Dva autobusáci našli nový způsob jak si přivydělat, hrozí jim pět let

01.03.2012 06:06:35 | Autor: os | Rubrika: KRIMI | Obce: Semily

Dva autobusáci našli nový způsob jak si přivydělat, hrozí jim pět let

Semilským kriminalistům se podařilo objasnit neobvyklý případ, jímž se začali zabývat na základě podaného trestního oznámení autobusového dopravce v Semilech. Odhalili dva řidiče autobusu, kteří vymysleli nový způsob, jak se obohatit.

„Dva řidiči autobusové společnosti se rozhodli, že si přivydělají při odbavování cestujících, zejména na meziměstské lince. Na smyšlená jména a rodná čísla si nakoupili a shromáždili prázdné čipové karty, a to minimálně 33, které slouží pro elektronickou úhradu jízdného. Karty poté podvodným způsobem nabili na vysoké finanční částky, celkem v hodnotě přes pět set tisíc korun," objasnila tisková mluvčí Policie ČR Vlasta Suchánková. 

V depu tito řidiči použili volný odbavovací strojek, který připojili do sítě a opakovaně podle mluvčí dobili jednotlivé čipové karty až na částku cca 19.000,- Kč. Aby se nezjistilo dobití těchto karet v systému, což by bylo podmíněno úhradou hotovosti oproti nabitým kartám, použitý strojek rozebrali, zničili a vyhodili do komunálního odpadu ve městě.

„Později začali karty společně používat při odbavování cestujících - tedy fingovaně hradili jízdné - a skutečně utržené peníze od cestujících si nechávali. Oba řidiči se střídali na jednom autobusu a stejné lince a čipové karty si mezi sebou předávali. Podařilo se jim takto odbavit stovky cestujících do té doby, než oba zadrželi kriminalisté Územního odboru Semily, kteří se zabývají odhalováním hospodářských deliktů," doplnila Suchánková. 

Z celkem dobité částky, která činila přes půl miliónu korun, se jim tak podařilo odčerpat „pouze" kolem  sto dvaceti tisíc korun. Kriminalistům se podařilo zajistit i čipové karty.  Jeden z řidičů je měl při zadržení u sebe. „Oba řidiči se k nezákonným praktikám plně doznali a byli obviněni ze spáchání přečinu podvodu podle § 209 odst. 1, 3 trestního zákoníku, spáchaného formou spolupachatelství ve smyslu  §  23 trestního zákoníku. Obvinění muži si tímto způsobem přilepšovali od října roku 2011 až do současnosti. Pokud soud potvrdí jejich vinu, hrozil by jim podle trestního zákoníku až pětiletý trest odnětí svobody," upřesnila tisková mluvčí.

Související články: 

Policisté žádají o pomoc. Ozve se jim účastník nehody?

Dcera kvůli pár korunám škrtila vlastní matku

Další zásahy policie najdete v rubrice KRIMI

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Dotace z městského rozpočtu zatím v Turnově na rok 2021 nevyhlašují

Žádný z odborů Městského úřadu Turnov proto nebude vypisovat prozatím žádnou dotační výzvu pro podávání žádostí, jak tomu vždy na přelomu roku bývalo. „Důvodem jsou restrikce Poslanecké sněmovny, změny v superhrubé mzdě i pokles rozpočtového určení daní kvůli Covid-19," řekl starosta Tomáš Hocke. Problematiku výše rozpočtu a možné vypsání dotací, případně ve sníženém rozsahu, budou řešit turnovští zastupitelé na lednovém zasedání zastupitelstva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Sestřih podzimních zápasů FK Přepeře
Nejhezčí kapesní kalendářík je znovu z Turnova!
Očkovací centra v pěti nemocnicích, hejtman upozornil na méně vakcín
Víkend v Bedřichově byl o poznání klidnější než před týdnem
Podzemní chodba i loupežníci. Skalní hrad v Oldřichově halí tajemno

Nejčtenější články

16.01.: Hasiči po novém sněhu řešili nehody, ve Vítkovicích sjelo auto do řeky
17.01.: Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
17.01.: Obrazem: Zimní Semily v lednu 2021

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT