Eurokomisařka Věra Jourová besedovala v Turnově

17.10.2019 14:37:29 | Autor: Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Eurokomisařka Věra Jourová besedovala v Turnově

V prostoru turnovské synagogy se v pátek 11. října konala beseda s eurokomisařkou Věrou Jourovou. Tématem byla problematika antisemitismu, xenofobie, rasismu, ale řeč se stočila i na obecná témata týkající se Evropské unie.

Eurokomisařka Věra Jourová přijala pozvání ze strany o. p. s. Baševi a organizace Turnovské památky a cestovní ruch, aby přijela besedovat s veřejností v Jičíně a Turnově. Obě besedy se konaly v pátek 11. října, přičemž v Turnově eurokomisařka zavítala, v rámci besedy, do obnovené židovské synagogy, jejíž rekonstrukce byla financována částečně z norských fondů, prostřednictvím Finančních mechanismů Evropské unie. Právě turnovská synagoga vytvořila vhodnou kulisu ke konání besedy, zaměřené na problematiku antisemitismu, xenofobie a rasismu. Tato témata byla zahrnuta v agendě paní eurokomisařky v minulém období: v portfoliu spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovnosti pohlaví. Paní Jourová byla pozvána zejména pro její úsilí o řešení problému antisemitismu.

Antisemitismus, tj. předpojatost a nesnášenlivost vůči osobám židovského původu, neskončil bohužel posledními výstřely druhé světové války a zničením nacismu. Objevuje se i v současné době a má bohužel mnohem silnější a účinnější zbraň v podobě sociálních sítí a virtuálního prostoru. Paní eurokomisařka v této souvislosti hovořila o tzv. neverbálním nabádání k násilí, které se právě skrze digitální prostor a sociální platformy šíří. Diskuze se nevyhnula ani nedávnému útoku u synagogy v Halle, který jen dokazuje, že v dnešní době virtuální reality je stále více „populární" tzv. vražda v přímém přenosu, kdy pachatel natáčí svůj čin a v témže momentě ho sledují tisíce lidí na internetu. Sama Jourová dodala, že EU se snaží, aby sociální sítě „čistily" svůj prostor od zločinu. S tím souvisí i kontrola obsahu na sociálních sítích. Dalším zajímavým tématem byl Izrael a Palestina. V této souvislosti paní Jourová vyprávěla své vlastní zkušenosti z návštěvy Izraele a setkání s prezidentem Rivlinem či zástupci palestinské strany. Cílem její izraelské cesty byla mj. i podpora tamního vzdělávání.

Závěrečná část besedy byla zaměřena na diskuzi eurokomisařky s přítomnými návštěvníky, kteří zcela zaplnili prostor turnovské synagogy. Paní Jourová ochotně odpovídala i na dotazy týkající se jejího působení v nové Evropské komisi pod vedením historicky první ženy Ursuly von der Leyen. Sama říká, že se na novou spolupráci těší, neboť jí bude poprvé v životě „šéfovat" žena. Jourová bude v nové Evropské komisi dohlížet na transparentnost a dodržování hodnot EU. Její téměř dvouhodinová beseda byla odměněna zaslouženým potleskem téměř pěti desítek přítomných a paní eurokomisařka zápisem do pamětní knihy synagogy symbolicky zakončila svou návštěvu Turnova.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Státní svátek uzavře turnovský sběrný dvůr a kompostárnu

V pondělí 6. července 2020 bude z důvodu státního svátku uzavřen Sběrný dvůr Vesecko a také Kompostárna na Malém Rohozci. Služby tedy můžete využít opět až v úterý 7. července.

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Fotbalisté Přepeř hráli alespoň přáteláky, nyní začne příprava na sezonu
Program semilského muzea o prázdninách
FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
Obrazem: Bozkovská pouť 2020 nabízela bohatý program
Lidové chaloupky z Železnobrodska představuje výstava Petra Luniaczka

Nejčtenější články

05.07.: Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista
06.07.: FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
05.07.: FOTO: Lomničtí fotbalisté si pozvali na oslavu starou gardu Sparty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT