Dřevěné chalupy ve Vrchlabí představují expozice Krkonošského muzea

28.06.2020 14:10:50 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí

Dřevěné chalupy ve Vrchlabí představují expozice Krkonošského muzea

Čtyři malebné historické domky zdobí náměstí Míru ve Vrchlabí. Spravuje je tamní Krkonošské muzeum; k vidění v nich jsou dočasné výstavy, ale i stálé expozice. Soubor těchto stavení patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby.

Dřevěných domů s podloubím tu původně stálo pět. Tři z nich byly rekonstruovány v letech 1976 až 1980, replika čtvrtého domu s hrázděným štítem vznikla v letech 2009 až 2010 v rámci projektu Via fabrilis - cesta řemeslných tradic.

„Tyto historické domky nelze při návštěvě vrchlabského náměstí minout. Jsou pozoruhodné nejen zvenčí, ale i tím, co nabízejí uvnitř. Doporučuji všem návštěvníkům Krkonoš, aby tam o dovolené namířili své kroky," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Přízemí jednoho z nejstarších městských domů ve městě, jímž je stavení s číslem 222, slouží krátkodobým tematickým výstavám. Vedlejší dům číslo 222a je sídlem dvou expozic, které představují bohatý soubor předmětů vážících se ke lnářské výrobě v Krkonoších. K vidění jsou různé nástroje užívané ke zhotovení příze, dále k tkaní i tištění látek.

Nechybí vzorky textilií, které v minulosti proslavily krkonošské tkalce. Protější roubená místnost je zase věnována malovanému lidovému nábytku z konce 18. a počátku 19. století. Vybrané skříně, skříňky, truhly ale i kolébka či židle přestavují bohatství lidových vzorů.

Ve zděném podsíňovém domě číslo 223 je nejen pokladna muzea, ale také informační centrum s prodejnou publikací i suvenýrů. Krajní ze čtyř domků Krkonošského muzea, jenž nese číslo 224, pak obsahuje několik menších expozičních celků. V přízemí se nachází instalace seznamující s dějinami města Vrchlabí a také galerie. V patře je vedle interiérové expozice podkrovní světničky, zařízené ve venkovském stylu poloviny 19. století, také část věnovaná řemeslné výrobě včetně tradičního zhotovování figurek Krakonošů.

Další prostory patří výtvarným projevům lidové zbožnosti včetně podmaleb na skle a betlémů. V domku také nechybí kout věnovaný dětem. Ty se v něm nejen zabaví, ale také seznámí s některými fenomény krkonošské historie.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.

Štěpánek trefil pro Jablonec Evropu

Štěpánek trefil pro Jablonec EvropuSouboj o konečné čtvrté místo ve Fortuna:lize nakonec vyšel lépe Jablonci, kterému stačila remíza s Baníkem, zatímco Liberec prohrál v Plzni. Remízový gól vstřelil za Jablonec obránce Štěpánek, pro nějž to byl první ligový gól. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči upozorňují na prázdninová rizika
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou
Po oteplení zřejmě přijdou bouřky, někde i s kroupami

Nejčtenější články

09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
07.07.: Fotbalisté Přepeř hráli alespoň přáteláky, nyní začne příprava na sezonu
07.07.: Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT