Festival Fokus Fest se koná už pošesté v Semilech

26.09.2019 15:24:49 | Autor: ff | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Festival Fokus Fest se koná už pošesté v Semilech

Nabarvené ptáče s Václavem Marhoulem, Národní třída s Jaroslavem Rudišem, další české premiéry s účastí filmových tvůrců, retrospektiva Aki Kaurismäkiho, koncert Lenky Dusilové, klasické filmy na klasickém páse 35mm, současné úspěšné dokumenty či pásmo FAMU a AVU filmů. To vše přinese letošní program filmového festivalu Fokus Fest v Semilech.

Festival se odehraje v Kině Jitřenka a Kulturním centru Golf od čtvrtka 26. do neděle 29. září a návštěvníci se stejně jako v předešlých ročnících mohou těšit na několik filmových sekcí doplněných o hudební program a filmové úvody.

Letos pořadatelé pro diváky opět přichystali úspěšnou sekci českých premiér s účastí filmových tvůrců, uvedou v ní velkolepě očekávaný film Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, který byl přijat do hlavní soutěže festivalu v Benátkách. Projekce se uskuteční za doprovodu delegace tvůrců, se kterými budou moci diváci po filmu debatovat. Stejně tak za doprovodu filmařů uvedou nový film Národní třída, který byl natočen režisérem Štěpánem Altrichterem podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše. Uvedou také další nové české filmy s delegacemi, například komedii Jana Haluzy První akční hrdina či historické drama Milana Cyroně a Tomáše Uhera Pláč svatého Šebestiána.

Tradiční sekcí festivalu je také retrospektiva jednoho z významných filmových režisérů, kterým letos bude Aki Kaurismäki. Uvedou sedm Kaurismäkiho snímků, které na velkém plátně připomenou svérázný styl kultovního filmaře, pověstného výrazným smyslem pro humor, lakonickými dialogy a osamělými hrdiny zahalenými do oblaků cigaretového dýmu.

Další z již tradičních sekcí našeho festivalu budou klasické filmy na klasickém páse 35mm, ze kterých uvedou například provokativní rozdivočelou postmoderní féerii V žáru královské lásky - film o lásce až za hrob mezi dekadentním knížetem a dcerou degradovaného důstojníka, který legendární Jan Němec natočil po návratu z exilu. V době vzniku film zaskočil kdekoho a dodnes provokuje svou drzou hravostí a na tuzemské poměry tak ojedinělou neuchopitelností. Z 35mm pásu promítneme také českou klasiku Návrat idiota s účastí režiséra filmu Saši Gedeona a následně zlomový film a křižácké drama Ingmara Bergmana - Sedmou pečeť.

Čtvrtou filmovou sekcí budou současné úspěšné dokumenty, kde se můžete těšit na intenzivní dokument švýcarského producenta a režiséra Christiana Freie Genesis 2.0, který přináší různorodé pohledy na roli člověka - Stvořitele - v nové technologické revoluci, na proměny vodními těžebními čerpadly zdevastované krajiny, místní tradice a sibiřské lovce, těžaře pracně dolované a za vysoké částky směňované obchodní „etické" komodity.

Dále uvedou dokument Poslední autoportrét slovenského režiséra Marka Kuboše, který už 13 let nenatočil žádný film. Jeho prvním snímkem vůbec - cvičením na filmové škole - byl autoportrét. Kruh se uzavírá, zdroj kreativity zdánlivě vyschl. V posledním autoportrétu už je třeba jen po sobě uklidit, zrekapitulovat úspěchy i neúspěchy a rozloučit se se svými protagonisty. Introspektivní metadokument není ani tak studií tvůrčí krize, jako autoterapeutickým prostředkem i pokusem o podání komplexního profilu dokumentaristy v době nestabilních jistot.

Z dalších snímků mimo filmové sekce uvedou křehký příběh Emira Kusturicy Vzpomínáš na Dolly Bell, za který režisér získal Zlatého lva v Benátkách, a také pásmo filmů z produkce Dog Died Here, za kterými stojí studentky FAMU+FAVU+AVU Johana Novotná a Laura Trenčanská.

V rámci Fokus Festu v Semilech vystoupí Lenka Dusilová

Jako každý rok nebude chybět ani hudební program, v pátek v Kulturním centru Golf vystoupí ikona odvážného, novátorského popu Lenka Dusilová a v sobotu v Café Jitro zahraje kapela Čáry života - projekt melancholického písničkáře Jana Boroše, který za svou debutovou desku Stínítko získal cenu české hudební kritiky Apollo. Čáry života ve svých písních vystihují náladu generace, která má zdánlivě neomezené možnosti, ve skutečnosti je ale uzavřená v šedivém světě nestálých zaměstnání, krátkodobých pronájmů a náhodných vztahů. Přijďte si poslechnout kapelu, která dokáže inspirovat, vytrhnout z letargie a vzbudí ve vás spoustu emocí.

Kompletní filmový program:

25. 9. (st) 19.00 Druhá strana naděje Fin
26. 9. (čt) 16.30 Bohémský život Fin
                19.00 Národní třída ČR
27. 9. (pá) 16.00 Zločin a trest Fin
                 18.00 Budiž světlo SK
                 20.00 Děvče ze sirkárny Fin
                 21.30 Vzpomínáš na Dolly Bell
28. 9. (so) 9.30 Smlouva s vrahem Fin
                11.00 V žáru královské lásky ČSR
                13.00 Leningradští kovbojové dobývají Ameriku
                14.30 Pláč svatého Šebestiána ČR
                17.00 Posledný autoportrét SK
                18.30 Amerika ČR
                20.30 FAMU Filmy ČR
29. 9. (ne) 9.00 Stíny v ráji Fin
                10.30 Genesis 2.0 Rus
                13.00 Stehy EU
                15.00 Nabarvené ptáče ČR
                18.30 Klér Pl
                21.00 Sedmá pečeť Sw

Související články:

Zářijová nabídka Kina Jitřenka v Semilech

V rámci Fokus Festu v Semilech vystoupí Lenka Dusilová

2018: Fokus Fest se koná už popáté v Semilech

Fokus Fest 2017 přiváží do Semil filmaře i zpěvačku Janu Kratochvílovou

2016: Festival Fokus Fest udělá ze Semil na přelomu září a října filmové město

2016: Fokus Fest je za dveřmi: Nalaďte se předfestivalovým programem

Ohlédnutí za Fokus festem 2015 

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru Covid-19.

Základní informace

Desátý ročník fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky byl vyhlášen

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila jubilejní desátý ročník fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky. Každý může přihlásit maximálně čtyři snímky z Jizerských hor, a to až do uzávěrky, která je 5. června 2020. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Turnově dostali 550 roušek, senioři si mohou nové vyzvednout
Ředitelé krajských organizací vyzývají k pomoci kultuře
Střední školy v kraji vyučují na dálku online i v klasické papírové podobě
Hasiči zasahují při požáru lesa v Horské Kamenici u Železného Brodu
Krajská vědecká knihovna v Liberci je k dispozici online

Nejčtenější články

04.04.: Počet nakažených koronavirem v kraji stoupl na 140, tři lidé se uzdravili
06.04.: Hasiči zasahují při požáru lesa v Horské Kamenici u Železného Brodu
05.04.: Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji 147 osob, přibylo sedm

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT