Expozice paseckého Památníku zapadlých vlastenců prošla inovací

10.03.2015 17:19:17 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: KULTURA | Obce: Paseky nad Jizerou

Expozice paseckého Památníku zapadlých vlastenců prošla inovací

Ve středu 11. března v 11 hodin se veřejnosti oficiálně otevřou inovované expozice paseckého Památníku zapadlých vlastenců. Úpravy se uskutečnily díky projektu K zapadlým vlastencům jako domů, podpořeného Libereckým krajem z programu Podpora ekologické výchovy a osvěty a Správou KRNAP. Jeho realizace probíhala od listopadu 2013 do října 2014.

Ve výstavních síních došlo úpravami hned k několika změnám. Vedle rozšíření některých témat a inovace krkonošské houslařské školy vznikla i miniexpozice zaměřující se na pasecké zajímavosti.

Největší změny doznala expozice krkonošské houslařské školy. Obsah nynější expozice se zaměřuje jen na hlavní příslušníky školy, ovšem podrobněji a více do hloubky. Podrobnější informace o dalších mistrech houslařích návštěvníci naleznou v knize Krkonošská houslařská škola, kterou si mohou volně prolistovat v koutku s posezením. Novou praktickou součástí je expozice Jak se rodí housle, která prezentuje za pomoci trojrozměrných předmětů, textů a fotografií postup stavby nástroje od hrubého klínu po hotové dílo.

Nová expozice v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou<br />Autor: Archív Správy KRNAP Na schodišti Památníku byly po dlouhou dobu vystavovány černobílé fotografie ze života paseckých obyvatel učitele Aloise Buluška ze 70. let 20. stol., ty nyní nahradila nová miniexpozice nazvaná Z cesty Buďárky za paseckými zajímavostmi. Zaměřuje se na jednu z nejstarších cest v Pasekách vůbec, jež v dávných dobách sloužila jako hlavní spojnice mezi Krkonošemi a Jizerskými horami.

Chodívali po ní na Tanvaldsko a Jablonecko krkonošští budaři se svými výrobky - sýry, mlékem, máslem, tvarohem a vyhlášenými syrečky s přísadami různých bylin. Schodiště tu pomyslně představuje právě onu cestu, přičemž obrazy na přilehlých stěnách upozorňují na různá zajímavá zastavení nalevo a napravo od cesty tak, jak se po ní stoupá vzhůru od makovského mostu až po rejdický katastr. Podesta uprostřed schodiště je pak věnována hlavně budařům, a to včetně ukázek jejich vybavení pro sýrařskou výrobu.

Nové prvky obsahuje i expozice, věnovaná „zapadlému vlastenci" Věnceslavu Metelkovi a jím inspirovanému Karlu Václavu Raisovi. Metelkovi jsme věnovali další listovací knihu. Rozšířili jsme rovněž část věnovanou podobě horské vesnické školy (jako byla ta pasecká) v 19. století.

Autorkami inovací v expozicích Památníku zapadlých vlastenců jsou Andrea Bariaková a Jana Sojková. Z drobného projektu nebylo možné realizovat všechny nápady v expozici, takže se snad můžeme těšit na další novinky v Pasekách nad Jizerou i v příštích letech. Tak nezapomeňte zajít k zapadlým vlastencům - jako domů!

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka v horní části Nádražní ulice v Turnově

Firma STRABAG a. s. žádá občany horní části Nádražní ulice a Ohrazenic o spolupráci při pokládce asfaltových vrstev vozovky. Od 17. do 18. srpna 2020 v čase od 6 do 20 hodin se bude pracovat na vozovce a nebude umožněn vjezd ani výjezd. Turnovská radnice proto žádá občany o přeparkování vozidel mimo dotčený úsek ulice Nádražní. Jedná se o úsek od Pyrámu směrem k Turnovu.

Hledání vánočního stromu pro Prahu pokračuje

Největší Vánoční trhy v České republice 2020 začnou za čtyři měsíce - hledání vánočního stromu pro Staroměstské náměstí v Praze je proto v plném proudu. Organizátor trhů, společnost Taiko vyhlásilo už podesáté soutěž Hledá se strom, zájemci mohou zasílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro největší trhy v centru české metropole do 15. září 2020. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu. Podrobnosti a kritéria v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Díky penězům státu a EU se opraví silnice v Jablonném i Sklenařicích
Štěpánův jarmark oživí 128. výročí rozhledny Štěpánka
Soustředění nejmenších florbalistů SCC Semily probíhalo v Osečné
Situace s Covidem je v kraji pod kontrolou, aktuálně 123 nakažených
Z infocentra na kopce

Nejčtenější články

12.08.: FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
11.08.: Vyjížďka na kolech nedopadla dobře. Seniorka skončila v nemocnici
11.08.: FOTO: Nová Bítouchovská lávka už je na místě, ještě ale není přístupná

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT