FOTO: Dny Pavla Tigrida v Semilech završilo odhalení busty v muzeu

06.11.2017 21:03:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Dny Pavla Tigrida v Semilech završilo odhalení busty v muzeu

V rámci Dnů Pavla Tigrida v Semilech proběhlo v pátek 27. října 2017 v místním muzeu slavnostní odhalení bronzové plastiky od akademické sochařky Terezy Pecinové Salabové. Ta se nachází u vstupu do Pojizerské galerie, tedy prostoru, který mohl být v 90. tých letech minulého století dokončen právě díky významnému finančnímu daru Tigridovy rodiny.

Na odhalení plastiky navázala vernisáž výstavy Slovy proti totalitám, doplněné o sbírkové předměty související s Pavlem Tigridem ze sbírek semilského muzea. Při promítání návštěvníci shlédli historický dokument z Tigridovy návštěvy v Semilech i krátký film o něm.

<br />Autor: Petr Ježek Večer v muzeu poté pokračoval neformální besedou se spisovatelem Pavlem Kotykem i potomky slavného spisovatele, novináře a bojovníka proti totalitě. Účastníci se tak mohli dozvědět, jak Pavel Tigrid pomáhal budovat vysílání radia Svobodná Evropa i jak mohli redaktoři v Německu komentovat některé události dříve, než měli komunističtí pohlaváři na stole ranní noviny...

Také bylo potvrzeno, že kdyby Pavel Tigrid z vlasti neutekl, tak mu hrozil v politických procesech i trest smrti. Dobrá čeština jeho dcer Deborah a Katrin a syna Gregoryho pak napověděla, že si rodina i po desetiletí v zahraničí udržovala pevný vztah k vlasti a českému jazyku.

Dojemným momentem ještě bylo, když klavíristu Daniela Philippa Stotze, který provázel večerem, zastoupil Gregory Tigrid a sám zahrál několik skladeb, ač není profesionálním hudebníkem.

Večeru v muzeu předcházelo při Dnech pavla Tigrida v Semilech několik hudebních akcí a besed a například i pojmenování nového náměstí Pavla Tigrida. Výstavu o Pavlu Tigridovi Slovy proti totalitám můžete v 1. patře semilského muzea navštívit až do 26. ledna 2018.

Program semilského muzea v říjnu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ohlédnutí za Dny Pavla Tigrida v Semilech
Semily už mají náměstí Pavla Tigrida
Sté výročí narození Pavla Tigrida připomenou v rámci čtyřdenních oslav
V Semilech ukázali návrhy Tigridova náměstí i autobusového nádraží

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 39 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Červen přináší na hrady a zámky kulturní akce
Prestižní vzdělávací program podpoří také žáky z Libereckého kraje
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce
Děti šly zpátky do školy po Covidu, doprovázeli je policisté

Nejčtenější články

05.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT