FOTO: Od továrny k novému areálu aneb Jak se stavělo Obchodní centrum

21.12.2010 09:41:21 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

FOTO: Od továrny k novému areálu aneb Jak se stavělo Obchodní centrum

Už týden je otevřeno nové Obchodní centrum v Semilech, a tak se sluší připomenout jak probíhala jeho výstavba. Exkluzivně vám přinášíme původní návrhy na Společensko - obchodní centrum, jak se původně investiční záměr jmenoval i rozsáhlou fotogalerii!

Stavba od počátku vyvolávala kontroverze. Návrh investora na Společensko obchodní centrum v areálu bývalé továrny Polyform byl v roce 2007 zastupitelstvem města Semily schválen, ale poté, co investor několikrát změnil podobu rekonstrukce, aniž by ji s městem konzultoval, radní se zalekli a na dalším zasedání zastupitelstva nevydali územní rozhodnutí. Báli se, že by investor ze svých slibů splnil jenom ten o supermarketu a na společenské centrum by už nedošlo. Nakonec se návrh opět prosadil a mohlo se začít bourat.

Areál stále není zkolaudován

K další kontroverzi došlo na konci roku 2009, kdy stavební firma zbourala i budovu, která měla být jenom rekonstruována. „Budova Polyformu byla zčásti určena k demolici, zčásti jenom k přestavbě. Firma ale zbourala celou budovu, čímž porušila zákon. Stavební povolení totiž není v souladu s územním rozhodnutím," řekl tehdy médiím Martin Hilpert, vedoucí semilského stavebního úřadu. Společnost Jaroslav Třešňák - Horova získala stavební povolení ve zkráceném stavebním řízení institutem autorizovaného inspektora, nikoliv stavebním úřadem. Demolice tak byla neplatná.

Bez dohadů se neobešlo ani prosincové otevření areálu. „Stavba je od 13. prosince uvedena do předčasného užívání a v následujících měsících teprve budou probíhat měření hluku a další, které jsou důležité pro vydání kolaudačního souhlasu," uvedl Vladimír Bělonohý, vedoucí  odboru investic města Semily.

Zchátralé budovy už nestraší

To jsou stavební fakta, spory se vedou třeba  i o to, že byl v Nádražní ulic zrušen chodník. Většinu občanů ale zajímá, že mají jít kam nakoupit a bez pochyb určitě lépe je vyřešen výjezd od Kulturního centra Golf. Za přínos jde považovat i nový městský prostor, který byl dříve občanům nepřístupný. Za hodně lidí to vyjádřil v anketě Vladimír Hladík: „Změna je to příjemná, část u Jizery je určitě pro rodiny s dětma a pro nás, co chodíme pěšky dobrá. A ten zbytek..., holt to byla stará továrna a asi můžeme být rádi, že to tady nezůstalo dalších 10 let."

Fotovideo na kterém uvidíte nejvíce fotografií z bourání i výstavby areálu


Urbanistická studie z dubna roku 2006 (další studie ve fotogalerii)


Související články:

Videoanketa s prvními nakupujícími

Obchodní centrum očekává první nápor kupujících

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 50 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výstava semilského muzea se objeví v programu České televize
Inovační centrum za rok 2020 pomohlo 300 firmám a podnikatelům
FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
Sníh, radost i starost na turnovských sportovištích
Každý kilometr pomáhá aneb florbalisté chtějí nasbírat 5 tisíc kilometrů

Nejčtenější články

19.01.: Obrazem: Na jilemnickém náměstí vzniká sněhový Krakonoš
20.01.: FOTO: Sněhový Krakonoš v Jilemnici je těsně před dokončením
21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT