22.12.2012 20:00:06 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Jilemnice,Krkonoše

Prvním velkým závodem v běhu na lyžích v Česku je už pravidelně Velká cena Jilemnice. V páteční klasické technice vyhráli český reprezentant Lukáš Bauer a Polka Agnieszka Szymanczak, v neděli volně byli nejlepší Ondřej Horyna a další Polka Kornelia Kubinska.

Závod kontinentálního poháru - FIS Slavic cupu se jel za pořadatelství ČKS SKI Jilemnice na trati v Horních Mísečkách. Letošního 17. ročníku Velké ceny Jilemnice se zúčastnili členové širší české reprezentace, ale také Slováci, velmi silné výběry přijely z Polska nebo Litvy a umístěními na medailových pozicích překvapili Bulhaři a Bulharky. Dále se tohoto závod zúčastnili i lyžaři z Maďarska a dokonce jedna Američanka.

„Další ročník Velké ceny Jilemnice se vydařil, vzrostla i kvalita závodníků, kromě české reprezentace startovalo i mnoho lyžařů z ciziny a celkem v pátek běželo na dobře připravených tratích přes 200 závodníků," byl spokojen předseda pořádajícího ČKS SKI Jilemnice Stanislav Henych.

Bauer v klasice odjel všem soupeřům

V pátečním závodě klasicky Lukáš Bauer ve druhém ze tří okruhů jasně poodjel soupeřům a bezpečně zvítězil. Už na něm nebyla znát třítýdenní pauza. Druhý Petr Novák ztrácel v cíli více než půl minuty a třetí dojel Ondřej Horyna před Bulharem Veselinem Tsinzovem. Mezi ženami v klasice vládly Polky, když nejrychlejší byla Agnieszka Szymanczak před krajankou Kornelií Kubinskou a bronzová byla nejlepší Češka v cíli Karolína Grohová.

V sobotním závodě volnou technikou už Bauer nestartoval, takže se otevřela cesta k vítězství dalším. Toho se chopil český reprezentant Ondřej Horyna, který odsunul znovu na druhé místo Petra Nováka a třetím místem všechny opět překvapil bulharský reprezentant Veselin Tsinzov. Mezi ženami vládly znovu Polky, pouze Agnieszka Szymanczak si vyměnila první pozici s Kornelií Kubinskou a v třetím nejlepším čase dojela do cíle Bulharka Anto Grigorovova-Burgova.

Dařilo se i domácím závodníkům

Velká cena Jilemnice v běhu na lyžích - 17. ročník FIS Slavic cup<br />Autor: Stanislav Henych

V pátek se z domácích jilemnických závodníků nejvíce dařilo Lucii Charvátové, která i po prodělané viróze podala vynikající výkon a obsadila v kategorii juniorek 2. místo, celkově byla pořadí byla devátá, pouze několik vteřin za týmovou kolegyní Sandrou Schützovou. Druhý den svedla Lucie Charvátová v kategorii juniorek obrovský souboj o prvenství s Litevkou Ingridou Ardisauskaiteovou.

„Lucie téměř celou desetikilometrovou trať o pár vteřin prohrávala, ale díky velice silnému závěru se jí podařilo zvítězit v kategorii juniorek a celkově mezi ženami obsadit sedmé místo a být třetí nejlepší z českých reprezentantek," popsal závod její trenér Václav Haman. Slušnými výsledky Charvátovou doplnila ještě Sandra Schützová na 12. místě a také po nemoci se vracející Ludmila Horká na 15. místě.

I závod mužů a juniorů byl pro Jilemnici v sobotu veselejší. „Po výsledkovém kolapsu z prvního dne, zaviněném špatnou volbou lyží, se v boji o nominaci na Mistrovství světa juniorů v Liberci udržel Jan Čech, který doběhl svou 15 kilometrovou trať na čtvrtém místě mezi juniory, ale jako druhý z českých závodníků, svým 13. místem ve stejné kategorii úspěšný den Jilemničáků doplnil Fabián Štoček," uvedl Václav Haman.

Svaz lyžařů po závodě uzavřel českou nominaci na Tour de ski, která startuje v Oberhofu už 29. prosince. Jsou v ní Bauer, Jakš, Magál, Razým a jediná žena Vrabcová-Nývltová. Horynu s Kožíškem, kteří o nominaci také usilovali, nechá reprezentační trenér Petrásek ještě rozběhat doma, když by měli oba startovat na dalším díle Slavic Cupu, který se poběží v Harrachově první lednový víkend, a pak se připravit na sprinty v Liberci, aby se nominovali na mistrovství světa.

17. ročník Velké ceny Jilemnice:

Pátek: Ženy a juniorky (5 km klasicky): 1. Szymanczak 15:20,3, 2. Kubinska (obě Polsko) - 16,4, 3. Grohová (Dukla Liberec) -26,6, 4. Nováková (Slovan Karlovy Vary - 1. juniorka) -31,9, 5. Galewicz (Polsko) -32,8, 6. Moravcová (SKI klub Jablonec n. N.) -35,5, 7. Mordarska (Polsko) -52,0, 8. Schützová -55,1, 9. Charvátová (obě SKI Jilemnice - 2. juniorka) -1:01,7, 10. Starega (Polsko) -1:06,9, ...16. Horká (SKI Jilemnice) -1:18,9. Startovalo 75 závodnic.

Muži a junioři (10 km klasicky): 1. Bauer (Dukla Liberec) 26:24,9, 2. Novák (Slovan Karlovy Vary) -35,2, 3. Horyna (Dukla Liberec) -49,3, 4. Tsinzov (Bulharsko) -59,5, 5. Horčička (Dukla Liberec) -1:00,3, 6. V. Razým (Plzeň) -1:21,1, 7. Gazurek -1:24,9, 8. Ligocki (oba Polsko) -1:40,8, 9. Strolia (Litva) -1:47,3, 10. Antolec (Polsko) -2:04,4, 11. Šeller (SKI klub Šumava - 1. junior) -2:06,7. Startovalo 131 závodníků.

Sobota: Ženy a juniorky (10 km volně): 1. Kubinska 25:54,4, 2. Szymanczak (obě Polsko) - 1,3, 3. Grigorovova-Burgova (Bulharsko) -19,2, 4. Moravcová (SKI klub Jablonec n. N.) -34,1, 5. Grohová (Dukla Liberec) -42,4, 6. Kozielska (Polsko) -48,0, 7. Charvátová (SKI Jilemnice - 1. juniorka) -1:09,5, 8. Malcheva (Bulharsko) -1:14,2, 9. Ardisauskaite (Litva) -1:14,3, 10. Galewicz (Polsko) -1:15,8, ...12. Schützová - 1:24,2, 15. Horká (obě SKI Jilemnice) -1:50,0. Startovalo 60 závodnic.

Muži a junioři (15 km volně): 1. Horyna (Dukla Liberec) 34:16,9, 2. Novák (Slovan Karlovy Vary) --26,5, 3. Tsinzov (Bulharsko) -27,1, 4. Horčička -28,2, 5. Máka -1:03,8, 6. Kožíšek -1:09,7, 7. Gräf (všichni Dukla Liberec) -1:18,9, 8.Šrail (Nové Město na Moravě) -1:27,2, 9. Antolec (Polsko) -1:30,0, 10. Ročárek (Nové Město na Moravě) -1:31,1, ...19. Knop (SKI klub Jablonec n. N. - 1. junior) -2:11,5, 23. Čech (SKI Jilemnice) -2:36,1. Startovalo 122 lyžařů.

Kompletní výsledky najdete ke stažení pod článkem.