Fokus Fest i letos přilákal diváky na festivalové pecky

25.10.2015 16:46:15 | Autor: Martin Kos a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Fokus Fest i letos přilákal diváky na festivalové pecky

V Semilech od 9. do 11. října úspěšně proběhl druhý ročník regionální filmové přehlídky Fokus Fest, kterou hostily kromě kina Jitřenka také Gymnázium Ivana Olbrachta, KC Golf a Městská knihovna. Pořadatele může těšit, že rozšířený filmový program přilákal víc návštěvníků než v loňském roce a všechny avizované součásti programu se bez výraznějších problémů uskutečnily.

Pátečnímu programu vévodila projekce Příchozího z temnot, perly české filmové tvorby v němém období, s Anny Ondrákovou nebo Karlem Lamačem za fantastického živého doprovodu hudebního tria Neuvěřitelno. Kromě živého doprovodu nabídla další přidanou hodnotu přednášky Jeanne Pommeau, odbornice na restaurování filmů z Národního filmového archivu, která se podílela právě na restaurování Kolárova snímku z roku 1921 a předala posluchačům řadu zajímavých poznatků o jedinečném procesu se starými filmy. Podobně jako Příchozí z temnot však dokázal naplnit Jitřenku kultovní horor Osvícení režiséra Stanleyho Kubricka, na jehož tvorbu byla zaměřena nově přidaná sekce POV (point-of-view).

Festival Fokus Fest 2015<br />Autor: Zdeněk Čermák Sobota v Jitřence patřila Petru Zelenkovi. Projekce jeho starších snímků (Mňága - Happy End, Karamazovi) naladily diváky na unikátní předpremiéru nového filmu Ztraceni v Mnichově (podrobnosti a rozhovor zde), k níž došlo pouhé dva dny po světové premiéře na Londýnském filmovém festivalu. Režisér přijel svůj počin osobně uvést a po projekci diskutoval s plným kinosálem stejně jako herci Tomáš Bambušek a Jiří Rendl. Kromě Zelenkových filmů si však diváci mohli v české premiéře vychutnat restaurovanou verzi metafikční klasiky 8 ½ Federica Felliniho, Kubrickova díla Mechanický pomeranč a Lolita nebo rozmanitý doprovodný program.

Šárka Gmiterková navázala se svou přednáškou na páteční projekci filmu Eyes Wide Shut, v níž se zabývala herectvím a vlivem obsazení hlavní hvězdné dvojice na propagaci nebo kritické přijetí snímku. Na horní scéně KC Golf poté odpoledne vystoupilo uskupení Radio Ivo se svým improvizačním přenesením rozhlasové hry na divadelní prkna. Večerní hodiny poté patřily progresivním projektům z české hudební scény. Ruralpopový projekt domácí Johany Novotné Johuš Matuš a temný pop v podání post-hudby připravily půdu pro taneční show, kterou vytvořil Ventolin se svým živým elektronickým koncertem a Petr Marek (Midi Lidi) s Johanou Švarcovou (Kazety) jako Disjockejové.

Festival Fokus Fest 2015<br />Autor: Zdeněk Čermák Závěrečný den přehlídky patřil kromě mnohých dalších snímků projekci filmu Televise bude! Jana Bušty, který do Semil přijel na celý víkend a potvrdil pověst vášnivého cinefila. Při svém úvodu k filmu a následné diskuzi poté divákům s humorem prozradil, proč se v jeho snímku tolik kouří nebo jak probíhal casting na roli Františka Filipovského. Po dvacáté hodině poté dramaturg Martin Kos před posledními zbývajícími nadšenci po celovíkendovém maratonu uvedl poslední film Sedm psychopatů, který z 35mm stylově ukončil festival. Pořadatelem druhého ročníku Fokus Festu byly Kulturní centrum Golf a Kino Jitřenka Semily.

Kompletní říjnový program Kina Jitřenka Semily

Související články k festivalu Fokus fest:

Rozhovor Petr Zelenka: Baví mě pozorovat, kdy diváci začnou vnímat přirozeně

Semilští fanoušci filmu si podruhé užijí festival Fokus Fest

Premiéra Ztracených v Mnichově a retrospektiva Kubricka v Semilech

Fokus Fest nahlédne do nitra fikce

Ohlédnutí za Fokus Festem 2014

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 35 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Petr Beitl rezignoval na svoji funkci krajského zastupitele

Petr Beitl na úterním zasedání krajského zastupitelstva podal rezignaci na mandát zastupitele Libereckého kraje a předsedy výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Důvodem je jeho zvolení do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v letošních volbách. Podle svých slov je připraven se jako poslanec dál podílet na projektech Libereckého kraje. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by jeho náhradník měl složit slib na příštím zasedání. Výsledky parlamentních voleb

Materiály do rady kraje a zastupitelstva od listopadu už pouze elektronicky

Stohy papíru a doslova stovky podpisů. To ještě donedávna bylo nutné pro odsouhlasení materiálů pro jednání krajské rady a zastupitelstva. Od poloviny letošního listopadu se to změní - Liberecký kraj zavádí schvalování dokumentů elektronicky. „Krajský úřad Libereckého kraje se snaží využívat možností moderních technologií dlouhodobě a průběžně. V současné době máme snahu fungování úřadu zlepšit a zejména snížit množství fyzického papíru, který používáme. Budeme postupně přecházet na plně elektronickou verzi oběhu dokladů, elektronizace smluv a celé řady dalších dokladů a papírů, které v úřadě dnes a denně vznikají a obíhají. Od listopadu letošního roku tedy již budeme například schvalovat materiály předkládané do rady kraje a zastupitelstva pouze elektronicky," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Programy na Krkonošské železnici zvedly zájem o Pojizerský Pacifik
Dalmach byl proti Chotěboři blízko první výhře, nakonec má jen bod
MMN zahájila provoz nové magnetické rezonance
Krajský přebor: Rovensko veze nečekaně výhru z Višňové
Liberecký kraj se stal akcionářem jilemnické a semilské nemocnice

Nejčtenější články

24.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. podzimního kola
24.10.: Turnovští basketbalisté se v nové sezoně vezou na vítězné vlně
24.10.: Na 27. ročníku Jilemnického krosu byl nejrychlejší Ondřej Pilař

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT