Dřevo v různých podobách a souvislostech, jak ho znáte i neznáte

10.07.2018 15:58:49 | Autor: Lucie Chvalinová a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

Dřevo v různých podobách a souvislostech, jak ho znáte i neznáte

Aktualizováno: V Městské galerii Vlastimila rady v Železném Brodě byla v pátek 29. června v 17 hodin zahájena výstava Patřičný dřevo, která představí dílo Martina Patřičného. Dernisáž se zakončením výstavy proběhne v neděli 29. července v 16 hodin v rámci Dřevěného odpoledne.

Ve velkých vitrínách v první místnosti najdete ukázky tří oborů - tvarové i soustružené dřevěné mísy z  různých dřev, menší a malé sochy a ve třetí Patřičného specialitu a zvláštnost- dřevěné knihy postavené na nápadu a neméně nápaditém provedení. Může kniha být činkou? Je kniha mísa, nebo mísa knihou?

V propagační části výstavy se s Patřičného vlastními  knihami potkáte, napsal jich devět a desátou, Tajemství dřeva, můžeme čekat brzy na podzim.

Na soklech v další místnosti si budete moci pohladit Krmení, sochu s ptačími liniemi z ořechového pařezu. A taky dvě rarity - velké mísy z nevídaného dřeva nádoru a očkovitosti - olše a dubu. Autor říká, že takový "materiál" k němu přišel poprvé.

Na stěnách visí dřevěné objekty, obrazy. Jak jsou zpracované, mnohdy jen málokdo ví. Jejich příběhy budete možná chtít znát... Každý ten obraz má příběh. Nějaký můžete sami přidat a některý příběh může být i váš.

Výstava Patřičný dřevo v Městské galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě<br />Autor: Archiv města Železný Brod „V klidu si výstavu projděte, pak vyberte jednu věc a s tou zkuste chvíli být. Můžete si říkat: Komu bych takový obraz chtěla dát? Jaké by to bylo mít ho doma? Jaký název bych mu dala já... Když si představím, že pan Patřičný některý ze závěsných objektů- obrazů dělá třeba týden i déle, jak dlouho bude trvat mně, než si z něj odnesu radost, sílu nebo harmonii?  Dobrý pocit a náladu? Přijďte se podívat. A nemusíte jen jednou," zve na výstavu sám autor Martin Patřičný.

Výstava potrvá do 29. července v Galerii Vlastimila Rady (přízemí budovy radnice) denně od 10- 17 hodin. V neděli 29. 7. se jsou návštěvníci srdečně zváni na netradiční dernisáž - Dřevěné odpoledne. Setkání s Martinem Patřičným proběhne v rámci výstavy od 16 hodin. Autor výstavy přijde zahrát na kytaru a pohovořit o svých dílech. Vstupné na dernisáž je zdarma.

Martin Patřičný (31. 1. 1955 Praha) - výtvarník-dřevař, autor knih, vypravěč

Řemeslu se vyučil soukromě u svého strýce - řezbář a soustružník dřeva. Prošel několik středních škol a maturoval na gymnasiu.
Za totality pracoval v dělnických profesích, např. dřevorubec, skladník, řidič. Od roku 1988 se plně věnuje výtvarné práci se dřevem a práci na knihách.
Byl spoluautor scénáře a průvodce 26 díly velkého televizního dokumentu Kus dřeva ze stromu - Nadace Dřevo pro život, režie Bedřich Ludvík, ČT 2/ 2008, 2009
V r. 2000 s Václavem Větvičkou a Hanou Hegerovou vyhlásili Den stromů, původně Den stromů a dřeva, 20. 10. 2000 poprvé. S podporou Národního muzea a nadace Partnerství.
Patřičný má za sebou přes sto výstav v tuzemsku, např. 1993 - Rudolfinum, Praha, 1995- Lichtenštejnský palác, HAMU, 1998 - Obecní dům a Národní muzeum v Praze, 2002 - Akademie věd...
Pro For Arch připravil dvě rozsáhlé výstavy o dřevě, byl třikrát patronem Umění dřeva (veletrh Dřevostavby)
V zahraničí vystavoval m. j. v r. 2003 v Haagu a Naardenu, 2006 -7 - Salon Nezávislých, Paříž, (Německo, Rakousko, Dánsko, Švédsko, Belgie, Itálie) a mimo Evropu v r. 2008 v Torontu - North York Centre Library, v r. 13 účast NY-Queens colledge, USA.
Kromě volné tvorby vystavuje i zvláštnosti růstu dřeva a doslova rarity. Rozsah jeho umění a řemesla je stěží uvěřitelný.

Knihy: Pracujeme se dřevem, v r. 2017 už 5 (!) vydání.
Dřevo krásných stromů - tři vydání, dotisky nepočítaje
Monografie (v r. 2009),
Kus dřeva ze stromu (s Bedřichem Ludvíkem),
Jako v nebi. Sedm povídek.
V r. 2014 Všecky krásy dřeva a Patřičná Čítanka.
V r. 16 vyšla Velká kniha o dřevě
Od r. 1998 uspořádal řadu „Dřevěných večerů"-diskusních i hraných s poesií a živou hudbou, v Národním muzeu v Praze, Městské knihovně Praha a dalších městech ČR.

Na Bezdězu zahajují Dřevěnou výstavu Martina Patřičného

Přehled kulturních akcí v Železném Brodě o prázdninách

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Turnovské prameny Boží voda a Valdštejn jsou pitné

Odbor životního prostředí informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Pramen Valdštejn je pitný a taktéž pramen Boží voda! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality dne 17. 7. 2018. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Jablonecký bazén se po rekonstrukci otevře 1. srpna

Stavební práce ve vnitřku jabloneckého bazénu se chýlí ke konci. Bazén se návštěvníkům opět otevře 1. srpna. Nová je střecha, zasklená terasa v bazénové hale i dvě kabiny v sauně. To, co není na první pohled vidět, ale návštěvník také ocení, jsou vyhřívané lavice nebo sádrokartonové podhledy v bazénové hale. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Fotbalista Petrlák jde z Turnova zkusit ČFL do Dobrovice
Liberecká průmyslovka začlení do výuky roboty
V Jilemnici zazpívá Lucie Bílá
Kouzlo lidových chaloupek v Rokytnici najdete v muzeu Starý Kravín
Královéhradecký kraj nejlepší Místo pro život 2018! Liberecký kraj šestý

Nejčtenější články

20.07.: Policie pátrá po řidiči, který řídil auto po I/35 u Jeřmanic v protisměru
21.07.: Hrad Valdštejn představují na pohlednicích z první republiky
20.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 20. až 22. července

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT