FOTO: Dny Pavla Tigrida v Semilech završilo odhalení busty v muzeu

06.11.2017 21:03:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Dny Pavla Tigrida v Semilech završilo odhalení busty v muzeu

V rámci Dnů Pavla Tigrida v Semilech proběhlo v pátek 27. října 2017 v místním muzeu slavnostní odhalení bronzové plastiky od akademické sochařky Terezy Pecinové Salabové. Ta se nachází u vstupu do Pojizerské galerie, tedy prostoru, který mohl být v 90. tých letech minulého století dokončen právě díky významnému finančnímu daru Tigridovy rodiny.

Na odhalení plastiky navázala vernisáž výstavy Slovy proti totalitám, doplněné o sbírkové předměty související s Pavlem Tigridem ze sbírek semilského muzea. Při promítání návštěvníci shlédli historický dokument z Tigridovy návštěvy v Semilech i krátký film o něm.

<br />Autor: Petr Ježek Večer v muzeu poté pokračoval neformální besedou se spisovatelem Pavlem Kotykem i potomky slavného spisovatele, novináře a bojovníka proti totalitě. Účastníci se tak mohli dozvědět, jak Pavel Tigrid pomáhal budovat vysílání radia Svobodná Evropa i jak mohli redaktoři v Německu komentovat některé události dříve, než měli komunističtí pohlaváři na stole ranní noviny...

Také bylo potvrzeno, že kdyby Pavel Tigrid z vlasti neutekl, tak mu hrozil v politických procesech i trest smrti. Dobrá čeština jeho dcer Deborah a Katrin a syna Gregoryho pak napověděla, že si rodina i po desetiletí v zahraničí udržovala pevný vztah k vlasti a českému jazyku.

Dojemným momentem ještě bylo, když klavíristu Daniela Philippa Stotze, který provázel večerem, zastoupil Gregory Tigrid a sám zahrál několik skladeb, ač není profesionálním hudebníkem.

Večeru v muzeu předcházelo při Dnech pavla Tigrida v Semilech několik hudebních akcí a besed a například i pojmenování nového náměstí Pavla Tigrida. Výstavu o Pavlu Tigridovi Slovy proti totalitám můžete v 1. patře semilského muzea navštívit až do 26. ledna 2018.

Program semilského muzea v říjnu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ohlédnutí za Dny Pavla Tigrida v Semilech
Semily už mají náměstí Pavla Tigrida
Sté výročí narození Pavla Tigrida připomenou v rámci čtyřdenních oslav
V Semilech ukázali návrhy Tigridova náměstí i autobusového nádraží

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 39 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dres Mšena bude oblékat exligista Štajner!

Velmi zvučnou posilu do svých řad hlásí divizní tým Jiskry Mšeno. Prvním získaným hráčem před nastávajícím divizním ročníkem je exligista Jiří Štajner! Odchovanec Senohrab opustil ligové trávníky v roce 2014. Od roku 2015 hájil barvy nedaleké Chrastavy, letos za ní v sezoně vstřelil 12 branek, i přesto ale Chrastava skončila poslední v divizní skupině C a sestoupila. Teď čerstvě 42letý technik přichází na přestup do Břízek a věří, že bude platným hráčem. Více podrobností na Našem Jablonecku

Ohlédnutí za Josefodolským divadelním jarem 2018

Osmadvacátý ročník JDJ 2018 je za námi a zbývá akci zhodnotit. Pořadatel - DS J. K. Tyl Josefův Důl - si naložil na svá bedra těžký úkol. Během víkendu 11. 5. až 13. 5. totiž v divadle proběhlo jedenáct soutěžních představení. To je určitě rekordní účast za 28 ročníků. Doprovodným programem přehlídky - jako každý rok - byla výstava. Tentokrát majitelka budovy divadla připravila a nainstalovala výstavu o J. A. Komenském. Podrobný článek na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

SK Jilemnice zve na oslavu 100 let místního fotbalu
V lomnickém Aion clubu zahraje Xavier Baumaxa
Na Slavnostech Vratislavického piva zazpívá Olga Lounová i Vojta Kotek
V Libštátě slaví 70 let místního fotbalu utkáním se Starou gardou Sparty
Rockfest Těpeře již posedmé láká hudební fanoušky

Nejčtenější články

19.06.: Aneta Pavlatová: Do soutěže miss šla kvůli charitativním projektům
19.06.: Přepeře uhájily druhé místo a míří do divize, ovšem do skupiny B
20.06.: FOTO: Ostrov Art Fest 2018 přilákal do Semil hudbu různých žánrů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT