FOTO: Obrazy a grafiky Jaroslava Klápště vystavují v Železném Brodě

13.12.2015 08:02:10 | Autor: Antonín Langhamer | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

FOTO: Obrazy a grafiky Jaroslava Klápště vystavují v Železném Brodě

Aktualizováno o foto: Muzeum a Galerie Detesk v Železném Brodě na náměstí připomíná od 23. října malířskou a grafickou tvorbu Jaroslava Klápště (1923-1999), umělce, který svým významem daleko přesáhl hranice Pojizeří, kde žil a tvořil, takže rostoucí zájem o jeho díla na aukcích v posledních letech není dílem náhody.

Jaroslav Klápště se narodil v Záhoří roku 1923, první roky trávil na Slovensku, kde jeho otec, železniční inženýr, stavěl tratě a mosty. Když se přiblížil šestý rok jeho života, byl rodinou vyslán k matčiným rodičům do Čikvásek, malé vesničky s jednotřídkou na Semilsku. Rychle se tam sžil s dětmi i dospělými. Až do smrti se tam vracel nejen ve vzpomínkách. Střídavě žil v Turnově, na Čikváskách a v Praze.

Byl malířem-samotářem, proto se nikdy nepřipojil k žádné názorové skupině, ale v izolaci nebyl. Za války odmaturoval na turnovském gymnáziu, potom byl totálně nasazen. Ale právě tam si uvědomil, že chce být malířem. Stal se jím! Když válka skončila, přihlásil se do Prahy na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou k profesoru Františku Tichému. Nemohl si vybrat lépe! V roce 1948 přešel k dalšímu znamenitému umělci-pedagogovi Emilu Fillovi. U něho studia dokončil.  

Výstava Jaroslava Klápště v galerii Detesk v Železném Brodě Nepodbízel se a zarputile zápasil o místo v uměleckém světě. Vyvíjel se, ale neprotiřečil si, takže, když se na dílo díváme s odstupem, obdivujeme jeho odvahu, vytrvalost a názorovou zralost.

Mezníků v jeho životě bylo několik - k nejdůležitějším patřila první návštěva Paříže v polovině šedesátých let, potom seznámení s k likvidaci odsouzeného města Mostu v polovině 70. let. Žil tam a maloval několik měsíců. Nebyl jediný malíř, který zkázu města zaznamenal, ale patrně jako jediný se s ní vyrovnal nadčasově malířsky. Dalším osudovým mezníkem byl úraz na turnovském nádraží v roce 1988. Přežil, ale poznamenán byl až do smrti.

Uchýlil se do chalupy na Čikváskách. Vznikaly tam další krajiny, vesnická zátiší, rozměrné figurální kompozice, akty, portréty a suché jehly. A když tušil blížící se konec, připravil si a vydal skromnou, ale skvělou obrazovou monografii. Snad chtěl naznačit, co je z jeho uměleckého odkazu, podle jeho názoru, nejdůležitější. Zemřel v roce 1999.

Výstava Jaroslava Klápště v Železném Brodě na třiceti obrazech a patnácti grafických listech připomíná jeho tvorbu od 60. do 90. let. Přístupná je denně od 9 do 17 hodin až do 13. prosince 2015.

Prosincové kulturní akce v Železném Brodě

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 22 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Mimořádná linka 123 bude v Jablonci jezdit do listopadu

V Jablonci nad Nisou bude dočasně jezdit nová linka MHD č. 123. Ta vyplní chybějící dopravní spojení, které zmizelo kvůli stavbě na křižovatce ulic Poštovní a Budovatelů. Jezdit bude jen do ukončení stavby, tedy nejdéle do listopadu letošního roku. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově
Červen přináší na hrady a zámky kulturní akce
Prestižní vzdělávací program podpoří také žáky z Libereckého kraje
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce

Nejčtenější články

05.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT