FOTO: Obrazy a grafiky Jaroslava Klápště vystavují v Železném Brodě

13.12.2015 08:02:10 | Autor: Antonín Langhamer | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

FOTO: Obrazy a grafiky Jaroslava Klápště vystavují v Železném Brodě

Aktualizováno o foto: Muzeum a Galerie Detesk v Železném Brodě na náměstí připomíná od 23. října malířskou a grafickou tvorbu Jaroslava Klápště (1923-1999), umělce, který svým významem daleko přesáhl hranice Pojizeří, kde žil a tvořil, takže rostoucí zájem o jeho díla na aukcích v posledních letech není dílem náhody.

Jaroslav Klápště se narodil v Záhoří roku 1923, první roky trávil na Slovensku, kde jeho otec, železniční inženýr, stavěl tratě a mosty. Když se přiblížil šestý rok jeho života, byl rodinou vyslán k matčiným rodičům do Čikvásek, malé vesničky s jednotřídkou na Semilsku. Rychle se tam sžil s dětmi i dospělými. Až do smrti se tam vracel nejen ve vzpomínkách. Střídavě žil v Turnově, na Čikváskách a v Praze.

Byl malířem-samotářem, proto se nikdy nepřipojil k žádné názorové skupině, ale v izolaci nebyl. Za války odmaturoval na turnovském gymnáziu, potom byl totálně nasazen. Ale právě tam si uvědomil, že chce být malířem. Stal se jím! Když válka skončila, přihlásil se do Prahy na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou k profesoru Františku Tichému. Nemohl si vybrat lépe! V roce 1948 přešel k dalšímu znamenitému umělci-pedagogovi Emilu Fillovi. U něho studia dokončil.  

Výstava Jaroslava Klápště v galerii Detesk v Železném Brodě Nepodbízel se a zarputile zápasil o místo v uměleckém světě. Vyvíjel se, ale neprotiřečil si, takže, když se na dílo díváme s odstupem, obdivujeme jeho odvahu, vytrvalost a názorovou zralost.

Mezníků v jeho životě bylo několik - k nejdůležitějším patřila první návštěva Paříže v polovině šedesátých let, potom seznámení s k likvidaci odsouzeného města Mostu v polovině 70. let. Žil tam a maloval několik měsíců. Nebyl jediný malíř, který zkázu města zaznamenal, ale patrně jako jediný se s ní vyrovnal nadčasově malířsky. Dalším osudovým mezníkem byl úraz na turnovském nádraží v roce 1988. Přežil, ale poznamenán byl až do smrti.

Uchýlil se do chalupy na Čikváskách. Vznikaly tam další krajiny, vesnická zátiší, rozměrné figurální kompozice, akty, portréty a suché jehly. A když tušil blížící se konec, připravil si a vydal skromnou, ale skvělou obrazovou monografii. Snad chtěl naznačit, co je z jeho uměleckého odkazu, podle jeho názoru, nejdůležitější. Zemřel v roce 1999.

Výstava Jaroslava Klápště v Železném Brodě na třiceti obrazech a patnácti grafických listech připomíná jeho tvorbu od 60. do 90. let. Přístupná je denně od 9 do 17 hodin až do 13. prosince 2015.

Prosincové kulturní akce v Železném Brodě

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 22 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Podzimní provoz kompostárny na Malém Rohozci

Kompostárnu na Malém Rohozci mohou Turnováci využívat v měsíci říjnu i v listopadu 2019. S příchodem podzimu a podzimních prací na zahradách, je dobré připomenout, že kompostárnu mohou občané využívat v měsíci říjnu každé pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin. Kompostárna bude uzavřena ve státní svátek v pondělí 28. října. Kompostárna bude otevřena i v měsíci listopadu, a to ve stejné dny, avšak jen do 16 hodin. Sobota zůstává stejná od 9 do 12 hodin. Pokud vlastníte biopopelnice, jejich svoz proběhne vždy ve středu a ve čtvrtek, dle jednotlivých lokalit ve městě Turnov.

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Třicet měst, včetně Semil, slaví 30 let svobody s Pamětí národa
Kurz Sherlock v Jilemnici naučí seniory rozumět internetu a médiím
Turnovské kadetky v Hronově prohrály dva tie-breaky
Závody Běhu republiky nejen v Lomnici nad Popelkou
Krajský přebor: Čtvrtá výhra v řadě vynesla Turnov na třetí místo

Nejčtenější články

20.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
19.10.: Policisté kontrolovali řidiče v celém Libereckém kraji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT