Eurokomisařka Věra Jourová besedovala v Turnově

17.10.2019 14:37:29 | Autor: Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Eurokomisařka Věra Jourová besedovala v Turnově

V prostoru turnovské synagogy se v pátek 11. října konala beseda s eurokomisařkou Věrou Jourovou. Tématem byla problematika antisemitismu, xenofobie, rasismu, ale řeč se stočila i na obecná témata týkající se Evropské unie.

Eurokomisařka Věra Jourová přijala pozvání ze strany o. p. s. Baševi a organizace Turnovské památky a cestovní ruch, aby přijela besedovat s veřejností v Jičíně a Turnově. Obě besedy se konaly v pátek 11. října, přičemž v Turnově eurokomisařka zavítala, v rámci besedy, do obnovené židovské synagogy, jejíž rekonstrukce byla financována částečně z norských fondů, prostřednictvím Finančních mechanismů Evropské unie. Právě turnovská synagoga vytvořila vhodnou kulisu ke konání besedy, zaměřené na problematiku antisemitismu, xenofobie a rasismu. Tato témata byla zahrnuta v agendě paní eurokomisařky v minulém období: v portfoliu spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovnosti pohlaví. Paní Jourová byla pozvána zejména pro její úsilí o řešení problému antisemitismu.

Antisemitismus, tj. předpojatost a nesnášenlivost vůči osobám židovského původu, neskončil bohužel posledními výstřely druhé světové války a zničením nacismu. Objevuje se i v současné době a má bohužel mnohem silnější a účinnější zbraň v podobě sociálních sítí a virtuálního prostoru. Paní eurokomisařka v této souvislosti hovořila o tzv. neverbálním nabádání k násilí, které se právě skrze digitální prostor a sociální platformy šíří. Diskuze se nevyhnula ani nedávnému útoku u synagogy v Halle, který jen dokazuje, že v dnešní době virtuální reality je stále více „populární" tzv. vražda v přímém přenosu, kdy pachatel natáčí svůj čin a v témže momentě ho sledují tisíce lidí na internetu. Sama Jourová dodala, že EU se snaží, aby sociální sítě „čistily" svůj prostor od zločinu. S tím souvisí i kontrola obsahu na sociálních sítích. Dalším zajímavým tématem byl Izrael a Palestina. V této souvislosti paní Jourová vyprávěla své vlastní zkušenosti z návštěvy Izraele a setkání s prezidentem Rivlinem či zástupci palestinské strany. Cílem její izraelské cesty byla mj. i podpora tamního vzdělávání.

Závěrečná část besedy byla zaměřena na diskuzi eurokomisařky s přítomnými návštěvníky, kteří zcela zaplnili prostor turnovské synagogy. Paní Jourová ochotně odpovídala i na dotazy týkající se jejího působení v nové Evropské komisi pod vedením historicky první ženy Ursuly von der Leyen. Sama říká, že se na novou spolupráci těší, neboť jí bude poprvé v životě „šéfovat" žena. Jourová bude v nové Evropské komisi dohlížet na transparentnost a dodržování hodnot EU. Její téměř dvouhodinová beseda byla odměněna zaslouženým potleskem téměř pěti desítek přítomných a paní eurokomisařka zápisem do pamětní knihy synagogy symbolicky zakončila svou návštěvu Turnova.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Do Jizerských hor vracejí geneticky původní dřeviny a zachraňují místní rašeliniště. To jsou hlavní cíle projektu s názvem Obnova evropsky významné lokality Jizerské smrčiny, na kterém spolupracuje Jizersko-ještědský horský spolek a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. V průběhu tří let bude vysázeno 14 100 sazenic smrků ztepilých, jedlí i listnatých dřevin a vybuduje se 60 přehrážek, které zmírní negativní účinky rychlého odtoku vody. Více podrobností na Našem Jablonecku

Oba turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Z posledního rozboru vyhotoveného 11. listopadu 2019 je zřejmé, že pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem vyhovují hygienickým limitům a jsou pitné.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Den otevřených dveří na turnovské Dívčajdě
Lomnická škola má na zámku prezentační výstavu na téma Pohádka
Hasiči řeší únik nebezpečných látek v Hamru na Jezeře
V Turnově se konal druhý ročník akce Čistá řeka Jizera
FOTO: Střelecké závody v semilské hale ozdobila Kateřina Emmons

Nejčtenější články

17.11.: Liberecký kraj chystá silniční projekty na další roky
17.11.: Obrazem: Oslava 30 let svobody ve Vrchlabí
18.11.: Přepeře zakončily podzim těsnou porážkou se Zápy

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT