident dostal v Jablonci hodiny, jeho choť vánoční ozdoby
Nejčtenější články
12.12.: Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
11.12.: Analýza odhalila 42 rizikových míst, kde hrozí obcím zaplavení bahnem
10.12.: Liberecký kraj jmenoval nové ředitele škol a školských zařízení
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.