Expozice horolezectví získala cenu Gloria musaealis za počin roku

12.10.2020 07:30:19 | Autor: Marcela Beranová | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Expozice horolezectví získala cenu Gloria musaealis za počin roku

Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze se v úterý 6. října uskutečnilo vyhlášení výsledků XVIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, kterou od roku 2002 vyhlašuje Asociace muzeí a galerií České republiky společně s Ministerstvem kultury ČR. Muzeum Českého ráje v Turnově se účastnilo s expozicí Horolezectví - Z Českého ráje na vrcholy světa.

Cílem soutěže je upozornit veřejnost na přínos muzeí ke zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně a na špičkové výkony institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví. Soutěží se ve třech hlavních kategoriích - Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Muzeum Českého ráje v Turnově se se svou novou stálou expozicí Horolezectví - Z Českého ráje na vrcholy světa zúčastnilo v kategorii Muzejní počin roku, ve které se mu podařilo získat nejvyšší ocenění v dané kategorii, jímž je Cena Gloria musaealis.

Ocenění si na podiu ve Smetanově síni Obecního domu v Praze převzali z rukou ministra kultury Lubomíra Zaorálka a radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovní ruch Hany Třeštíkové ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová a spoluautor expozice David Marek.

„Ocenění Gloria musaealis je pro nás velmi významným oceněním, které je výsledkem hodnocení odborné komise složené z kurátorů a odborníků z významných paměťových institucí z celé České republiky. Gloria musaealis je velkou odměnou za náročnou mnohaletou práci muzejníků na expozici horolezectví, která je svým tématem i rozsahem v České republice opravdu jedinečná. Velmi si této ceny vážíme a věříme, že expozice bude pro své návštěvníky stále atraktivním cílem," dodala Vladimíra Jakouběová, ředitelka muzea a autorka ideového záměru oceněné expozice.

Ocenění Gloria musaealis pro expozici Horolezectví turnovského muzea<br />Autor: Archiv Muzeum Českého ráje Turnov„Paní ředitelka Jakouběová a kolegové z Muzea Českého ráje museli kromě stavby expozice zvládnout i běžný provoz muzea a svou práci. Vím, kolik tomu dali úsilí, a že to nebylo snadné. Chci jim touto cestou poděkovat. Tak významné ocenění si zaslouží především oni. Děkuji také architektům a expozici, která je pojetím i tématem v naší zemí unikátní, přeji mnoho návštěvníků," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Do nejužšího finále soutěže se spolu s turnovským muzeem dostaly další tři projekty: Městské muzeum a galerie Hořice za projekt Rekonstrukce muzea a nová expozice Od kamene k soše; Národní zemědělské muzeum za projekt Modernizace areálu ve Valticích a nové expozice a Muzeum města Brna za projekt Baron Trenck: Nová tvář legendy.

Podobně jako v předchozích letech se ceremoniál nesl v duchu divácky atraktivní koncepce zahrnující ideu prezentovat pokaždé jiný typ muzejní instituce či události. Na scéně bylo tentokrát připomenuto 30. výročí vzniku AMG jako největšího profesního svazu muzejních organizací a osob činných v oboru muzejnictví, který působí v České republice od roku 1990.
Do XVIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis přihlášeno celkem 87 soutěžních projektů.

Odborná komise soutěže: Ing. Milena Burdychová; PhDr. Eliška Fučíková, CSc.; Mgr. Pavel Holman (Technické muzeum v Brně); PhDr. Magda Němcová (Ministerstvo kultury); PhDr. Jana Součková, DrSc.; doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc. (Národní galerie v Praze); PhDr. Radim Vondráček (Uměleckoprůmyslové museum v Praze, předseda poroty).

Kompletní výsledky Gloria musaealis:

Kategorie Muzejní výstava roku 2019

• I. místo - Cena Gloria musaealis - Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích za „Nové expozice muzea"
• II. místo - Muzeum hlavního města Prahy za výstavu „Chudá Praha: Lidé - Místa - Instituce (1781-1948) / EPOS 257: Dýmová hora"
• III. místo - Technické muzeum v Brně za výstavu „V těžkých dobách: Boje o hranice (1918-1919)"
• Zvláštní ocenění - Muzeum dr. Aleše Hrdličky za „Antropologickou expozici"
• Zvláštní ocenění na doporučení čestného výboru soutěže - Národní galerie v Praze za stálou expozici „1796-1918: Umění dlouhého století"

Kategorie Muzejní publikace roku 2019

• I. místo - Cena Gloria musaealis - Muzeum umění Olomouc za dvoudílnou publikaci „Karel z Lichtensteinu-Castelcorna (1624-1695)"
• II. místo - Národní technické muzeum za publikaci „Fenomén Ringhoffer: Rodina, podnikání, politika"
• III. místo - Muzeum města Brna, příspěvková organizace, za publikaci „Vize modernosti: Rudolf Sandalo 1899-1980"
• Zvláštní ocenění - Městské muzeum Skuteč za publikaci „Vojáci Skutečska 1914-1920"

Kategorie Muzejní počin roku 2019

• I. místo - Cena Gloria musaealis - Muzeum Českého ráje v Turnově, příspěvková organizace, za projekt „Horolezectví: Z Českého ráje na vrcholy světa"
• II. místo - Městské muzeum a galerie Hořice za projekt „Rekonstrukce muzea a nová expozice Od kamene k soše"
• III. místo - Národní zemědělské muzeum, s. p. o., za projekt „Modernizace areálu ve Valticích a nové expozice"
• Zvláštní ocenění - Muzeum města Brna, příspěvková organizace, za projekt „Baron Trenck: Nová tvář legendy"
Cena Českého výboru ICOM
• Uměleckoprůmyslové museum v Praze za výstavu „Šílený hedvábník: Zika a Lída Ascher / Textil a móda"

Cenu Českého výboru ICOM získal v XVIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis projekt přihlášený do kategorie Muzejní výstava roku 2019. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Třetí ročník Dne architektury v Turnově se vydařil
Dny architektury v kraji představí Baťu, horolezce i železniční depo
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Výsledkem přeshraniční spolupráce je horolezecká výstava ze Saska
Úpravy muzea v Turnově přinesou víc minerálů i fotogalerii Heckela
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Adventní okénka s betlémy v Kittelově domě v Krásné

Společensko-kulturní prostor Kittelova muzea nabízí v rámci současných proti pandemických opatření od neděle 29. listopadu 2020 výstavu v oknech. Připravena jsou nasvícená výstavní adventní okénka, ve kterých mohou lidé v přízemí Kittelova domu spatřit patnáct betlémů ze sbírky pana Ivana Tišnovského z Vysokého nad Jizerou. Více podrobností

Mikulášská nadílka v turnovské Ponorce

Vzhledem k aktuálnímu vývoji situace se letošní rodinné setkání s Mikulášem, andělem a čertem v pátek 4. prosince v turnovské Žluté ponorce uskuteční! Setkání bude tentokrát probíhat venku, po rodinách za omezeného počtu osob a bez doprovodného společného programu. Pro účast je nutné si domluvit a rezervovat termín viz kontakty. Setkání s M.A.Č. probíhají klidně - individuálně (po rodinách, skupinkách). Přihlášky: 722 642 287, 481 311 364, info@ponorkaturnov.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
VIDEO: Začátek adventního času 2020 v Turnově
FOTO: Vánoční strom v Semilech se rozzářil i bez slavnosti
Semilská lávka k poště má být dokončena 30. listopadu
Vláda od 3. prosince uvolní opatření. Znovu se otevřou obchody i služby

Nejčtenější články

27.11.: Zasněžené Benecko objektivem Zdeňka Horáka
29.11.: FOTO: Vánoční strom v Semilech se rozzářil i bez slavnosti
27.11.: Jízdou v protisměru u Turnova ohrozil 13 aut, nyní mu hrozí vězení

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT