Downhilloví jezdci budou znovu sjíždět Kozákov

24.07.2012 21:18:15 | Autor: Petr Ježek a kch | Rubrika: SPORT | Obce: Chuchelna

Downhilloví jezdci budou znovu sjíždět Kozákov

Ve středu 25. července vypukne již čtvrtý ročník čtyřdenní akce Kozákov Challenge. Nejvyšší horu v Českém ráji tak opět obsadí sjezdaři na „divokých prkýnkách", kteří sviští z kopce dolů někdy i hlavou napřed přes 100 kilometrů za hodinu!

Čtvrtý ročník Kozákov Challenge je letos zároveň i čtvrtým závodem seriálu IGSA World Cup Series a premiérově i oficiálním mistrovstvím České republiky. Na Kozákově uvidíte od 25. do 28. července největší hvězdy tohoto sportu.

V roce 2010 se v půlce srpna konal druhý ročník Kozákov Challenge, který ale poznamenalo počasí. Pro hustou mlhu a vytrvalý déšť nebyli závodníci vpuštěni v dalších dnech na trať. O výsledcích šampionátu tak rozhodly jen časy, které dosáhli závodníci v jednotlivých kategoriích už v kvalifikačních jízdách.

Loni na třetím ročníku už vše proběhlo bez problémů a mohly se odjet všechny soutěžní jízdy, počítané do světového poháru, v plánovaném rozsahu. Na atraktivní závody se přišlo podívat kolem dvou tisíc diváků, kteří lemovali skoro celou trať.

Kozákovský závod získává stále větší prestiž

Do Kozákova má letos namířeno 180 jezdců. Mezi nimi nebude chybět Kanaďan Patrick Switzer, vítěz světového poháru z loňské sezony, jeho krajan s českými předky Mischo Erban nebo Švýcar Christoph Batt. Obrovský zájem o tradiční závod, který si vybudoval ve světě downhill skateboardingu silné jméno, dokazuje fakt, že registrace byly vyprodány během jediného týdne.

Na závodníky čeká tři a půl kilometru dlouhá trať, na které budou dosahovat rychlostí kolem sta kilometrů v hodině. Závodit se bude v kategoriích Longboard, Classic luge a Streetluge. Ve středu jsou na programu tréninková kola, od čtvrtka do pátku bude probíhat kvalifikace a v sobotu celá akce vyvrcholí finálovým dnem.

„Závod Kozákov Challenge si ve světě velmi rychle vydobyl respekt jezdců pro svou náročnost a získal jejich srdce díky pohodové atmosféře po celou dobu konání. Z malého závodu v srdci Evropy jsme se přehoupli do kolosu, nabízejícího nejlepší možný komfort jak pro jezdce, tak pro diváky. Tento rok očekáváme opět posunutí rychlostního rekordu, který již v minulých letech přesahoval 100 km/h, což je úctyhodný výkon. V neposlední řadě přijďte podpořit Čechokanaďana Mischo Erbana a ostatní jezdce světové špičky. Podívaná to bude více než fascinující," řekl pořadatel Jan Profous.

Zdejší trať patří k nejrychlejším

Longboard skateboarding je nejoblíbenější z downhillových sportů. Jezdec stojí na prodlouženém skateboardu (longboard) a na Kozákově může při správně ovládané stabilitě dosáhnout rychlosti až 90 km/h. Classic Luge, neboli Buttboard, se vyznačuje tím, že jezdci leží na zádech na prknech, která jsou širší i větší než u předchozí disciplíny a mohou na trati vyvinout rychlost až 100 km/h.

Kozákov Challenge promofoto 2010 Nejrychlejší disciplínou je Streetluge, kde jezdec může atakovat rychlost 110 km/h díky konstrukci prkna s více koly a výšce jen 3-5 cm nad vozovkou. To umožňuje lépe udržet rovnováhu v zatáčkách. Na Kozákově byla doposud na trati dlouhé 3,4 km naměřena nejvyšší rychlost 105 km/h.

Vstupné na závod je po celou dobu zdarma, trať je po celé délce přístupná. Závod je pořádán českou asociací downhillových sportů  - Czech Gravity Sports Association o.s.

Na trati i na vrcholu u stanů bude v sobotu zajištěné občerstvení, o zábavu se po závodě postarají djs v hudebním stanu Race Fest Zone a také v Jagermaister party stanu, kde bude mimo jiné probíhat promítání videí. Na místě je možnost kempování i ubytování.

Program Kozákov Challenge 2012:

Středa 25. 7.  10.00 - 18.00    freeride/ volné jízdy
Čtvrtek 26. 7.
10.00 - 12.00    freeride/ volné jízdy
                       14.00 - 18.00    kvalifikace
Pátek 27. 7. 
9.00 - 13.00    freeride/ volné jízdy
                   14.00 - 18.00    kvalifikace, závod o mistra České republiky
Sobota 28. 7.
8.00 - 19.00    hlavní závod
Časy se mohou změnit v závislosti na počasí a celkovému průběhu.

Downhillové sporty v Česku

Downhillové sporty, rozdělené na bikeové a skateboardové zažívají v České republice vzestupný trend již přes 10 let. Bike - to jsou sjezdy členitým terénem (i uměle dotvořeným) na celoodpruženém horském kole.

Pro downhill skateboarding se využívají speciálně konstruovaná prkna -  Longboard (dlouhý skateboard, jízda vestoje), Classic Luge/ Buttboard (dlouhý skateboard, jízda vleže na zádech), Streetluge (složitější buttboard, jízda vleže na zádech), Dirtbike (skateboard s velkými koly, jízda vestoje) a například také Skullboard (dlouhý skateboard, jízda po břiše, hlavou napřed).

Od roku 2001 pořádala Czech Gravity Sports Association neoficiální setkání příznivců downhill skateboardingu jejichž počet pozvolna narůstal. V roce 2009 byl uspořádán první mezinárodní závod v regionu střední a východní Evropy Kozákov Challenge, který měl status Mistrovství Evropy. Za čtyři dny navštívilo více než 2500 diváků, kteří zhlédli jízdy 122 jezdců z celého světa. V dalších ročnících postupně narůstala účast závodníků i diváků.

Dosavadní kozákovští vítězové prestižní kategorie longboard:
2009 - Martin Siegrist
2010 - Christoph Batt
2011 - Patrick Switzer

Předešlé závody Kozákov Challenge:

Skateboardisti se dočkali pro závody na Kozákově lepšího počasí

Skateboardisti se dočkali pro závody na Kozákově lepšího počasí

Vítěze závodu světové série určila už kvalifikace

Vítěze závodu světové série určila už kvalifikace

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Železniční most u Sychrova je českou i světovou raritou
Od 1. února vyjedou na Jablonecku nové autobusy Umbrella
Antigenní testování v turnovské nemocnici potrvá až do konce února
Hasiči se v Libereckém kraji zapojili do trasování
Turnov nabízí pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování

Nejčtenější články

24.01.: Řidička sjela v Benešově s autem do náhonu, na místě nehody zemřela
26.01.: Podvodník řádil: Seniorku v Lomnici okradl o 87 tisíc, na další to zkoušel
24.01.: V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT