Důvody vzniku Domácího hospice Duha v Hořicích osvětlí Jana Sieberová

19.10.2019 07:46:35 | Autor: Andrea Zikmundová | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Lomnice nad Popelkou

Důvody vzniku Domácího hospice Duha v Hořicích osvětlí Jana Sieberová

V denní praxi každý z nás, ať už dříve či později, se může setkat s problémy, které nevyhnutelně k životu a především k jejímu konci patří. O těchto smutných chvílích pohovoří v městském muzeu v úterý 22. října mimořádně od 16 hodin Jana Sieberová.

Cílem přednášky je poukázat na současné slabiny péče o pacienty v závěrečné fázi života a popsat jejich situaci. V přednášce jsou představeny konkrétní kroky nutné ke zbudování domácího hospice. Přednášející také hodnotí své desetileté zkušenosti z doprovázení a identifikuje hlavní slabiny péče o umírající pacienty. Současně hledá a navrhuje konkrétní kroky a řešení, které mohou změnit jejich nelichotivé podmínky.

Autorka přednášky doprovodila s týmem Domácího hospice Duha, o.p.s v Hořicích stovky umírajících lidí. Zamýšlí se nad tím, zda je smrt skutečně něčím tak hrozným a absurdním, nebo je možné se na smrt připravit.

Jana Sieberová je zdravotní sestra, která založila v roce 2009 společně se svým manželem MUDr. Pavlem Sieberem domácí hospicovou péči v Hořicích ve východních Čechách. Nedostatečná péče o umírající pacienty v nemocničních zařízeních a snahy o uzákonění eutanázie v České republice byly spouštěcím faktorem k opuštění její profese anesteziologické sestry. Od roku 2008 aktivně přednáší téma hospicové péče zdravotníkům, studentům a široké veřejnosti v ČR, na Moravě a Slovensku. Byla jednou ze školitelek mezinárodního projektu Vzdělávacího konsorcia zdravotních sester pracujících s pacienty v konečné fázi života pod záštitou mezinárodní nadace Bristol - Myers Squibb Foundation, která se zaměřuje na nerovnosti v péči o pacienty trpící rakovinou ve střední a východní Evropě.

Jana Sieberová je autorkou knihy Hospic - příběh naplněné naděje. Tato kniha vás může inspirovat a také zbavit zbytečného strachu ze smrti, protože nejvíc se obvykle bojíme toho, o čem nic nevíme. K vydání knihu doporučili kardinál Miloslav Vlk (autor předmluvy) a MUDr. Marie Svatošová, zakladatelka hospicového hnutí v ČR, která napsala doslov. Knihu je možné objednat na webu Nakladatelství Triton.

Druhá kniha Naděje na konci cesty navazuje volně na autorčinu prvotinu. Jana Sieberová věrně kráčí ve šlépějích své učitelky a křestní kmotry Marie Svatošové. Stejně jako ona neúnavně přednáší, hoří a zapaluje, rozsévá semínka, zalévá je modlitbou, vírou jim pomáhá klíčit, růst a zrát. Z inspirace hořické Duhy už vzniklo v našich zemích více než dvacet domácích hospiců. Jsou solidární, mezi sebou si pomáhají a povzbuzují se. V této knize se dočtete o povolání statečných žen ke službě umírajícím a také se seznámíte s dalšími příběhy hospice Duha.

Další knihu Jany Sieberové vydalo nakladatelství Don Bosco v Bratislavě s názvem - Proč se lidé bojí smrti. Autorka v příbězích z doprovázení vystihuje potřeby umírajících lidí, jejich obavy, strachy a úzkosti, ale také silnou potřebu naděje. Brožura se může stát příručkou nejen pro zdravotníky, ale také pro těžce nemocné a jejich rodiny.

Akci pořádá městské muzeum ve spolupráci s Římsko-katolickým farním úřadem v Lomnici nad Popelkou. Vstupné je dobrovolné a celý její výtěžek bude věnován na provoz hospice.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nová stezka dětem ukáže Zelené putování za tajemstvím stromů

V Bedřichově se v úterý 7. července otevírá nová stezka pro děti, která vznikla na základě tradovaných pověstí, jež se uchovaly až do dnešních časů, a zavede nás na místa pro mnohé známá, ale přitom jiná a propojená tajemnem. Nová stezka se skládá ze dvou částí, dvou tajenek a provází ji jedna nová hrací karta. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Státní svátek uzavře turnovský sběrný dvůr a kompostárnu

V pondělí 6. července 2020 bude z důvodu státního svátku uzavřen Sběrný dvůr Vesecko a také Kompostárna na Malém Rohozci. Služby tedy můžete využít opět až v úterý 7. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát
Fotbalisté Přepeř hráli alespoň přáteláky, nyní začne příprava na sezonu
Program semilského muzea o prázdninách
FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
Obrazem: Bozkovská pouť 2020 nabízela bohatý program

Nejčtenější články

05.07.: Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista
06.07.: FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
05.07.: FOTO: Lomničtí fotbalisté si pozvali na oslavu starou gardu Sparty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT