Dvacet let oslaví Krajská vědecká knihovna skromně. Kvůli covidu

07.03.2021 07:23:30 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Dvacet let oslaví Krajská vědecká knihovna skromně. Kvůli covidu

Dvacet let od doby, kdy uvítala první čtenáře, slaví stavba Krajské vědecké knihovny v Liberci. Stalo se tak 8. března 2001. Za uplynulé dvacetiletí prošla liberecká knihovna řadou proměn, které nyní veřejnosti představí formou výstavy. Kvůli aktuální koronavirové pandemii se oslava uskuteční v komorní podobě.

„Výstavu bychom rádi zahájili 8. března v 17 hodin krátkou vernisáží za přítomnosti zástupců Libereckého kraje a statutárního města Liberce. Současná epidemická situace nám dovolí pouze online přenos ze zahájení a poté virtuální vystavení panelů," dodala ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.

Jádro expozice tvoří deset panelů, které pracovníci knihovny vytvořili už k desátému výročí. Mapují zahájení a průběh stavby, otevření knihovny a její činnost v prvních letech. „Výstavu pravidelně doplňujeme o další panely, k původním deseti tak přibyla témata, jakými jsou například péče o knihovny v regionu, nová média, knihovna bez bariér, zahraniční spolupráce a další," přiblížila Konvalinková.

Budova knihovny nese podtitul Stavba smíření. Architektonickou soutěž na stavbu knihovny vyhrál návrh Radima Kousala z architektonické kanceláře SIAL Liberec. Slavnostní symbolické položení základního kamene Stavby smíření se na místě Němci vypálené židovské synagogy v Liberci uskutečnilo 16. prosince 1997.

„Duchovní matkou knihovny v jejím zcela nadčasovém pojetí je bývalá ředitelka Věra Vohlídalová. Dáma, která měla jasnou vizi, která nebyla v té době rozhodně obvyklá. Šla za ní a dosáhla stavby knihovny, která i dnes vypadá, jako by byla otevřená před pár týdny. Stejně tak drží krok s dobou i knihovníci, kteří v ní pracují," prohlásila Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Slavnostnímu otevření knihovny v březnu 2001 předcházelo tříměsíčním stěhování knihovního fondu, rukama knihovníků prošel zhruba 1 milion knih. Na jejím financování se podílely české i zahraniční instituce - Česká republika, Evropská unie, vláda Spolkové republiky Německo, Česko-německý fond budoucnosti, švýcarský kanton St. Gallen a jiní.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Březen je měsíc čtenářů. Liberecká knihovna vybírá nejlepšího e-čtenáře
Krajská soutěž Kniha roku je v plném proudu, hlasovat lze na webu
Soutěž o knihu roku pokračuje už ve čtvrtém ročníku
Krajská knihovna od 3. prosince znovu otevřela

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Peníze na moderní medicínské centrum si chce kraj půjčit

Liberecký kraj vyhlásil soutěž, která má za cíl vybrat poskytovatele bankovního úvěru v celkové výši 1 300 000 000 korun. Kraj chce úvěrem financovat první etapu stavby Centra urgentní medicíny, která bude nejmodernější částí Krajské nemocnice Liberec. Částku by měl kraj splatit nadvakrát během devíti let. „Banky mohou posílat své nabídky do soutěže elektronicky, a to do 30. listopadu tohoto roku. Na výběru nejvhodnějšího úvěru spolupracujeme s odborníky ze společnosti Deloitte Advisory, kteří celou soutěž organizují i společně hodnotí," uvedl náměstek Zbyněk Miklík za resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Předchozí článek k tématu

Hasiči zasahovali u požáru komínu ve Víchové

Jednotka ze stanice HZS Jilemnice zasahovala v nočních hodinách ve středu 14. dubna u požáru komínového tělesa ve Víchové nad Jizerou. Hasiči rozebrali část stěny a zazděný trám uhasili. Předběžná výše škody byla stanovena na 200 tisíc korun a uchráněné hodnoty jsou odhadnuty na 2 miliony korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zastupitelé Harrachova schválili rozpočet a navýšení nájemného
FOTO: Vzniká nový vstup do Krkonošského muzea ve Vrchlabí
Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách
Česká televize natáčela na Valdštejně dětský pořad Planeta Yó
Covid konečně opravdu ustupuje. Očkování se otevře pro starší 65 let

Nejčtenější články

16.04.: Waldorfská škola v Semilech dala rodičům vybrat, zda děti testovat
16.04.: Na valné hromadě OFS Semily zvolili novým předsedou Petra Junka
17.04.: Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT