Festival Fokus Fest se koná už pošesté v Semilech

26.09.2019 15:24:49 | Autor: ff | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Festival Fokus Fest se koná už pošesté v Semilech

Nabarvené ptáče s Václavem Marhoulem, Národní třída s Jaroslavem Rudišem, další české premiéry s účastí filmových tvůrců, retrospektiva Aki Kaurismäkiho, koncert Lenky Dusilové, klasické filmy na klasickém páse 35mm, současné úspěšné dokumenty či pásmo FAMU a AVU filmů. To vše přinese letošní program filmového festivalu Fokus Fest v Semilech.

Festival se odehraje v Kině Jitřenka a Kulturním centru Golf od čtvrtka 26. do neděle 29. září a návštěvníci se stejně jako v předešlých ročnících mohou těšit na několik filmových sekcí doplněných o hudební program a filmové úvody.

Letos pořadatelé pro diváky opět přichystali úspěšnou sekci českých premiér s účastí filmových tvůrců, uvedou v ní velkolepě očekávaný film Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, který byl přijat do hlavní soutěže festivalu v Benátkách. Projekce se uskuteční za doprovodu delegace tvůrců, se kterými budou moci diváci po filmu debatovat. Stejně tak za doprovodu filmařů uvedou nový film Národní třída, který byl natočen režisérem Štěpánem Altrichterem podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše. Uvedou také další nové české filmy s delegacemi, například komedii Jana Haluzy První akční hrdina či historické drama Milana Cyroně a Tomáše Uhera Pláč svatého Šebestiána.

Tradiční sekcí festivalu je také retrospektiva jednoho z významných filmových režisérů, kterým letos bude Aki Kaurismäki. Uvedou sedm Kaurismäkiho snímků, které na velkém plátně připomenou svérázný styl kultovního filmaře, pověstného výrazným smyslem pro humor, lakonickými dialogy a osamělými hrdiny zahalenými do oblaků cigaretového dýmu.

Další z již tradičních sekcí našeho festivalu budou klasické filmy na klasickém páse 35mm, ze kterých uvedou například provokativní rozdivočelou postmoderní féerii V žáru královské lásky - film o lásce až za hrob mezi dekadentním knížetem a dcerou degradovaného důstojníka, který legendární Jan Němec natočil po návratu z exilu. V době vzniku film zaskočil kdekoho a dodnes provokuje svou drzou hravostí a na tuzemské poměry tak ojedinělou neuchopitelností. Z 35mm pásu promítneme také českou klasiku Návrat idiota s účastí režiséra filmu Saši Gedeona a následně zlomový film a křižácké drama Ingmara Bergmana - Sedmou pečeť.

Čtvrtou filmovou sekcí budou současné úspěšné dokumenty, kde se můžete těšit na intenzivní dokument švýcarského producenta a režiséra Christiana Freie Genesis 2.0, který přináší různorodé pohledy na roli člověka - Stvořitele - v nové technologické revoluci, na proměny vodními těžebními čerpadly zdevastované krajiny, místní tradice a sibiřské lovce, těžaře pracně dolované a za vysoké částky směňované obchodní „etické" komodity.

Dále uvedou dokument Poslední autoportrét slovenského režiséra Marka Kuboše, který už 13 let nenatočil žádný film. Jeho prvním snímkem vůbec - cvičením na filmové škole - byl autoportrét. Kruh se uzavírá, zdroj kreativity zdánlivě vyschl. V posledním autoportrétu už je třeba jen po sobě uklidit, zrekapitulovat úspěchy i neúspěchy a rozloučit se se svými protagonisty. Introspektivní metadokument není ani tak studií tvůrčí krize, jako autoterapeutickým prostředkem i pokusem o podání komplexního profilu dokumentaristy v době nestabilních jistot.

Z dalších snímků mimo filmové sekce uvedou křehký příběh Emira Kusturicy Vzpomínáš na Dolly Bell, za který režisér získal Zlatého lva v Benátkách, a také pásmo filmů z produkce Dog Died Here, za kterými stojí studentky FAMU+FAVU+AVU Johana Novotná a Laura Trenčanská.

V rámci Fokus Festu v Semilech vystoupí Lenka Dusilová

Jako každý rok nebude chybět ani hudební program, v pátek v Kulturním centru Golf vystoupí ikona odvážného, novátorského popu Lenka Dusilová a v sobotu v Café Jitro zahraje kapela Čáry života - projekt melancholického písničkáře Jana Boroše, který za svou debutovou desku Stínítko získal cenu české hudební kritiky Apollo. Čáry života ve svých písních vystihují náladu generace, která má zdánlivě neomezené možnosti, ve skutečnosti je ale uzavřená v šedivém světě nestálých zaměstnání, krátkodobých pronájmů a náhodných vztahů. Přijďte si poslechnout kapelu, která dokáže inspirovat, vytrhnout z letargie a vzbudí ve vás spoustu emocí.

Kompletní filmový program:

25. 9. (st) 19.00 Druhá strana naděje Fin
26. 9. (čt) 16.30 Bohémský život Fin
                19.00 Národní třída ČR
27. 9. (pá) 16.00 Zločin a trest Fin
                 18.00 Budiž světlo SK
                 20.00 Děvče ze sirkárny Fin
                 21.30 Vzpomínáš na Dolly Bell
28. 9. (so) 9.30 Smlouva s vrahem Fin
                11.00 V žáru královské lásky ČSR
                13.00 Leningradští kovbojové dobývají Ameriku
                14.30 Pláč svatého Šebestiána ČR
                17.00 Posledný autoportrét SK
                18.30 Amerika ČR
                20.30 FAMU Filmy ČR
29. 9. (ne) 9.00 Stíny v ráji Fin
                10.30 Genesis 2.0 Rus
                13.00 Stehy EU
                15.00 Nabarvené ptáče ČR
                18.30 Klér Pl
                21.00 Sedmá pečeť Sw

Související články:

Zářijová nabídka Kina Jitřenka v Semilech

V rámci Fokus Festu v Semilech vystoupí Lenka Dusilová

2018: Fokus Fest se koná už popáté v Semilech

Fokus Fest 2017 přiváží do Semil filmaře i zpěvačku Janu Kratochvílovou

2016: Festival Fokus Fest udělá ze Semil na přelomu září a října filmové město

2016: Fokus Fest je za dveřmi: Nalaďte se předfestivalovým programem

Ohlédnutí za Fokus festem 2015 

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Petr Beitl rezignoval na svoji funkci krajského zastupitele

Petr Beitl na úterním zasedání krajského zastupitelstva podal rezignaci na mandát zastupitele Libereckého kraje a předsedy výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Důvodem je jeho zvolení do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v letošních volbách. Podle svých slov je připraven se jako poslanec dál podílet na projektech Libereckého kraje. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by jeho náhradník měl složit slib na příštím zasedání. Výsledky parlamentních voleb

Materiály do rady kraje a zastupitelstva od listopadu už pouze elektronicky

Stohy papíru a doslova stovky podpisů. To ještě donedávna bylo nutné pro odsouhlasení materiálů pro jednání krajské rady a zastupitelstva. Od poloviny letošního listopadu se to změní - Liberecký kraj zavádí schvalování dokumentů elektronicky. „Krajský úřad Libereckého kraje se snaží využívat možností moderních technologií dlouhodobě a průběžně. V současné době máme snahu fungování úřadu zlepšit a zejména snížit množství fyzického papíru, který používáme. Budeme postupně přecházet na plně elektronickou verzi oběhu dokladů, elektronizace smluv a celé řady dalších dokladů a papírů, které v úřadě dnes a denně vznikají a obíhají. Od listopadu letošního roku tedy již budeme například schvalovat materiály předkládané do rady kraje a zastupitelstva pouze elektronicky," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Programy na Krkonošské železnici zvedly zájem o Pojizerský Pacifik
Dalmach byl proti Chotěboři blízko první výhře, nakonec má jen bod
MMN zahájila provoz nové magnetické rezonance
Krajský přebor: Rovensko veze nečekaně výhru z Višňové
Liberecký kraj se stal akcionářem jilemnické a semilské nemocnice

Nejčtenější články

24.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. podzimního kola
24.10.: Turnovští basketbalisté se v nové sezoně vezou na vítězné vlně
24.10.: Na 27. ročníku Jilemnického krosu byl nejrychlejší Ondřej Pilař

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT