Exponát měsíce října v turnovském muzeu upoutá krásou ametystů

14.10.2021 11:33:43 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Exponát měsíce října v turnovském muzeu upoutá krásou ametystů

Řadou zajímavých artefaktů ve své bohaté kolekci se může pochlubit Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzejníci pravidelně vybírají exponát měsíce; pro říjen se jím staly dvě unikátní ametystové geody, jedna z oblasti Podkrkonoší a druhá z Brazílie. Geoda je označení dutiny v hornině, která je obvykle po vnitřním obvodu vyplněna menšími či většími krystaly minerálů, směřujícími dovnitř dutiny.

„Muzeum Českého ráje je vyhlášené mimo jiné skvělými geologickými a mineralogickými sbírkami. Je v nich řada unikátů, za kterými jezdí znalci i amatérští milovníci kamenů z celé republiky," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Menší ametystová geoda byla nalezena na Kumburku a pochází ze sbírky Jiřího Šolce. Na první pohled zaujme sytě fialovou barvou, která převládá na špičce krystalů, zatímco spodní části krystalů jsou světlejší. Je to jen část geody, jejíž původní rozměr mohl být i několik desítek centimetrů. Ty největší nalezené v Podkrkonoší dosahovaly velikosti i přes půl metru a krystaly uvnitř měřily mnohdy až 5 centimetrů.

Unikátní ametystové geody v Muzeu Českého ráje v Turnově<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje O té největší pochází záznam z roku 1935. Byla nalezena nedaleko takzvaného Vzdychánku nad Prackovem a měřila 80 x 60 x 27 centimetrů. „Při zkoumání na místě nálezu byla rozbita na tři kusy. Ve všech třech částech byly dutiny o rozměrech 15-20 centimetrů s velkými sytě fialovými krystaly. Kde se dnes její části nachází, není známo," popsal kurátor geologické a mineralogické sbírky Muzea Českého ráje Jan Bubal.

Druhá ametystová geoda o rozměrech 50x 40x 15 centimetrů a váze zhruba 80 kilogramů pochází z Brazílie a je ve skutečnosti jen nepatrnou částí unikátního celku o velikosti 10x 5x 3 metry, která vážila 7 tun. Tvoří ji sytě fialové krystaly ametystu.

Obě uvedené geody jsou v muzeu k vidění v expozici Geologie a mineralogie. „V porovnání s obrovskými ametystovými geodami z Brazílie se zdají ametystové geody z Podkrkonoší nevýznamné, ale patří k nejkrásnějším a nejlepším v celé Evropě," dodal Bubal.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Petr Beitl rezignoval na svoji funkci krajského zastupitele

Petr Beitl na úterním zasedání krajského zastupitelstva podal rezignaci na mandát zastupitele Libereckého kraje a předsedy výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Důvodem je jeho zvolení do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v letošních volbách. Podle svých slov je připraven se jako poslanec dál podílet na projektech Libereckého kraje. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by jeho náhradník měl složit slib na příštím zasedání. Výsledky parlamentních voleb

Materiály do rady kraje a zastupitelstva od listopadu už pouze elektronicky

Stohy papíru a doslova stovky podpisů. To ještě donedávna bylo nutné pro odsouhlasení materiálů pro jednání krajské rady a zastupitelstva. Od poloviny letošního listopadu se to změní - Liberecký kraj zavádí schvalování dokumentů elektronicky. „Krajský úřad Libereckého kraje se snaží využívat možností moderních technologií dlouhodobě a průběžně. V současné době máme snahu fungování úřadu zlepšit a zejména snížit množství fyzického papíru, který používáme. Budeme postupně přecházet na plně elektronickou verzi oběhu dokladů, elektronizace smluv a celé řady dalších dokladů a papírů, které v úřadě dnes a denně vznikají a obíhají. Od listopadu letošního roku tedy již budeme například schvalovat materiály předkládané do rady kraje a zastupitelstva pouze elektronicky," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Turnově rozdělovali dotace z druhé výzvy kulturního fondu
Vzácnou Měsíčnici hledejte na přírodní památce Líska
Hasiči-lezci plnili v Semilech a okolí náročné úkoly
Programy na Krkonošské železnici zvedly zájem o Pojizerský Pacifik
Dalmach byl proti Chotěboři blízko první výhře, nakonec má jen bod

Nejčtenější články

24.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. podzimního kola
24.10.: Turnovští basketbalisté se v nové sezoně vezou na vítězné vlně
24.10.: Na 27. ročníku Jilemnického krosu byl nejrychlejší Ondřej Pilař

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT