Dřevo v různých podobách a souvislostech, jak ho znáte i neznáte

10.07.2018 15:58:49 | Autor: Lucie Chvalinová a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

Dřevo v různých podobách a souvislostech, jak ho znáte i neznáte

Aktualizováno: V Městské galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě byla v pátek 29. června v 17 hodin zahájena výstava Patřičný dřevo, která představí dílo Martina Patřičného. Dernisáž se zakončením výstavy proběhne v neděli 29. července v 16 hodin v rámci Dřevěného odpoledne.

Ve velkých vitrínách v první místnosti najdete ukázky tří oborů - tvarové i soustružené dřevěné mísy z  různých dřev, menší a malé sochy a ve třetí Patřičného specialitu a zvláštnost- dřevěné knihy postavené na nápadu a neméně nápaditém provedení. Může kniha být činkou? Je kniha mísa, nebo mísa knihou?

V propagační části výstavy se s Patřičného vlastními  knihami potkáte, napsal jich devět a desátou, Tajemství dřeva, můžeme čekat brzy na podzim.

Na soklech v další místnosti si budete moci pohladit Krmení, sochu s ptačími liniemi z ořechového pařezu. A taky dvě rarity - velké mísy z nevídaného dřeva nádoru a očkovitosti - olše a dubu. Autor říká, že takový "materiál" k němu přišel poprvé.

Výstava Patřičný dřevo v Městské galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě<br />Autor: Archiv města Železný BrodNa stěnách visí dřevěné objekty, obrazy. Jak jsou zpracované, mnohdy jen málokdo ví. Jejich příběhy budete možná chtít znát... Každý ten obraz má příběh. Nějaký můžete sami přidat a některý příběh může být i váš.

„V klidu si výstavu projděte, pak vyberte jednu věc a s tou zkuste chvíli být. Můžete si říkat: Komu bych takový obraz chtěla dát? Jaké by to bylo mít ho doma? Jaký název bych mu dala já... Když si představím, že pan Patřičný některý ze závěsných objektů- obrazů dělá třeba týden i déle, jak dlouho bude trvat mně, než si z něj odnesu radost, sílu nebo harmonii?  Dobrý pocit a náladu? Přijďte se podívat. A nemusíte jen jednou," zve na výstavu sám autor Martin Patřičný.

Výstava potrvá do 29. července v Galerii Vlastimila Rady (přízemí budovy radnice) denně od 10- 17 hodin. V neděli 29. 7. jsou návštěvníci srdečně zváni na netradiční dernisáž - Dřevěné odpoledne. Setkání s Martinem Patřičným proběhne v rámci výstavy od 16 hodin. Autor výstavy přijde zahrát na kytaru a pohovořit o svých dílech. Můžete autora požádat o autogram, či věnování do některé z knih, které lze zakoupit přímo v galerii. Vstupné na dernisáž je zdarma.

Martin Patřičný (31. 1. 1955 Praha) - výtvarník-dřevař, autor knih, vypravěč

Martin Patřičný<br />Autor: Archiv města Železný Brod

Řemeslu se vyučil soukromě u svého strýce - řezbář a soustružník dřeva. Prošel několik středních škol a maturoval na gymnasiu.
Za totality pracoval v dělnických profesích, např. dřevorubec, skladník, řidič. Od roku 1988 se plně věnuje výtvarné práci se dřevem a práci na knihách.
Byl spoluautor scénáře a průvodce 26 díly velkého televizního dokumentu Kus dřeva ze stromu - Nadace Dřevo pro život, režie Bedřich Ludvík, ČT 2/ 2008, 2009
V r. 2000 s Václavem Větvičkou a Hanou Hegerovou vyhlásili Den stromů, původně Den stromů a dřeva, 20. 10. 2000 poprvé. S podporou Národního muzea a nadace Partnerství.
Patřičný má za sebou přes sto výstav v tuzemsku, např. 1993 - Rudolfinum, Praha, 1995- Lichtenštejnský palác, HAMU, 1998 - Obecní dům a Národní muzeum v Praze, 2002 - Akademie věd...
Pro For Arch připravil dvě rozsáhlé výstavy o dřevě, byl třikrát patronem Umění dřeva (veletrh Dřevostavby)
V zahraničí vystavoval m. j. v r. 2003 v Haagu a Naardenu, 2006 -7 - Salon Nezávislých, Paříž, (Německo, Rakousko, Dánsko, Švédsko, Belgie, Itálie) a mimo Evropu v r. 2008 v Torontu - North York Centre Library, v r. 13 účast NY-Queens colledge, USA.
Kromě volné tvorby vystavuje i zvláštnosti růstu dřeva a doslova rarity. Rozsah jeho umění a řemesla je stěží uvěřitelný.

Knihy: Pracujeme se dřevem, v r. 2017 už 5 (!) vydání.
Dřevo krásných stromů - tři vydání, dotisky nepočítaje
Monografie (v r. 2009),
Kus dřeva ze stromu (s Bedřichem Ludvíkem),
Jako v nebi. Sedm povídek.
V r. 2014 Všecky krásy dřeva a Patřičná Čítanka.
V r. 16 vyšla Velká kniha o dřevě
Od r. 1998 uspořádal řadu „Dřevěných večerů"-diskusních i hraných s poesií a živou hudbou, v Národním muzeu v Praze, Městské knihovně Praha a dalších městech ČR.

Na Bezdězu zahajují Dřevěnou výstavu Martina Patřičného

Přehled kulturních akcí v Železném Brodě o prázdninách

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tanvaldský kynolog se stal mistrem ČR v závodě záchranných psů

Ve dnech 7. a 8. září 2018 se kynolog HZS Libereckého kraje nstržm. Václav Vančura zúčastnil závodu záchranných psů. Závod s mezinárodní účastí byl zaměřený na plošné pátrání po osobách a pořádal ho Svaz záchranných brigád kynologů ČR ve spolupráci s MV - Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR. Díky vynikajícímu finiši Václav Vančura se psem Bellou celou sotěž vyhrál. Více podrobností

Palackého ulice v Turnově se připravuje na úplnou uzavírku

Úplná uzavírka bude v termínu od 19. do 23. 9. 2018. Přes ulici Palackého v Turnově nebude fungovat napojení do ulic Trávnice ani Krajířova, jako tomu je doposud. Po dobu úplné uzavírky bude přístup do této lokality realizován obousměrně ulicí Jiráskova. Od 19. do 21. 9. 2018 bude přístup na autobusové nádraží zajištěn ze strany od mostu přes Jizeru a bude řízen světelnou signalizací střídavě v jednom pruhu. Ve dnech 22. a 23. 9. 2018 přístup na autobusové nádraží nebude možný! Více informací a fotografie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semilský Lukáš David je vicemistr republiky OVOV
Florbalisté i florbalistky TJ Turnov na úvod sezony vyhrávají
V Turnově se hraje volejbalový pohár žen
Svatohubertská slavnost na hradu Valdštejn 2018
Město Semily odkoupí pozemky pod Riegrovou a Kamenického stezkou

Nejčtenější články

16.09.: Přehled fotbalových výsledků šestého podzimního kola
15.09.: FOTO: Na budově nádraží v Turnově dokončili 2. etapu rekonstrukce
16.09.: Hrající trenér Petřík zajistil Přepeřím tři body

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT