Fakta k semilskému referendu o GTE

15.03.2013 19:29:39 | Autor: Jakub Kuršel a Barbora Hrabalová | Rubrika: NÁZORY | Obce: Semily

Fakta k semilskému referendu o GTE

Došlo do redakce: Referendum o vybudování geotermální elektrárny v Semilech proběhne 22. března. Je třeba ještě jednou zdůraznit, o čem vlastně budou obyvatelé hlasovat.

Plánované referendum NENÍ o tom, jestli bude elektrárna v Semilech postavena. NENÍ o výběru investora. NENÍ o preferencích geotermální energie. JE pouze o tom, zda výstavba GTE bude na městských pozemcích s podporou města a příspěvkem do nadačního fondu nebo ne.

Projekty výstavby GTE existují dva. Oba přitom vycházejí z územně energetické koncepce zpracované před šesti lety a vznikaly nezávisle na sobě. Liší se však v osobě nositele projektu a představě o budoucí realizaci. První z nich připravuje město a předpokládá, že projekt předá za úhradu nákladů budoucímu investorovi a dále se na něm nebude finančně podílet.

V druhém projektu je nositelem společnost Entergeo bez napojení na město. Investor je schopen výstavbu realizovat sám, pokud splní všechny zákonem dané požadavky. Nepožaduje žádné veřejné peníze ani dotace. Projekt hodlá financovat prodejem dluhopisů. Jen v loňském roce 2012 umístilo Entergeo na finančním trhu dluhopisy v hodnotě řádu desítek miliónů EUR.

Město má pro výstavbu GTE k dispozici pozemek o rozloze 4 tisíc metrů čtverečných s rezervovaným příkonem pro připojení k elektrické síti 7 MW. Zatím nepodalo žádost o zahájení územního řízení na stavebním úřadě v Semilech ani žádost o stanovení chráněného území vrtu na ministerstvu životního prostředí a na báňském úřadě v Liberci

Entergeo má k dispozici pozemek třikrát větší (tedy 12 tisíc metrů čtverečných) uvedený v územním plánu jako technická infrastruktura, což zahrnuje mimo jiné GTE. Rezervovaný příkon pro připojení k veřejné elektrické síti činí 9 MW. Entergeo již podalo žádost o zahájení územního řízení na stavebním úřadě v Semilech. Úřad stanovil své podmínky a přerušil řízení do jejich splnění. Entergeo podalo také žádost o stanovení chráněného území vrtu na ministerstvu životního prostředí a na báňském úřadě. Bylo zahájeno příslušné řízení, které je nyní zastaveno do získání územního rozhodnutí.

Na podobném projektu výstavby GTE pracuje Entergeo i v městě Tanvald. V Tanvaldu již proběhlo nejen zjišťovací řízení, ale už je i zadána podrobná dokumentace ke studii o vlivu na životní prostředí.

Ačkoliv je projekt Entergeo v pokročilejším stadiu, investor preferuje realizovat svůj plán v souladu s veřejným míněním obyvatel Semil. Právě proto se zasazuje spíše o projekt ve spolupráci s městem.

Článek je zveřejněn v rubrice Došlo do redakce, která je určena pro články a názory čtenářů, a nevyjadřuje názor redakce portálu Naše Pojizeří.  

Čtenářská rubrika Došlo do redakce:

Levná energie, bazén, oživení Kolory - nejen to může přinést GTE do Semil

Co bylo již dříve zveřejněno o geotermální elektrárně v Semilech:

Historicky první semilské referendum proběhne 22. března

Občané Semil rozhodnou o geotermální elektrárně v referendu

V Semilech se přiblížili k realizaci unikátní geotermální elektrárny + shrnutí projektu

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Noc v jabloneckém muzeu přináší bohatý program

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne oblíbená Muzejní noc! Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště a další doprovodný program. Podrobná pozvánka

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Hořela elektroprodejna v Semilech
Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
16.05.: Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
15.05.: Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT