FOTO: Dny Pavla Tigrida v Semilech završilo odhalení busty v muzeu

06.11.2017 21:03:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Dny Pavla Tigrida v Semilech završilo odhalení busty v muzeu

V rámci Dnů Pavla Tigrida v Semilech proběhlo v pátek 27. října 2017 v místním muzeu slavnostní odhalení bronzové plastiky od akademické sochařky Terezy Pecinové Salabové. Ta se nachází u vstupu do Pojizerské galerie, tedy prostoru, který mohl být v 90. tých letech minulého století dokončen právě díky významnému finančnímu daru Tigridovy rodiny.

Na odhalení plastiky navázala vernisáž výstavy Slovy proti totalitám, doplněné o sbírkové předměty související s Pavlem Tigridem ze sbírek semilského muzea. Při promítání návštěvníci shlédli historický dokument z Tigridovy návštěvy v Semilech i krátký film o něm.

<br />Autor: Petr Ježek Večer v muzeu poté pokračoval neformální besedou se spisovatelem Pavlem Kotykem i potomky slavného spisovatele, novináře a bojovníka proti totalitě. Účastníci se tak mohli dozvědět, jak Pavel Tigrid pomáhal budovat vysílání radia Svobodná Evropa i jak mohli redaktoři v Německu komentovat některé události dříve, než měli komunističtí pohlaváři na stole ranní noviny...

Také bylo potvrzeno, že kdyby Pavel Tigrid z vlasti neutekl, tak mu hrozil v politických procesech i trest smrti. Dobrá čeština jeho dcer Deborah a Katrin a syna Gregoryho pak napověděla, že si rodina i po desetiletí v zahraničí udržovala pevný vztah k vlasti a českému jazyku.

Dojemným momentem ještě bylo, když klavíristu Daniela Philippa Stotze, který provázel večerem, zastoupil Gregory Tigrid a sám zahrál několik skladeb, ač není profesionálním hudebníkem.

Večeru v muzeu předcházelo při Dnech pavla Tigrida v Semilech několik hudebních akcí a besed a například i pojmenování nového náměstí Pavla Tigrida. Výstavu o Pavlu Tigridovi Slovy proti totalitám můžete v 1. patře semilského muzea navštívit až do 26. ledna 2018.

Program semilského muzea v říjnu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ohlédnutí za Dny Pavla Tigrida v Semilech
Semily už mají náměstí Pavla Tigrida
Sté výročí narození Pavla Tigrida připomenou v rámci čtyřdenních oslav
V Semilech ukázali návrhy Tigridova náměstí i autobusového nádraží

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 39 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

David Koller proměnil jablonecké divadlo v bouřící arénu

V Jablonci se o tomto večeru mluvilo již dlouho dopředu. Do místního divadla se tentokrát chystala početná skupina těch, kteří jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého bigbítu, Davida Kollera, obdivují již od dob jeho působení v kapele Lucie. Každopádně se Kollerových příznivců sešla v místním kulturním stánku pěkná řádka, a tak se tísnili dokonce i na bidýlku. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku

Prameny Boží voda a Valdštejn jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Pramen Boží voda i Valdštejn jsou pitné! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality dne 13. 12. 2018. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Slatina v Turnově čtyřikrát dorovnala vedení Dalmachu
Ohlédnutí za oslavami 200. výročí narození F. L. Riegra v Semilech
V Liberci hořel bytový dům, hasiči evakuovali 11 lidí
Po 150 vánočních stromcích s certifikátem FSC se jen zaprášilo
Parkovací karta je v Turnově alternativou parkovného v automatech

Nejčtenější články

16.12.: FOTO: Jilemnické náměstí opět zaplnil vánoční jarmark
17.12.: VHS Turnov zvyšuje ceny vodného a stočného na téměř 109 korun
18.12.: FOTO: Libštátský vánoční jarmark se počtrnácté konal ve dvoře U Janatů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT