FOTO: Dny Pavla Tigrida v Semilech završilo odhalení busty v muzeu

06.11.2017 21:03:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Dny Pavla Tigrida v Semilech završilo odhalení busty v muzeu

V rámci Dnů Pavla Tigrida v Semilech proběhlo v pátek 27. října 2017 v místním muzeu slavnostní odhalení bronzové plastiky od akademické sochařky Terezy Pecinové Salabové. Ta se nachází u vstupu do Pojizerské galerie, tedy prostoru, který mohl být v 90. tých letech minulého století dokončen právě díky významnému finančnímu daru Tigridovy rodiny.

Na odhalení plastiky navázala vernisáž výstavy Slovy proti totalitám, doplněné o sbírkové předměty související s Pavlem Tigridem ze sbírek semilského muzea. Při promítání návštěvníci shlédli historický dokument z Tigridovy návštěvy v Semilech i krátký film o něm.

<br />Autor: Petr Ježek Večer v muzeu poté pokračoval neformální besedou se spisovatelem Pavlem Kotykem i potomky slavného spisovatele, novináře a bojovníka proti totalitě. Účastníci se tak mohli dozvědět, jak Pavel Tigrid pomáhal budovat vysílání radia Svobodná Evropa i jak mohli redaktoři v Německu komentovat některé události dříve, než měli komunističtí pohlaváři na stole ranní noviny...

Také bylo potvrzeno, že kdyby Pavel Tigrid z vlasti neutekl, tak mu hrozil v politických procesech i trest smrti. Dobrá čeština jeho dcer Deborah a Katrin a syna Gregoryho pak napověděla, že si rodina i po desetiletí v zahraničí udržovala pevný vztah k vlasti a českému jazyku.

Dojemným momentem ještě bylo, když klavíristu Daniela Philippa Stotze, který provázel večerem, zastoupil Gregory Tigrid a sám zahrál několik skladeb, ač není profesionálním hudebníkem.

Večeru v muzeu předcházelo při Dnech pavla Tigrida v Semilech několik hudebních akcí a besed a například i pojmenování nového náměstí Pavla Tigrida. Výstavu o Pavlu Tigridovi Slovy proti totalitám můžete v 1. patře semilského muzea navštívit až do 26. ledna 2018.

Program semilského muzea v říjnu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ohlédnutí za Dny Pavla Tigrida v Semilech
Semily už mají náměstí Pavla Tigrida
Sté výročí narození Pavla Tigrida připomenou v rámci čtyřdenních oslav
V Semilech ukázali návrhy Tigridova náměstí i autobusového nádraží

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 39 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Liberecký kraj ocení ve středu 28. března pedagogické pracovníky

Krajský resort školství připravuje u příležitosti Dne učitelů každoroční oceňování pedagogických pracovníků škol a školských zařízení. Akce se uskuteční ve středu 28. března od 16 hodin v multimediálním sále krajského úřadu. Letos kraj obdržel celkem 45 nominací, přičemž Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost vybral 21 učitelů, kteří budou během slavnostního odpoledne oceněni. Cenu jim předá náměstek hejtmana Petr Tulpa, který vede resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. V rámci kulturního programu vystoupí žáci z liberecké ZUŠ Jabloňová a děti z krajské mateřské školy.

Turnovské studánky jsou nadále pitné

Prameny vody v turnovských studánkách byly dne 13. března 2018 podrobeny pravidelné kontrole s hodnocením všech hygienických limitů požadovaných vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. „Oba prameny, pod Valdštejnem i Boží voda, dlouhodobě vyhovují všem stanoveným limitům. Turnovské studánky jsou i dále pitné," uvedla tisková mluvčí města Turnov Anna Šupíková.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Čtenářem roku Libereckého kraje 2018 vyhlášen Ondřej Schneider
Motocyklista nepřežil těžkou havárii v Krčkovicích
Přehled fotbalových výsledků prvního jarního kola
Lízátkových závodů se na Benecku zúčastnilo 131 malých lyžařů
Mimořádný den ve Sport Parku Liberec pořadatelé i Arena zvládli

Nejčtenější články

22.03.: FOTO: Kapela Traktor při své tour zajela i do bozkovské sokolovny
24.03.: Motocyklista nepřežil těžkou havárii v Krčkovicích
23.03.: Na hradech a zámcích začíná nová sezona, na Trosky vyrazí robot Čenda

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Mostecko

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT